Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Ege Bölgesi 'kırmızı' mı olacak?

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Tabip odası başkanları uyarıyor

Ege'de renk kırmızıya mı dönecek?

Paylaş

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 12.03.2021 - Ege Bölgesi 'kırmızı' mı olacak?

Ege bölgesinde koronavirüs vaka sayıları artıyor mu? Tabip odası başkanları ne diyor? İl il başkanlar konuştu... Ege’de vaka sayıları artıyor. Sağlık çalışanları, yurttaşlar tedirgin. Tabip odası başkanları artışların yüzde 50’yi geçtiğini önlemlerin gevşetilmemesini istiyor.

Hastanelerin polikliniklerinde ve yoğun bakımlarında aralık ayında olduğu gibi doluluk yok. Mart ayı sonunda virüsün 3. pik yapabileceğini ve acilen aşı tedarik edilerek herkesin aşılanması gerektiğini vurgulayan başkanlar, illerinde bulunan vaka sayılarını ve artış oranlarını değerlendirdi.

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre Tabip odası başkanlarının bu konudaki görüşleri şöyle;

Ege Bölgesi

Ege Bölgesi - Arşiv - GHA

Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Cafer Şahin:

"Süreç bu şekilde yönetildiği müddetçe bu serbestlik, gevşeme devam ederse normalleşme lafının kendisi bile turuncuyu kırmızıya dönüştürebilir. Vaka sayıları gittikçe artıyor. Muğla’nın 100 binde vaka sayısı 67 civarında. Bu rakam gittikçe yükseliyor. Bu daha da yükselecek. Aşılamanın yavaş olması, yeterli sayıda vatandaşın aşılanmamış olmasının, serbestliğin, insan hareketlerinin artırmasının da büyük etkisi var. Örneğin üretimin yoğun olduğu, Kavaklıdere, Yatağan gibi fabrikaların bulunduğu bölgelerde vaka artışları devam ediyor. Turizm bölgelerinde de Fethiye, Milas, Bodrum ilçelerinde artış var. Açıkça azalan bir bölgemiz yok."

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı:

"İzmir’de son 15 günde artış oranı yüzde 56’ya ulaştı. Bu artışa rağmen İzmir’de kontrollü normalleşme süreci başlatıldı. Yüzde 56’lık artışta henüz kontrollü açılımın sonuçlarının yansıdığını düşünmüyorum. Açılımın sonuçlarını hafta sonundan itibaren göreceğiz. İzmir’de artış var ama poliklinik ve yoğun bakımlarda doluluk yok. Kasım ve aralık ayında olduğu gibi sıkıntılı değil."

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan:

"Yeni kontrollü normalleşme sürecine girdikten sonra vaka sayılarında artışlar hız kazandı. Birçok ilde olduğu gibi Balıkesir’de de yüzde 50 oranında vakalar arttı. Balıkesir bir önceki dönemde de kırmızıydı, şimdi yine kırmızı ama bu kırmızı artarak gidiyor. 6 Şubat’ta açıklandığı zaman 100 binde 83 olarak açıklanmıştı. İkincisinde 92 olduk şimdi de 142 olduk ve son olarak 172 olduk. Günlük vaka sayısı 300’ü buluyor."

Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Şahut Duran:

"Geçen haftaya göre Manisa’da yüzde 50 üzerinde artış var. Bu artış ülke genelinde de var. Bu şekilde devam ederse eski seviyelere dönmemiz bir ayı bulmaz. Umarım korktuğumuz gibi olmaz ama süreç ona doğru gidiyor. Tekrar bir kapanma söz konusu olur. Bu il bazında olur ve hafta sonu yasakları ile de olur. Sosyal hareketlilik oldukça bunu engelleyemeyiz. Bunlar kötü senaryolar ama olmayacak anlamına gelmez. Biraz açılım zorlama oldu. Ekonomik kaygılarla zorlama oldu ve sonuçlar bu yönde oldu.

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay:

"Son haftalara göre Denizli’de artış var. 100 bin nüfusa göre oran 38 olarak açıklandı. Vatandaş ve esnaf daha etkin önlem almalı. Ama aşı konusu da maalesef henüz tatmin edici oranda değil. 10 milyon civarında aşı var. Aşılamanın yüzde 65 olması gerekir. Hastalık aramızda dolaşıyor. Oranlar düşüp yükselse de hâlâ aramızda. Okulların açılması, çarşı pazarın ve hafta sonu yasakların kalkması salgını artırdı. Bir artış beklenir ve bu doğaldır. Sosyal ve ekonomik gerekçelerle bir miktar serbestlik sağlanabiliyor. Ama kritik bir düzeye gelirse tekrar kapanma ve kısıtlama geri gelebilir. Bunu yapan ülkeler de var. Oranlar yükselince bir basamak geriye dönmek gerektiğini vurgulamak gerekiyor."

Uşak Tabip Odası Başkanı Dr. Adnan Memiş:

"Haritada maviyi koruyoruz ama yine kafeteryalar dolu. Bir ay içerisinde maviyi koruyup koruyamacağımızı göreceğiz. Ama Türkiye genelinde vakaların az olmasının tam nedenini bilmiyoruz. Bence sürü bağışıklığı kazandığımız için vakalar düşük geldi. 1.5 ay öncesinde hastaneler, yoğun bakımlar doluydu. Birinci sırada iken bir anda azaldı. Ben sürü bağışıklığından dolayı vakaların az olduğunu düşünenlerdenim. Uşak halkının yüzde 60’ı bu hastalığı geçirmiş ise aşılama ile birlikte maviyi koruruz. Ama böyle bir bağışıklık olmazsa mavi turuncuya döner."

Kaynak ve haberin tamamı için TIKLAYIN;

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ege-kirmizi-mi-olacak-1819942

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Koronavirüs

Sağlık bakanlığı

Hayatın içinden haberler