Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Virüs 6 metre mesafeden 5 dakikada bulaşabiliyor

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Güney Kore'de tesbit edildi

Kore Tıp Bilimi Dergisi'nde yayınlanan çalışma

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 10.12.2020 - Virüs 6 metre mesafeden 5 dakikada bulaşabiliyor

Korkunç ama gerçek. Koronavirüs 6 metre mesafede birbiriyle hiç teması olmayan insandan insana 5 dakika içinde bulaşıyor.

Güney Kore’de yapılan araştırmaya göre, koronavirüsün taşıyıcıdan taşıyıcı olmayana bulaşmasının 5 dakika süreyle 6 metre mesafede durulması sonrasında da gerçekleştiği ortaya çıktı.

Koronavirüsün artarak sürdüğü şu dönemde sağlık uzmanları, sosyal mesafeyi korumak ve maske takmanın öneminin sık sık altını çiziyor. Koronavirüsten korunmak için sosyal mesafeyi, ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) 6 feet yani 1,83 metre olarak açıklarken Dünya Sağlık Örgütü ise bu uzaklığın 1 metre olduğunu belirtmişti.

Koronavirüs hastası

Koronavirüsün kapalı mekanda 6 metreden 5 dakikadan bulaştığı tesbit edildi.

6 metrede 5 dakika yetiyor

Güney Kore’de yapılan araştırmada ise koronavirüs taşıyan bir kişiyle virüs taşımayan biri 6 metre mesafede 5 dakika aynı havayı solursa virüsün taşıyıcı olmayana da geçtiği belirtildi.

Kore Tıp Bilimleri Akademisi.Dergisi'nde yayınlanan çalışmada, epidemiyolog Dr. Lee Ju-hyung tarafından yapılan araştırmaya göre, geçtiğimiz Haziran ayında bir restoran incelendi. Masalar arasında yaklaşık 6 metre mesafe olan restoranda kişiler 5’er dakika restoranda kaldı. Daha sonra incelenen deneklerden bir kişinin restoranda koronavirüs kaptığı tespit edildi.

Kore Tıp Dergisi’ndeki yazısında Dr. Lee Ju-hyung, "Yaptığımız çalışmada kişiler arasında DSÖ’nün ve CDC’nin belirttiği mesafelerden çok daha büyük mesafeler vardı. Birbirlerine herhangi bir hapşırık ya da öksürük damlacığı göndermeleri mümkün değildi” ifadelerini kullandı.

Restorandaki durum

Jeonju’daki bir restoranda gerçekleştirilen çalışmaya göre, restoranın içine 17 Haziran günü koronavirüs testi pozitif olan bir kişinin girdiği tespit edildi.

Daha sonra Jeonju’da yapılan araştırmada sadece 2 kişinin koronavirüs pozitif olduğu, ikinci kişinin de restorana giren ve diğer pozitif vaka ile en uç köşelerde oturan bir lise öğrencisi olduğu tespit edildi. Koronavirüs testi pozitif olan kişinin bir pazarlamacı olduğu ve Jeonju şehrinde ikamet etmediği belirtilirken, iki kişinin tek ortak noktalarının yaklaşık 20 metre aralıklarla restoranda bulunmak olduğu belirtildi.

Koronavirüs bulaşma şeması

Kore Tıp Bilimleri Akademisi.görseli
Tavan tipi klimalarla donatılmış restoranının şematik diyagramı. Oklu kesintisiz çizgiler, restorandaki hava akış yönlerini temsil eder. Eğimli hava akım çizgileri, tavan klimalarından gelen hava akımlarının duvardan veya bariyerden yansıdığını ve aşağı doğru zemine doğru hareket ettiğini gösterir.

J Korean Med Sci. 2020 Kasım; 35 (46): e415.
https://doi.org/10.3346/jkms.2020.35.e415
© 2020 Kore Tıp Bilimleri Akademisi.

Kaynak (EN)

https://jkms.org/DOIx.php?id=10.3346/jkms.2020.35.e415

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Koronavirüs

Covid-19

Hayatın içinden haberler