Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Konjonktivit koronanın yeni belirtisi olabilir

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Ellerle gözlere temastan kaçınalım

Uzmanlar uyarıyor, "göz nezlesine dikkat..."


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 26.11.2020 - Konjonktivit koronanın yeni belirtisi olabilir

Aman dikkat. Halk arasında göz nezlesi olarak bilinen konjonktivite rahatsızlığının koronavirüsle bağlantısı da sorgulanıyor. Uzmanlar, Konjonktivit koronanın yeni belirtisi olabileceğine dikkat çekiyor.

Enfeksiyon kaynaklı bir göz hastalığı olarak tanımlanan konjonktivit, enfeksiyon sonucu oluşan ve gözün en dış tabakası ve göz kapaklarının iç yüzeyini saran zar iltihaplanması olarak tanımlanıyor.

Özellikle viral, bakteriyel veya bazen allerjik bir reaksiyon sonucu oluşan konjonktivit, toplumda yaygın olarak göz nezlesi olarak biliniyor.

Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Opr. Dr. Özgür Gözpınar, gözlere elle temastan kaçınılması konusunda uyarıyor. Konjonktivitin genel belirtileri; gözde kızarıklık, şişmiş ve kırmızı göz kapakları, gözlerde sulanma, kaşıntı ve gözlerde yanma, çapak oluşumu, ışık hassasiyeti ve kulak bölgesinde şişlikler olarak sıralanabilir. Konjoktivit hemen tespit ve tedavi edilirse göze görme hasarı gibi kalıcı zararlar vermiyor.

konjoktivite rahatsızlığı

Konjoktivite rahatsızlığı

Koronavirüsle bağlantısı

Toplumun aşina olduğu bu göz hastalığı Coronavirus’le birlikte yeniden sorgulanmaya başladı. Yapılan araştırmalarda Covid-19 hastalarının yaklaşık yüzde birinde konjonktivite göz hastalığının belirtilerine rastlanırken, görülen bu konjonktivit tablosunun klasik konjonktivit bulgularından ayırt edilmediği gözlemlendi.

Virüs, hapşırma, tıksırma damlacık enfeksiyonu şeklinde konjonktivaya bulaşmış olabileceği gibi, bu bölgeye yani konjonktivaya ve gözyaşına temasla da başka kişilere geçebiliyor.

Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Opr. Dr. Özgür Gözpınar konuyla ilgili şunları söyledi;

Göz Sağlığı Danışmanı Opr. Dr. Özgür Gözpınar

Göz Sağlığı Danışmanı Opr. Dr. Özgür Gözpınar

"Viral enfeksiyonların yayılmasında gözlerin çok büyük bir etkisi oluyor. Çünkü viral enfeksiyonlar vücuda mukozalardan giriyor. Yüzde en önemli mukoza noktaları ağız, burun ve gözlerdir. Bu açıdan tüm viral enfeksiyonlarda gözlerin korunması çok önemlidir. Özellikle Coronavirus’la ilgili en belirgin bulgular ateş, öksürük, solunumda zorluk olarak sıralanırken konjonktivitin Coronavirus’un yeni belirtisi olabileceği gündeme geliyor.

Direk belirti olmasa da bu farkındalığın oluşması ve gözlerin korunması bu süreçte çok önemli. Özellikle ellerin yıkanması, gözle çok temas ettirilmemesi gerekiyor. Kaşınma, sulanma, ağrı gibi birçok sebeple ellerimiz sürekli gözle temas ediyor ya da refleks olarak gözler ovalanıyor. Zamanın çoğunu evde geçirdiğimiz bugünlerde okuma, dijital cihaz kullanımının artması ile gözler yoruluyor, gözler yoruldukça ellerin gözle teması da artıyor. Doğal refleksleri kontrol ederek daha dikkatli olunması önemli."

konjoktivite rahatsızlığı 2

Konjoktivite rahatsızlığı

Gözlerinize elle temastan kaçının

Göz Sağlığı Danışmanı Opr. Dr. Özgür Gözpınar uyarılarını şöyle sürdürdü;

"Virüse karşı ağız ve burundan bulaşmaya yönelik maskelerle önlem alınıyor. Gözler için de gözlük nispeten koruyucu olacaktır. Önerimiz, göz problemi olmayanlar için güneş gözlüğü ya da numarasız gözlük kullanarak dışarı çıkmaları yönünde. Bu süreçte yine kontakt lens kullananların da çok dikkatli olması gerekiyor. Elle teması yoğun olan bir kullanım şekli olduğundan mümkünse kontakt lens yerine gözlük kullanılması daha doğru olacaktır."

Gerekmedikçe gitmeyin

Gözlüğün aynı zamanda doğal gelişen dokunma ve ovalama refleksinde de bir uyarıcı olabileceğine dikkat çeken göz Sağlığı Danışmanı Opr. Dr. Özgür Gözpınar sözlerini şöyle sürdürdü;

"Göz problemi olmayıp kitap okuyan ya da bilgisayar, telefon, tablet kullananlar dinlendirici ya da numarasız gözlük kullanabilir. Böylece sulanma ve yorgunluk sonucu gözlere dokunma refleksi azaltılmış olur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, gözlerde farklı birçok sebeple kızarıklık olabilir. Bu tek başına Coronavirus semptomu olarak algılanıp hastane ve kliniklere akın edilmemeli, acil olmayan göz muayeneleri ertelenmeli, hastane ortamlarında çok bulunulmamalı."

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Opr. Dr. Özgür Gözpınar

Konjoktivit

Hayatın içinden haberler