Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Bakanlıktan sokağa çıkma saatleri açıklaması

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Nereler kapalı? nereler açık? Neler kısıtlı? Neler serbest?

Korona kısıtlamaları tablosu


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 21.11.2020 - Bakanlıktan sokağa çıkma saatleri açıklaması

Kafalar karışmasın. Hangi saatler arası sokağa çıkılamayacak? Nereler açık, nereler kapalı olacak? Tablol halinde tamamı haberde.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, sokağa çıkma kısıtlaması 28 Kasım Cumartesi günü saat 20.00'den 29 Kasım Pazar günü 10.00'a kadar ve 29 Kasım Pazar günü saat 20.00'den 30 Kasım Pazartesi günü 05.00'e kadar uygulanacak.

Geçen hafta yayınlanan "Koronavirüs Yeni Tedbirleri" konulu genelgede belirtilen "açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlar" ile "istisna kapsamında olan kişiler" başlıkları altındaki maddeler, bu hafta sonundaki sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasında da aynı şekilde geçerli olacak.

İşte detaylar;

Covid-19 kıstlama tablosu

Koronavirüs kısıtlamaları tablosu

BAŞLIK GÜN SAAT DURUM
AVM HAFTAİÇİ / HAFTASONU 10:00 - 20:00 AÇIK
MARKET HAFTAİÇİ / HAFTASONU 10:00 - 20:00 AÇIK
BERBER / KUAFÖR HAFTAİÇİ / HAFTASONU 10:00 - 20:00 AÇIK
GÜZELLİK MERKEZİ HAFTAİÇİ / HAFTASONU 10:00 - 20:00 AÇIK
RESTORAN / LOKANTA / CAFE / KAFETERYA / PASTANE HAFTANIN HER GÜNÜ 10:00 - 20:00 ADRESE PAKET SERVİS VAR - GEL AL SERVİS VAR
İNTERNETTEN (ONLINE) VE TELEFONLA YEMEK, GIDA SATIŞI HAFTANIN HER GÜNÜ 20:00 ve SONRASI ONLİNE SİPArİŞ VAR / TELEFONLA SİPARİŞ VAR / ADRESE TESLİM SERVİS VAR
DİNLENME TESİSLERİ (YERLEŞİŞM YERLERİNE YAKIN OLMAMAK KAYDIYLA) HAFTANIN HER GÜNÜ - KISTLAMADAN MUAF (Şehirlerarası toplu ulaşım ve lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinlenme tesislerinde yer alan yeme içme yerleri)
SİNEMALAR HAFTANIN HER GÜNÜ - 31 ARALIK 2020'YE KADAR KAPALI
KAHVEHANE, KIRAATHANE HAFTANIN HER GÜNÜ - KAPALI
KIR BAHÇELERİ HAFTANIN HER GÜNÜ - KAPALI
İNTERNET KAFE / SALONU HAFTANIN HER GÜNÜ - KAPALI
ELEKTRONİK OYUN SALONU HAFTANIN HER GÜNÜ - KAPALI
BİLARDO SALONU HAFTANIN HER GÜNÜ - KAPALI
LOKAL, KULÜP, ÇAY BAHÇESİ, ÇAY SALONU HAFTANIN HER GÜNÜ - KAPALI
HALI SAHA HAFTANIN HER GÜNÜ - KAPALI
NARGİLE SALONU HAFTANIN HER GÜNÜ - KAPALI
65 YAŞ ve ÜSTÜ HAFTAİÇİ 10:00 - 13:00 KISITLAMADAN MUAF
20 YAŞ ALTI HAFTAİÇİ 13:00 - 16:00 KISITLAMADAN MUAF
65 YAŞ ve ÜSTÜ HAFTASONU 10:00 - 13:00 KISITLAMADAN MUAF
ECZANELER HAFTANIN HER GÜNÜ - KISITLAMADAN MUAF
KAMU / ÖZEL SAĞLIK KURULUŞLARI HAFTANIN HER GÜNÜ - KISITLAMADAN MUAF
TIBBİ CİHAZ, MASKE, DEZENFEKTAN ÜRETİMİ YAPAN YERLER HAFTANIN HER GÜNÜ - KISITLAMADAN MUAF
VETERİNER KLİNİĞİ / HAYVAN HASTANESİ HAFTANIN HER GÜNÜ - KISITLAMADAN MUAF
KAMU KURUM VE KURULUŞLARI HAFTANIN HER GÜNÜ - KISITLAMADAN MUAF
ACİL ÇAĞRI MERKEZLERİ HAFTANIN HER GÜNÜ - KISITLAMADAN MUAF
SİGARA KULLANIMI HAFTANIN HER GÜNÜ - DAHA ÖNCE BELİRLENEN YERLERDE KISILI
NİKAH TÖRENİ YEREL KARAR VERİR YEREL KARAR VERİR ASGARİ KATILIM, HER NİKAH ARASI EN AZ 20 DAKİKA
DÜĞÜN TÖRENİ MEVCUT KISIYLAMA GÜNLERİ KAPSAMINDA MEVCUT KISTLAMA SAATLERİ KAPSAMINDA EN FAZLA 1 SAAT SÜRER, ASGARİ KATILIM
TAZİYE HAFTANIN HER GÜNÜ - KISITLI
ÖZEL ARAÇLA SEYAHAT MEVCUT KISTLAMALAR KAPSAMINDA MEVCUT KISTLAMALAR KAPSAMINDA İçişleri Bakanlığı'na ait "e-Başvuru" ve "Alo 199" sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin alınarak

Covid 19 madde madde

Koronavirüs kısıtlamaları Kasım 2020 (Yukarıdaki tablonun aynısı / yazılı hali)

Koronavirüsle mücadele kapsamındaki kısıtlamalar başladı. Kısıtlamalar kimleri, neleri, nereleri kapsıyor? Tablo halinde. Madde madde haberde;

İçişleri Bakanlığı'nın, koronavirüs ile mücadele amacıyla valiliklere gönderdiği genelge kapsamında uygulanacak tedbirler, 20.11.2020 saat 20.00'de başladı. İşte o kıtılamalar;

AVM, kuaför ve marketler

Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri, 21 Kasım Cumartesi'den itibaren sadece 10.00-20.00 saatleri arasında açık olacak.

Yeme içme yerleri

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri 10.00-20.00 saatlerinde sadece paket servis veya "gel-al" şekilde hizmet verecek.

Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00'den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek.

Dinlenme tesislerindeki yeme içme yerleri

İl ve ilçe Umumi Hıfzıssıhha kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası kara yolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım ve lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinlenme tesislerinde yer alan yeme içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacak.

Sinemalar

Tüm sinema salonları 31 Aralık 2020'ye kadar kapatıldı.

Kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller, çay bahçeleri, halı sahalar

Kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri ise yeni bir karar alınıncaya kadar durduruldu. Daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulama devam ediyor.

Sokağa çıkma / çıkamama saatleri

65 yaş ve üstü

Tüm şehirlerde 21.11.2020 Cumartesi gününden itibaren 65 yaş ve üzeri kişiler gün içerisinde sadece 10.00 ile 13.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler. Diğer saatlerde sokağa çıkmaları yasak.

20 yaşın altı

1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı vatandaşlar, gün içerisinde sadece 13.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler. Bu saatler dışında 20 yaşından küçüklerin sokağa çıkması yasak.

Çalışanların durumu

İş yerleri ile ilişkilerini gösteren çalışma, SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden 65 yaş üstü vatandaşlar ve 20 yaş altı çalışanlar ise bu uygulamadan istisna tutulacak.

Haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması

Hafta sonu sokağa çıkma yasağının ilki 21 Kasım 2020 Cumartesi günü başladı. Yeni bir karar alınıncaya kadar, hafta sonları saat 10.00-20.00 dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutulacak.

Cumartesi saat 20.00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10.00'a kadar, 22 Kasım Pazar günü saat 20.00'den 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Bu tarihlerden sonraki hafta sonlarında da uygulama, yeni bir karar alınıncaya kadar belirtildiği şekilde devam edecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak yerler

Açık olacak işletmeler

İlaç, tıbbi cihaz, maske, dezenfektan üretimi yapan yerler ile kamu ve özel sağlık kurumları, eczaneler, veteriner klinikleri, hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ve acil çağrı merkezlerinin de aralarında bulunduğu bazı yerler faaliyetlerini sürdürecek. Buralarda görev alan personel ile bazı istisnai durumları olan kişiler, kısıtlamalardan muaf tutulacak.

Sigara yasağı

Daha önce uygulamaya konulan "vatandaşların yoğun olarak bulunduğu/bulunabileceği cadde sokaklar, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı" İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha kurullarınca genişletilebilecek.

Şehiriçi toplu ulaşım

İl Umumi Hıfzıssıhha kurullarınca, yerel yönetimler tarafından şehir içi toplu ulaşım araçlarındaki yoğunluğu azaltacak, seferlerdeki seyrekleşmeyi sağlayacak şekilde başta sefer sayılarının artırılması olmak üzere her türlü tedbirin alınması sağlanacak.

Düğün ve nikahlar

Nikah törenleri/merasimleri, maske, mesafe, temizlik kurallarına uyulması, asgari düzeyde katılım ve her nikah töreni arasına en az 20 dakika süre şartıyla gerçekleştirilecek.

Düğünlerin oturma düzeni, maske, mesafe ve temizlik kuralları ile nikah merasimi şeklinde en fazla bir saat süre içerisinde yapılacak.

Taziye ziyaretleri

30 Temmuz 2020'de yayımlanan genelge çerçevesinde toplu taziye yapılmamasına ilişkin hükümler eksiksiz uygulanacak. Yani kısıtlama dahilinde yapılamayacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasında seyahat kıtılamaları

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahate çıkmamaları esas olacak.

Seyahat izini almak şart

İçişleri Bakanlığı'na ait "e-Başvuru" ve "Alo 199" sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin alınarak özel araçla seyahat edilebilecek.

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Koronavirüs kısıtlamaları

İçişleri Bakanlığı korona kısıtlamaları genelgesi

Hayatın içinden haberler