Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

WhatsApp'ta tuzak; "Sakın tıklamayın..."

Genel | Haber | News


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Sahte mesajla hesaplar ele geçiriliyor

Bu mesajı görürseniz sakın tıklamayın

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 22.05.2021 - WhatsApp'ta tuzak; "Sakın tıklamayın..."

Dolandırıcılar WhatsApp uygulaması üzerinden yeni tuzak kurdu. Size gelebilecek bir mesaja çok dikkat edin. Ayrıntılar haberde.

Hackerlar bir mesajla WhatsApp uygulamasının kontrolünü ele geçiriyor. Olay bir WhatsApp kullanıcısının paylaşımıyla ortaya çıktı. Uzmanlar size de gelebilecek olan mesajdaki "bağlantıya tıklamayın ya da kodu göndermeyin" uyarısı yapıyor.

Sosyal medya üzerinden şikayette bulunan kullanıcılar, WhatsApp hesaplarının kontrolünü kaybettiklerini ve uygulamaya giriş yapamadıklarını söyledi.

Tanıdıktan da gelebilir tıklamayın

Hackerlar kullanıcılara uygulama üzerinden "Merhaba, üzgünüm size yanlışlıkla 6 haneli bir kod gönderdim, bana kodu geri gönderebilir misiniz lütfen? Acil bir durum" yazan bir mesaj alıyor.

Tam bu WhatsApp mesajı ulaştığında, kullanıcının telefonuna 6 haneli kodun bulunduğu ve "hesabınızı doğrulayın" bağlantısının yer aldığı bir kısa mesaj da geliyor.

Independent Türkçe'nin derlediği habere göre, bu kodu WhatsApp üzerinden mesaj yazan numaraya göndermek ya da kısa mesajda yer alan bağlantıya tıklamak, hackerın kullanıcının WhatsApp mesajlarına yasadışı şekilde erişebilmesini sağlıyor.

WhatsApp

WhatsApp - Arşiv - GHA

SMS'lere çok dikkat

Bir WhatsApp kullanıcısı, "Bu sabah ailemden üç kişi WhatsApp hesaplarına erişimi kaybetti" dedi. Kullanıcı, sosyal medya üzerinden diğer kişilere "Bağlantıya tıklamayın ya da kodu göndermeyin" uyarısında bulundu.

Güncellemelere dikkat

Telefon ihazı değiştiğinde, telefonunuzun işletim sistemi güncellendiğinde WhatsApp, uygulamaya girenin telefonun gerçek kullanıcısı olduğundan emin olabilmek için kullanıcıya tek seferliğine 6 haneli bir giriş kodu gönderiyor. Herhangi bir güncelleme yapılmamasına rağmen bu kodu alanlarsa dikkat etmeli çünkü hackerlar bu kodu ele geçirdiklerinde doğrudan WhatsApp'ın kontrolünü de ele geçiriyor ve hesaba girişi engelliyor. Dolandırıcılar daha sonra uygulamanın kontrolünü ele geçiriyor ve telefon rehberindeki diğer numaralara ulaşarak onlara da aynı mesajları gönderiyor.

Dijital medya uzmanları bu kodun hiçbir şekilde başkasıyla paylaşılmaması gerektiğini belirtti. WhatsApp uygulamasının sahibi Facebook henüz olaya ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

İşte o mesaj;

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

WhatsApp

İnternet dolandırıcılığı

Hayatın içinden haberler