Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Konut ve taşıt taksitlerine ayar

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Konut ve taşıt satışlarında taksit sayılarına yeni düzenleme

Taksit sayılarıyla ilgili yönetmelik değişti

Paylaş

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 16.03.2021 - Konut ve taşıt taksitlerine ayar...

Ticaret Bakanlığı, konut ve taşıt satışlarında taksit sayılarına yeni düzenleme getirdi... DEVAMI;

Ticaret Bakanlığı, konut ve taşıt satışlarında taksit sayılarına yeni düzenleme getirdi. Karar Resmi Gazetede yayınlanırken konut satışlarında taksit sınırını kaldırıldı, taşıt satışlarında 60 aya kadar taksit imkanı getirildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar, Resmi Gazete

Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar, Resmi Gazete

Buna göre konutta taksit sınırı kaldırıldı. Araç satışında ise; 120 bin lira ve altında olan otomobiller 60 ay, 120 ile 300 bin lira arasında fiyatı olan otomobiller 48 ay, 300 bin ile 750 bin lira arasında fiyatı olan otomobiller 36 ay, 750 bin lira ve üstünde fiyatı olan otomobillerde taksit sayısı 24 ay oldu.

Nihai fatura değeri 120 bin lira ve bu tutarın altında olan taşıt satışlarında 60 ay, 120 bin liranın üzerinde olup 300 bin lirayı geçmeyenlerde 48 ay, 300 bin liranın üzerinde olup 750 bin lirayı aşmayanlarda 36 ay ve 750 bin liranın üzerindeki taşıt satışlarında 24 ay taksit uygulanabilecek.

Ancak kararın asıl önemli yanı şu;

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından kredili konut satışlarında herhangi bir vade sınırı uygulanmazken, kredili taşıt satışlarında ise aracın değerine göre farklı vade sınırları uygulanıyor. Böylelikle Bakanlığın söz konusu düzenlemesi BDDK uygulamalarına da paralel hale getirildi.

Daha fazla bilgi için TIKLAYIN;

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/03/20210316-3.htm

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Takitle konut satışı

Taksitle araç satışı

Hayatın içinden haberler