Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Kuyruk getirene, kuyruk başına 5 TL

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Bakanlıktan Balon Balığı avcılığına maddi destek kararı

Dikkat; Çok zehirli bir türdür


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 02.12.2020 - Kuyruk getirene, kuyruk başına 5 TL

Tarım ve Orman Bakanlığı acayip bir detekleme kampanyasına imza attı. Bakanlık kuyruk getirene, kuyruk başına 5 TL destek ödemesi yapılacağını açıkladı. DEVAMI;

Balon balığı avcılığını teşvik etmek amacıyla bu yıl kuyruk başına 5 lira destekleme ödemesi yapılması kararlaştırıldı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine Dair Tebliğ'i, Resmi Gazete'de yayımlanarak, 1 Ocak 2020'den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Kimler katılabilir?

Tebliğ, Su Ürünleri Bilgi Sistemi'ne (SUBİS) kayıtlı, çevirme ve sürütme ağları dışında avcılık faaliyetinde bulunan, geçerli bir balıkçı gemisi ruhsat tezkeresine sahip olan ve istilacı balon balığı türünün Akdeniz ve Ege Denizi'ne kıyısı olan illerde avcılığını yapan balıkçılara verilecek destekleme ödemesiyle ilgili usul ve esasları düzenliyor.

Buna göre, balon balığı kuyruğunun 1 milyon adete kadar her bir adedi başına 5 lira destekleme ödemesi yapılacak.

Kuyruk alımı, 31 Aralık 2020'ye kadar gerçekleştirilecek ancak daha öncesinde 1 milyona ulaşıldığında SUBİS üzerinden alım durdurulacak. Kuyruk alımı bugünden itibaren 5 iş günü sonra başlayacak.

Balon balıkları bütün olarak karaya çıkartılamayacak, çıkartıldığının tespiti halinde bu durum hakkında tutanak tutulacak ve getirilen bütün balıklar destekleme kapsamına alınmayacak.

Av şartları

Destekleme kapsamında avcılığına izin verilen ve avlanılan balon balıklarının kuyruk kesimi, balıkçı gemilerinde insan sağlığına risk oluşturmayacak koşullar altında yapılacak.

Balon balığı avcılığı yapacak balıkçı gemilerinde ihtiyaç duyulacak koruyucu eldiven, sızdırmaz poşet ve benzeri malzemelerin bulundurulması zorunlu olacak.

Balon Balığı avcılığna destek ödemesi

Balon Balığı avcılığna destek ödemesi - Görsel Tarım ve Orman Bakanlığına aittir

Pakdemirli'den açıklama

Bakanlığın resmi web sitesinde konuya ilgili açıklama şöyle;

"Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Su Ürünleri Desteklemeleri kapsamında yeni bir düzenlemeye gittiklerini belirterek, Balon Balığı (Lagocephalus sceleratus) avcılığını destekleme kapsamına alındığını açıkladı.

İstilacı yabancı türlerle mücadele kapsamında balıkçılara 5 milyon TL destekleme ödemesi yapılacağının altını çizen Bakan Pakdemirli, ekosistemleri korumak ve kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlamak amacıyla su ürünleri desteklemelerinde yeni düzenlemeler yapıldığını bildirdi.

Bu kapsamda istilacı yabancı bir tür olan balon balığının, sucul biyolojik çeşitliliğe ve balıkçıların av araçlarına verdiği zarar nedeniyle avlanmasının destekleneceğini belirten Pakdemirli şöyle devam etti:

'Bu çerçevede çevirme ve sürütme ağları dışında avcılık faaliyetinde bulunan balıkçı gemileri ile yapılan balon balığı avcılığını destekleyeceğiz.

Kuyruk başına 5 TL desteleme ödemesi yapacağız. Aynı anda hem sucul biyolojik çeşitliliğin korunması hem de balıkçıların desteklenmesi bağlamında bu uygulama bir ilk olacak.'

Bakan Pakdemirli destekleme kararnamesinin, özellikle bahar aylarından önce çıkarılarak, balon balıklarının çoğalma dönemindeki potansiyelinin düşürülmesini sağlayacak şekilde planlama yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Balıkçılarımız, destekleme başvuruları için Akdeniz ve Ege denizimize kıyısı olan Tarım ve Orman İl/ilçe müdürlüklerine yapabilecekler. "

Daha fazlka bilgi için TIKLAYIN;

https://www.tarimorman.gov.tr/Haber/4838/Bakan-Pakdemirli-Balon-Baligi-Avciligini-Destekleme-Kapsamina-Aldik

DİKKAT UYARI;

Genellikle gümüş yanaklı kurbağa balığı olarak bilinen balon balığı (Lagocephalus sceleratus), Tetraodontidae familyasındaki son derece zehirli bir deniz kemikli balıktır.

Diğer kirpi balıklarına benzer şekilde, gümüş yanaklı kurbağa balığı , yumurtalıklarında tetrodotoksin içerdiğinden ve daha az ölçüde derisini, kaslarını ve karaciğeri, onu obur avcılardan koruyan, yenildiğinde son derece zehirlidir .

Toksin içeren bakterileri yerken toksik hale gelir. Bu ölümcül madde, istemsiz kasların felç olmasına neden olarak kurbanlarının nefes almayı durdurmasına veya kalp yetmezliğine neden olabilir. Mısır ve İsrail'de ölümcül zehirlenmeler bildirildi.

Uyarıya Kaynakça (EN):

https://en.wikipedia.org/wiki/Lagocephalus_sceleratus

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli

Balon Balığı

Hayatın içinden haberler