Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Grip Aşısı COVID-19'dan korumaz

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

TÜSAD; "Grip Aşısı COVID-19'dan korumaz..."

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 24.10.2020 - Grip Aşısı COVID-19'dan korumaz

Sonbaharın gelmesiyle birlikte koronavirüsün yanı sıra grip tehlikesi ve endişesi de ön plana çıktı. Uzmanlar uyarıyor, "Mevsimsel grip ile Covid-19 karışabilir." Peki ne yapmalı?

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), grip ve covid-19 konusunda bilgilendirme metni yayınladı. TÜSAD'ın bilgilendirmesinde covid-19 iile grip hastalıklarının klinik olarak ayırt edilmesinin çok zor olduğuna dikkat çekilerek çok önemli bilgiler verildi ve uyarılar paylaşıldı.

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD)'ın bilgilendirmesi aşağıda;

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD)

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) bilgilendirmesi

"Mevsimsel grip ile Covid-19 karışabilir

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) olarak grip konusunda bir bilgilendirme yapma gereği duyduk. COVID-19 ile mevsimsel influenza (grip) semptom ve bulgularının karışması mümkün görünüyor.

Bu iki hastalığın klinik olarak ayırt edilmesi çok zor. Boğaz ağrısı, öksürük, ateş yüksekliği her iki hastalıkta da karşımıza en sık çıkan semptomlar. COVID- 19’da nezle bulgularının daha az olduğu bildirilse de, son yayınlarda anosmi (koku alamama) yakınmasının sık görüldüğünü biliyoruz.

Ancak genel olarak halk arasında nezle olarak bildiğimiz burun akıntısı, tıkanıklığı, baş ağrısı gibi ateşin eşlik etmediği semptomlar öncelikle nezle yönünde değerlendirilebilir. Düşmeyen ateş ve artan öksürük, nefes darlığı COVID-19 lehine bulgular olarak değerlendirilmeli.

Ayrıca her iki hastalığın aynı kişide (co-enfeksiyon) şeklinde görülebildiğine de dikkat çekmek isteriz. Bu tür vakaların klinikte ağırlaşmalara neden olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle başta sağlık personeli ve risk grubundaki kişilerin influenza aşısı yaptırmasını öneriyoruz.

Kapalı yerlere dikkat

Sonbahar mevsiminde kapalı alanların COVID-19 bulaşı açısından en riskli bölgeler olduğunu da vurgulamalıyız. Mümkün olduğunca kapalı ve kalabalık ortamlarda uzun süreli bulunmaktan kaçınmalıyız. El hijyenine dikkat etmenin hem mevsimsel gripten (influenza) hem de COVID-19'dan koruyucu olacağı hatırlanmalıdır.

Grip aşısı covid-19'dan korumaz

Bu arada grip ve zatürre aşılarının belli yaş gruplarında ve bazı kronik hastalıklarda büyük önem taşıdığını bilmekle birlikte, maalesef COVID-19‘a karşı koruma sağlamadığını da belirtmek durumundayız.

İnfluenza aşısının COVID-19‘a karşı korumadığı ve 'izolasyon, maske, sosyal mesafe' kuralına bu kış mutlaka uyulması gerekiyor.

Zatürre aşısının da, COVID-19'a karşı bir koruyuculuğu yok. Ancak ikincil enfeksiyon dediğimiz, hastane ve yoğun bakımda yatan ağır hastalarda eklenen sadece pnömokok enfeksiyonlarının daha hafif geçirilmesinde etkili oluyor.

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği"

Kaynak ve daha fazla bilgi için TIKLAYIN;

http://www.solunum.org.tr/

Görseller TÜSAD'dan alıntıdır.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği

TÜSAD

Hayatın içinden haberler