Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Kadınlar dikkat; koronanın en ilginç bulaşma yolu

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Ortak kullanılan makyaj malzemesinden korona bulaştı

Ortak makyaj malzemesi kullanmayın

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 16.08.2020 - Kadınlar dikkat; koronanın en ilginç bulaşma yolu

Koronavirüs'ün ağız ve burun salgıları yoluyla bulaştığı biliniyordu ancak çok enterasan bir bulaş yolu daha ortaya çıktı. Kadınlar dikkat. Ayrıntılar haberde...

Ordu'da bir düğünde aynı makyaj malzemesini kullanan 35 kişiye koronavirüs bulaştığı açıklandı. Üstelik açıklama bir bilim insanına ait. Aman DİKKAT...

Ortak makyaj malzemesi korona bulaştırabilir 2

Ortak makyaj malzemesi korona bulaştırabilir

Ordu Büyükşehir Belediyesi Koronavirüs Kriz Masası üyesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Faik Ayık, kentte bir düğünde aynı makyaj malzemesini kullanan 30-35 kişiye koronavirüs bulaştığını söyledi.

Ordu'da yerel bir televizyon kanalında yayınlanan programa katılan Büyükşehir Belediyesi Koronavirüs Kriz Masası üyesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Faik Ayık, Covid-19 ve yayılma şekilleri hakkında bilgi verdi.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Faik Ayık

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Faik Ayık

Ordu Altaş 'Tv'de yayınlanan bir programda koronavirüsle ilgili değerlendirmelerde bulunan Dr. Faik Ayık, kentte en çok yayılmanın düğün, cenaze, nişan, mevlit gibi kalabalık insan topluluklarının bulunduğu etkinliklerde görüldüğünü söyledi.

Virüsün bulaşmasını örnekler vererek açıklayan Dr. Ayık, 24 Temmuz'da Altınordu ilçesinin Saraycık Mahallesi’nde yaşanan karantina uygulamasını anlatarak, “Düğün, cenaze, nişan ve mevlit gibi organizasyonlarda çok çok dikkat etmek gerektiğini, yakın temaslardan kaçınılmasını özellikle söyledik. Örnek olarak Saraycık Mahallesi’nde bir karantina uygulaması oldu. Oradaki düğünde İstanbul'dan gelen pozitif kişinin makyaj malzemesinin 20 kişi tarafından kullanılmasından dolayı yaklaşık 30-35 kişi pozitif oldu" dedi.

Ortak makyaj malzemesi korona bulaştırabilir

Ortak kullanılan makyaj malzemesi korona bulaştırabilir

Başka yerlerde de benzer olayların yaşandığını belirten Dr. Faik Ayık, kurban bayramıyla insan trafiği artınca vaka sayılarının arttığını ve şimdi de fındık toplamak için gelen mevsimlik işçiler nedeniyle artışların devam ettiğini ifade etti.

Dr. Ayık, maske, mesafe ve hijyenin bilinen en önemli korunma yöntemi olduğunu belirterek vatandaşları uyardı.

Ortak makyaj malzemesi korona bulaştırabilir 3

Ortak makyaj malzemesi korona bulaştırabilir

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Makyaj malzemesi

Covid-19

Hayatın içinden haberler