Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Yayılıyor; Daha bulaşıcı ve daha ölümcül

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Uzmanlardan çok ciddi mesafe ve süre uyarısı

Daha bulaşıcı ve öldürücü

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 03.02.2021 - Yayılıyor; Daha bulaşıcı ve daha ölümcül

Türkiye'de 17 ilde görüldüğü açıklanan ve 128'den fazla insanı etkilediği belirlenen mutant covid-19 için çok ciddi uyarılar.

İngiltere, Brezilya, Güney Afrikada ortaya çıkan mutasyonlu virüsle ilgili gerçekler de netleşmeye başladı. Uzmanlar mutant virüsün çok hzılı bulaştığını, salgının sil baştan tüm dünyayı etkisi altına alabileceğini, ölüm oranlarının hızla artabileceğini belirtiyor.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, mutasyonlu virüsle ilgili, “Daha ürkütücü taraf ise aşı ile sağlanan bağışıklıktan ve hastalığı geçirenlerde oluşan bağışıklıktan da mutasyonlu virüsün kurtulabileceği yönünde. Bu konuda da çalışmalar devam ediyor. Bu bilgileri bir araya getirdiğimiz zaman, bu varyantların bütün dünyada yeniden bir başa dönüş, tekrar bir küresel salgını tetikleyebileceği yönünde endişeler var" dedi.

Durum çok ciddi

Öte yandan Hürriyet Gazetesi'nden Meltem Özgenç'in haberine göre mutasyonlu virüs vakalarının artmaya başlaması, yeni tedbirleri de gündeme getirdi. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, bu artışın çok ani olmadığını ancak mutant virüsün daha da artmaması için korunma tedbirlerimizi güncellememiz gerektiğini söyledi. Kara’nın altını çizdiği 3 yeni tedbir var. İşte o 3 öneri;

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara

1) Mesafeyi 1 metreden 1.5 metreye çıkartın

“Eskiden aynı ortam içerisinde bulunan 10 kişi varken bunlardan 3’üne bulaşıyorsa şu an 6-7’sine bulaşabiliyor. Böyle olunca da korunmak için bizim biraz daha dikkatli olmamız lazım. Önceden sosyal mesafemiz 1 metre ise şimdi bunu en az 1.5 metre yapmalıyız."

2) Sohber süresini 10 dakikadan 3 dakikaya düşürün

"Önceden karşılıklı durma süremiz diyelim ki 10 dakika ise şimdi bunu mutlaka 2-3 dakikalara indirmemiz lazım."

3) Mutlaka çift maske kullanın

"Özellikle kapalı bir ortamdayız, havalandırması az olan bir ortamdayız ve süre de biraz uzayacaksa o zaman maske sayısını 2 maske yapabiliriz ya da Almanya’nın önerdiği filtre özelliği daha sıkı olan, havadaki partikülleri bile tutabilen maskeyi tercih etmek öyle bir ortamda gerekebilir.”

Sosyal hareketliliği azaltın

Prof. Dr. Zafer Kurugöl ve Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, Hürriyet Gazetesi'nden Meltem Özgenç'e yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Prof. Dr. Zafer Kurugöl:

Prof. Dr. Zafer Kurugöl

Prof. Dr. Zafer Kurugöl

Sosyal hareketlilikten uzak olmalı, kapalı yerlerde olmaktan, kapalı yerlerde toplantı yapmaktan kaçınmalıyız. Yapmamız gereken ikinci şey ise aşılamanın daha hızlı ve geniş şekilde yapılması. Bu çok önemli. Böylece virüsün dolaşımı durur ve mutasyon riski azalır. Yeteri kadar aşının da tedarik edilmesi ve kısa zamanda nüfusumuzun aşılanması lazım.

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz:

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz

Açıklanan kısıtlılık durumlarının esnetilmeden devam ettirilmesi, aşılama süreci için çok önemli. İnsanlarımız kısıtlılık durumundan sıkıldı, farkındayız, bu nedenle de kısıtlamalara eskisi gibi uymamalarından korkuyorum. Eğer uyma olmazsa gidişattan endişeliyim.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Mutant covid-19

Mutasyonlu korona virüs

Hayatın içinden haberler