Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Covid-19 yüzeylerde ve parada 28 gün yaşıyor

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Yeni yapılan araştırmanın sonuçları

Parada, metalde, pasta, vinilde, camda yaşıyor ve bulaşıyor


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 12.10.2020 - Covid-19 yüzeylerde ve parada 28 gün yaşıyor

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) banknot, telefon ekranı ve paslanmaz çelik üzerinde 28 gün bulaşıcılığını koruyabildiği bildirildi. Avustralya Ulusal Bilim Ajansı CSIRO'nun bulguları, Covid-19'un yüzeylerde sanıldığından daha uzun süre enfekte etme özelliğini kaybetmediğini ortaya koydu.

CSIRO'nun araştırması, yeni tip koronavirüsün "oldukça güçlü" olduğunu, cep telefonu ekranları gibi cam yüzeylerde ve kağıt para üzerinde, neredeyse oda sıcaklığı olan 20 derecede 28 gün kalabildiğini gösterdi.

Dolar üzerindeki Covid-19 tanesi - Görsel: CSIRO  1

Dolar üzerindeki Covid-19 tanesi - Görsel: CSIRO

Sonuçları "Virology Journal" dergisinde yayımlanan araştırmada, virüsün daha yüksek sıcaklıklara daha kısa süre dayandığı, bazı yüzeylerde 40 derecenin üzerinde 24 saatte bulaşıcılık özelliğini yitirdiği gözlendi.

Covid-19'un ayrıca pürüzsüz yüzeylerde daha uzun süre kaldığı, kumaş gibi pürüzlü yüzeylerde 14 gün geçtikten sonra bulaşıcılık özelliğine sahip virüse rastlanmadığı görüldü.

Dolar üzerindeki Covid-19 tanesi - Görsel: CSIRO 2

Vinil üzerindeki Covid-19 tanesi - Görsel: CSIRO

CSIRO Başkanı Dr. Larry Marshall, "Virüsün gerçekte yüzeylerde ne kadar uzun süre kaldığını belirlemek, yayılımını daha doğru öngörmemizi ve azaltmamızı, halkımızı korumakta daha iyi iş çıkarmamızı sağlar" ifadelerini kullandı.

Araştırma kapsamında yürütülen deneylerin, ultraviyole ışının etkisini ortadan kaldırmak amacıyla karanlıkta yürütüldüğü belirtildi. Güneş ışığının virüsü hızla etkisiz hale getirdiği belirtiliyor.

Daha önce yapılan laboratuvar çalışmaları, Covid-19'un, banknotlar ve cam yüzeylerde 2 ila 3 gün, plastikte ve paslanmaz çelikte 6 güne kadar kalabildiğini ortaya koymuştu.

Dolar üzerindeki Covid-19 tanesi - Görsel: CSIRO

Görsel: CSIRO

Kaynak;

Daha fazla bilgi için TIKLAYIN (EN);

https://www.csiro.au/en/News/News-releases/2020/CSIRO-scientists-publish-new-research-on-SARS-COV-2-virus-survivability

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

CSIRO

Covid-19

Hayatın içinden haberler