Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

65 yaş ve okullarla ilgili çok önemli açıklamalar

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Fahrettin Koca, Koronavirüs açıklamalarda bulundu

Bilim Kurulu toplantısı yapıldı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 19.08.2020 - 65 yaş ve okullarla ilgili çok önemli açıklamalar

Okullar 21 Eylül tarihinde açılacak mı? 65 yaş ve üstüne tüm yurtta yeni kısıtlamalar olacak mı? Bilim Kurulu toplantısında neler konuşuldu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Koca, "Sadece bir ili söyleyeyim. Dün konuştuğumuz bir ilin, hastanede yatan hastaların yüzde 42'si 65 yaşın üzerindeydi" dedi.

65 yaş ve okullarla ilgili çok önemli açıklamalar 3

65 yaş ve okullarla ilgili çok önemli açıklamalar

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın başkanlığında toplandı. Bilim Kurulu üyeleriyle beraber gerçekleşen toplantıda vaka sayısı ve salgına yönelik tedbirler değerlendirildi. Saat 17.00'de başlayan Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Koca, "Vaka sayılarımız bir süredir yükselişte.1 Temmuz'da hasta sayımız 1192 idi. Bu sayı dün 1263 olarak gerçekleşti. Her artış uyarıcı olmalıdır. Artışlar yılgınlığa, yenilgi duygusuna yol açmamalıdır" dedi.

Okullar açılacak mı?

Koca, ''Okullarda yüzyüze eğitime geçilecek tarih başka açılardan da önem arzediyor. Sonbahara girmiş olacağız, grip vakaları artmış olacak. Çok dikkatli olmanızı rica ediyorum"dedi. "Koronavirüsle gribin bulaşma yolu aynıdır" diyen Koca konuşmasını şöyle sürdürdü;

"21 Eylül'de okulların temelde açılmasından yana yaklaşım içindeyiz. Kademelendirme tarzında olur muhtemelen. Önümüzdeki haftalar Milli Eğitim Bakanlığımızla netleştirerek açıklaması yapılmış olur. Bazı sınıfların bir şekilde eğitime başlaması gerektiğini biliyoruz. Genel anlamda 21'inde eğitiminde temelde başlamanın esas, ama eğer salgındaki seyir farklı seyrederse kademelendirme yöntemiyle bir noktaya gelinmiş olur."

65 yaş ve okullarla ilgili çok önemli açıklamalar 2

65 yaş ve okullarla ilgili çok önemli açıklamalar

65 yaş ve üstü

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, "Büyüklerimizi bu virüse karşı korumak için 65 yaşla ilgili kısıtlama getirdik. 65 yaş virüsü bulaştırır diye değil, virüs bulaşırsa daha büyük risk olduğu için büyüklerimizi korumak istedik" dedi.

65 ve üstü için yurt genelinde bir yasaklamanın olmadığının altını çizen Koca şunları söyledi;

"Şu anda 65 yaşla ilgili genel anlamda kısıtlama yok, özel anlamda il bazında riskli bulunan illerde il kurulları tarafından bu kararlar alınabilir. Sadece bir ili söyleyeyim. Dün konuştuğumuz bir ilin, hastanede yatan hastaların yüzde 42'si 65 yaşın üzerindeydi. Yani ilin yüzde 6 toplam 65 üzeri oranı. Hasta olanlar yüzde 40'ın üzerinde. Bu il için bir önlem almanız gerekmez mi? Bunu büyüklerimizi korumak için aldığımızı bilin. 65 yaşla ilgili genel anlamda kısıtlamanın olmadığını, bunun illere bırakıldığını, 20'ye yakın ilimizde alındığını biliyorsunuz."

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

65 yaş ve üstü kısıtlamaları

Hayatın içinden haberler