Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Jet kıyafetli uçan sağlık görevlileri geliyor

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Acil ve kritik durumlara özel jet kıyafetiyle uçarak gidecekler

Testler çok başarılı geçti


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 30.09.2020 - Jet kıyafetli uçan sağlık görevlileri geliyor.

DİKKAT GERÇEK TEST VİDEOSU HABERİN SONUNDA

Yakın zamanda özel jet kıyafetli "uçan sağlık görevlileri" göklerde dolaşmaya başlayabilir. Bunun için özel olarak geliştirilen bir jet kıyafeti başarıyla test edildi.

Temelde bir hayır kurumu olan Great North Air Ambulance Service tarafından, acil ve özel durumlara müdahale edecek sağlık görevlileri için bir jet kıyafeti test edildi.

1050 beygir gücüne sahip bir Jet Suit geliştiren ve patentini alan Gravity Industries ile Great North Air Ambulance Service (GNAAS) arasındaki işbirliği sayesinde test uçuşu gerçekleştirildi.

Test uçuşu, Gravity Industries'in kurucusu Richard Browning tarafından gerçekleştirildi. Test Pilotu Richard Browning özel jet kıyafetiyle başarılı şekilde uçarak senaryodaki yardıma muhtaç insanlara havadan çok kısa sürede ulaşmayı başardı.

Jet kıyafetli uçan sağlık görevlileri geliyor 2

Jet kıyafetli uçan sağlık görevlileri geliyor

GNAAS (Büyük Kuzey Hava Ambulans Hizmeti) ve Gravity Industries arasında bir yıl süren görüşmelerin ardından, Göller Bölgesi'nde (Kuzey Batı İngiltere'deki Göller Bölgesi) ilk test uçuşu gerçekleştirildi.

GNAAS'ın operasyonlar direktörü Andy Mawson test sonucundan çok memnun olduklarını belirtti. Mawson, bu özel jet kıyafeti sayesinde bir sağlık görevlisinin olası bir yere 30 dakika yürüyerek gitmek yerine 90 saniyede uçarak ulaşabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Andy Mawson sözlerini şöyle sürdürdü;

"Göller Bölgesi'nin karmaşık ancak nispeten küçük coğrafi yapısı içinde her ay düzinelerce hasta oluyor. Test sonucunda gördük ki sonuçlar harika. Kritik ve acil sağlık müdahaleleri için jet giysisini kullanmak büyük bir avantaj."

Jet kıyafetli uçan sağlık görevlileri geliyor 3

Jet kıyafetli uçan sağlık görevlileri geliyor

Nasıl kontrol ediliyor?

Test uçuşu, Gravity Industries'in kurucusu Richard Browning, elbiselerin her kolunda ve arkada birer mini motor bulunduğunu ve sağlık görevlisinin sadece ellerini hareket ettirerek jet kıyafetini kontrol edebildiğini söyledi.

En büyük avantajı "süre"

Uçan sağlık görevlisi, örneğin kırıkları olan yürüyüşçüler için güçlü ağrı kesici ve kalp krizi geçirmiş olanlar için bir defibrilatör içeren tıbbi kit ile donatılabilecek. Ancak asıl önemlisi zamandan yapılacak tasarruf.

Normal şartlarda yardıma ihtiyacı olan kişiye bir saatte ulaşılabilecek bir yolculuk uçan jet kıyafetli sağlık görevlisince bir kaç dakikada kat edilebilecek. Bu da yaşam ile ölüm arasında çok önemli bir avantaj sağlayacak.

Jet kıyafetli uçan sağlık görevlileri geliyor 4

Jet kıyafetli uçan sağlık görevlileri geliyor

Hayır kurumu

GNAAS bir hayır kurumu. Ve yappılan bağışlarla faaliyetini sürdürüyor. Daha fazla bilgi için gna.as/jet-suit adresini ziyaret edebilirsiniz.

Jet ıyafetli uçan sağlık görevlisi hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYIN (EN);

https://www.greatnorthairambulance.co.uk/

UÇAN SAĞLIK GÖREVLİSİ GERÇEK TEST VİDEOSU;

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Uçan sağlık görevlisi

Giyilebilir jet motoru

Hayatın içinden haberler