Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

22.00'den sonra içki satanlara çok ağır ceza

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Kanun Teklifi

Yasaklı saatlerde alkol satışına ağır ceza


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 21.10.2020 - 22.00'den sonra içki satanlara çok ağır ceza

Dikkat 320 bin TL cezası var. Saat 22:00'den soonra içki satanlara ağır ceza öneren teklif TBMM'de kabul edildi.

Türkiye Büyük Miillet Meclisi (TBMM) çalışmalarında, "Hobi bahçesi" diye tanımlanan kanun teklifi ile "Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi" çok ilginç alt başlıkları içeriyor.

TBMM Genel Kurulu'nda madde madde görüşülen ve ilk 8 maddesi kabul edilen kanun teklifine göre saat 22.00 ila 06.00 arasında alkollü içki satışı yasağına aykırı hareket edenlere 65 binden 320 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

22.00'den sonra içki satanlara çok ağır ceza

22.00'den sonra içki satanlara çok ağır ceza - Grafik: GHA

Satış makineleri

Teklife göre, Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi'nin kabul edilen maddelerine göre, alkollü içkileri otomatik satış makineleriyle satan, oyun makineleri veya farklı yöntemlerle oyun ve bahse konu edenler ile basın, yayın yoluyla tüketicilere satan, postayla satışını yapanlara 20 binden 100 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

320 Bin TL ceza

Alkollü içki satışıyla ilgili faliyet gösteren işletmeleri de çok yakından ilgilendiren yasakalrın kapsamı ve cezai boyutları da genişletildi. Buna göre TBMM'de kabul edilen kanun teklifinin maddesi şöyle;

"Alkollü içkileri 18 yaşını doldurmamış bireylere satan veya sunanlar ile 22.00 - 06.00 saatlerinde perakende olarak satanların, bu fiilin işlenmesinden sonraki 5 yıl içinde üçüncü defa söz konusu yasağı ihlal etmeleri halinde, Tarım ve Orman Bakanlığınca tüm perakende alkollü içki ve açık alkollü içki satış belgeleri iptal edilecek. Bu kişilere 2 yıl süreyle söz konusu belgenin yenisi verilemeyecek."

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Alkol satışı

Alkol bayii

Hayatın içinden haberler