Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Sarayı terk etmezse ne olur?

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Trump orduyu göreve çağırabilir mi?

ABD en çılgın senaryoları da konuşuyor


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 11.11.2020 - Sarayı terk etmezse ne olur?

ABD Başkanı Donald Trump yenilgiyi kabul etmeyip Beyaz Saray'dan ayrılmayı reddederse ne olur? 244 yıllık tarihinde Beyaz Saray'dan ayrılmayı reddeden bir başkan henüz görülmedi. Ama ya olursa ne olur?

Amerika Birleşik Devletleri'nin 244 yıllık tarihinde seçimi kaybettikten sonra Beyaz Saray'dan ayrılmayı kabul etmeyen bir başkan henüz görülmedi. Ancak tüm dünya bu olasılığın yanıtını da merak ediyor.

Joe Biden'ın bu seçimi kazanan taraf olduğunun ilan edildiği dakikalarda Trump başkent Washington DC yakınlarında golf oynuyordu. Trump'ın kampanya ekibi de, "seçimin bitmekten uzak olduğunda" ısrar eden bir açıklama yayımladı.

ABD Başkanı Donald Trump 1

ABD Başkanı Donald Trump - Görsel: White House resmi internet sitesinden alıntıdır

Yasaya göre 20 Ocak final

ABD yasaları mevcut başkanlık döneminin 20 Ocak'ta sona ereceği konusunda son derece net bir hükme sahip. Joe Biden, 270 delegeyi toplamayı başardı. Ve başkanlık koltuğuna oturmaya hak kazandı. Donald Trump iddia ettiği seçim usulsüzlüklerini ikna edici kanıtlarla ortaya koyamazsa, 20 Ocak yeni başkanın göreve başlayacağı tarih olacak.

Şimdi tüm dünyada Donald Trump'ın görevde kalmakta ısrar etmesi durumunda neler olabileceği tartışılmaya başlandı. Joe Biden bile bu ihtimali ciddiye almış olacak ki bu konuda görüşünü açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump 2

ABD Başkanı Donald Trump - Görsel: White House resmi internet sitesinden alıntıdır

Joe Biden olası bir yenilgiyi kabul etmeme ve Beyaz Sarayı terk etmeme durumuyla ilgili şunları söyledi;

"ABD hükümeti Beyaz Saray'da yetkisiz olarak bulunanları dışarı çıkarmaya muktedirdir" dedi ve ekledi, "Bahsedilen bu iş, Adalet Bakanlığı bünyesindeki özel birliklere ya da Gizli Servis'e düşebilir."

Uzmanlara göre, Trump görevi bırakmayı reddederse, Gizli Servis nezaretinde Beyaz Saray'ı terk etmek zorunda kalabilir. Ama buna rağmen çok çıllgın bir senaryo daha konuşuluuyor. O da Trump'ın sarayı terk etmemek, koltuğu bırakmamak için güvenlik güçlerini kullanmaya kalkışması. Böyle birşey olabilir mi?

Saraydan çıkmamak için askeri kullanır mı?

Peki en "akıl dışı" senaryo gelişir ve Trump görevi terk etmemekte ısrar edip bu uğurda güvelik güçlerini göreve çağırırsa neler olur? Daha doğrusu böyle birşey olabilir mi?

White House

White House - Görsel: White House resmi internet sitesinden alıntıdır

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere höre, BBC konunun uzmanlarına, Trump'ın görevde kalmak üzere devletin kolluk güçlerini kullanmayı denemesinin mümkün olup olmadığını sordu.

Ohio Devlet Üniversitesi'nden ulusal güvenlik politikaları uzmanı Prof. Dakota Rudesill şunları söyledi;

"Askeri personel, görevdeki siyasetçiye değil, anayasaya bağlı kalmak üzere yemin ediyor. Ve bu ülkedeki en yüksek askeri yetkili, Genelkurmay Başkanı Mark Milley, bu seçimlerde ordunun herhangi bir rol üstlenmeyeceğini defalarca söyledi."

Pittsburgh Üniversitesi'nden sosyal hareketler alanında uzman Keisha Blaine de BBC'de şu görüşü ileri sürdü;

"Dört yıl önce Amerikalıların çoğu bunu merak bile etmiyordu. Ancak Trump'ın, protestoların yaşandığı Portland ve Washington gibi yerlere federal kolluk güçlerini sevk ettiğini gördüğümüzden beri bu ciddi bir endişe haline geldi. Ben bunun yüksek bir ihtimal olduğunu düşünmüyorum ancak bu yıl her şeyi yaşadığımızı hesaba katarak, tamamen ihtimal dışı olduğunu da söyleyemeyiz."

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Donald Trump

White House

Hayatın içinden haberler