Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Hobi bahçelerine yasak geldi

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Ticari amaçla tarım arazilerine hobi bahçesi yasak

Hapis ve ağır para cezaları getirildi


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 28.10.2020 - Hobi bahçelerine yasak geldi

TBMM'de kabul edilen yasaya göre tarım arazisine hobi bahçesi kuran ve işletenlere hapis ve ağır para cezaları getirildi.

Hobi bahçesi satan ve pazarlayanlara hapis cezası geldi. Tarım arazilerini 'hobi bahçeleri' gibi uygulamalarla satan ve pazarlayanlara hapis ile idari para cezası getiren yasa yürürlüğe girdi.

Yasa tam metni bağlantısı haberin sonunda

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen yasaya göre durum şu;

Hobi bahçesi

Hobi bahçesi

"Tarım arazilerini satan ve pazarlayanlara hapis ile idari para cezası getiriliyor. Buna göre, tarım arazilerinin kooperatifler başta olmak üzere özel hukuk tüzel kişileri aracılığıyla satın alınıp fiili taksim yapılmasıyla üyelere veya ortakların kullanımına tahsis edenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek."

"Tarım arazilerinde plan veya projelere aykırı hareket edilmesi halinde valilikçe resen tespit yaptırılarak sorumlulara 1000 liradan az olmamak kaydıyla bozulan arazinin her metrekaresi için 10 lira idari para cezası verilecek."

"İzinsiz bütün yapılar, masrafları Tarım ve Orman Bakanlığı’nca karşılanmak kaydıyla 1 ay içinde belediyeler veya il özel idarelerince yıkılacak ve taşınmazlar tarımsal üretime uygun hale getirilecek. Arazinin tarımsal üretime uygun hale getirilmesi için yıkım ve temizleme masrafları, sorumlulardan Tarım ve Orman Bakanlığı’nca genel hükümlere göre tahsil edilecek."

"Hakkında yıkım kararı alınmış olmasına rağmen 1 ay içinde belediye veya il özel idarelerince yıkılmayan yapılar, yıkım masrafları Tarım ve Orman Bakanlığı’nca karşılanmak üzere bakanlık tarafından yıkılabilecek veya yıktırılabilecek."

"Yıkım masrafları yüzde 100 fazlası ile ilgili belediye veya il özel idaresinden tahsil edilecek. Bu şekilde tahsil edilememesi halinde belediye veya il özel idaresinin ‘İl Özel İdarelerine ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanun’ gereğince aktarılan paylarından kesilerek genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere takip eden ayın sonuna kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın merkez muhasebe birim hesabına aktarılacak."

Tam metne ulaşmak için TIKLAYIN;

https://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem27/yil01/ss221.pdf

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Hobi bahçesi

Tarım ve Orman Bakanlığı

Hayatın içinden haberler