Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan; "Virüs tek bir hatayı affetmiyor"

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Konunun uzmanından çok ciddi korona uyarısı

"Virüs tek bir hatayı affetmiyor"


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 17.11.2020 - Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan; "Virüs tek bir hatayı affetmiyor"

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi, nfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, "Evlere ziyaretlere gelince 'maske serbest' diye bir husus yok. Virüs tek bir hatayı affetmiyor" dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, koronavirüse karşı, bulunulan her ortamda dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Prof. Dr. Tufan, "Virüs cana yakın. Arkadaş, eş, dost, akraba, bulaşların pek çoğu yakınlardan. Seyahat eden dikkat edecek, dışarı giden dikkat edecek, çalışan da eve gelen de dikkat edecek. Dolmuşta dikkat, markette dikkat, evlere ziyaretlere gelince 'maske serbest' diye bir husus yok. Maske+mesafe. 'Hocam çok dikkat ediyorduk, yeğen ziyarete geldi', 'Sadece yaylada görümcemi ziyaret ettik', 'Arkadaşla bir kahve içmiştik', 'Tatilde bir şey olmaz dedik yoksa çok dikkat ediyoruz'. Mesafe... Virüs tek bir hatayı affetmiyor. Sonra o tek kişi de ailede herkese bulaştırıyor" dedi.

Prof. Dr. Zeliha KOÇAK TUFAN

Prof. Dr. Zeliha KOÇAK TUFAN

Kimdir;

Prof. Dr. Zeliha KOÇAK TUFAN,

Ağustos 1977, Wedel doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1994 yılında başladığı tıp eğitimine 1999 yılından sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde devam etti. Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanlık eğitimini Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde aldı. Bu hastanede dokuz yıl çalıştı. Leiden Üniversitesi’nde parazitoloji alanında misafir araştırmacı olarak bulundu. İtalya, Portekiz gibi farklı ülkelerde immünoloji ve viroloji kurslarına katıldı. Almanya ve Macaristan’da gözlemci olarak bulundu. 2012 yılında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne geçti ve aynı yıl doçentlik unvanını aldı. Üniversitenin afiliye olduğu Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yaptığı dönemde protez enfeksiyonları ve transplant enfeksiyonları ile ilgilendi. Kemik-eklem ve protez enfeksiyonları alanında kendini geliştirmek üzere Oxford Üniversitesi’nde gözlemci olarak bulundu. Japonya Sağlık Bakanlığı Hastalık Kontrol Merkezi ile ortak eğitim faaliyetleri yaptı. Uluslararası işbirliklerine önem vermekte ve düzenli aralıklarla bu faaliyetlere devam etmektedir. Profesörlük titrini 2018 yılında almıştır. Akademik alanda üyelikleri: Doctors World Wide, European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Transplant Infectious Diseases, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Derneği, Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, ESCMID Study Group for Infections in Compromised Hosts, ESCMID Study Group for Implant-Associated Infections. Kemik-eklem enfeksiyonları, transplant enfeksiyonları, viral enfeksiyonlar ve KBRN akademik ilgi alanlarıdır. Tufan’ın 60’ın üzerinde akademik yayını, 100’ün üzerinde bildirisi bulunmaktadır.

Tufan, 2015 yılı Ocak ayında YÖK Genel Kurul Üyeliği’ne, 2016 yılı Kasım ayında YÖK Yürütme Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Kurul üyeliğine 2019 yılında tekrar seçilen Tufan halen bu görevde bulunmaktadır. Vakıf Yükseköğretim Kurumları Koordinasyon Komisyonu ve Engelli Çalışma Grubunun yürütücülüğünü yapmaktadır. Dezavantajlı gruplara yönelik olarak Engelsiz Üniversiteler Ödüllerini hayata geçirmiş, mülteci akademisyenleri konu alan Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesini yürütmüştür. Eğitim Komisyonu, Sağlık Komisyonu ve Proje Komisyonu üyesidir. Sağlık Meslekleri Kurulu, HIV-AIDS Danışma Kurulu ve TÜSEB Yürütme Kurulu Üyeliği yapmıştır. Halihazırda SB Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmakla birlikte, 2013 yılından beri Grip Bilim Kurulu üyesidir. Evli ve iki çocuk annesidir.

Uyarı 1:

Uyarı 2:

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Prof. Dr. Zeliha KOÇAK TUFAN

Covid-19

Hayatın içinden haberler