Spor Haberleri 1
HABER

Amatör futbolcular "Yeter artık" dedi...

Spor | Haber | News

SPOR HABERLERİ

Amatör futbolcular TFF'nin kapısına dayandı; "Açız..."

Türkiye Futbol Federasyonu'na çağrı; "futbol oynamak istiyoruz..."

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 23 Eylül 2020 - Amatör futbolcular "Yeter artık" dedi...

TFF Yönetim Kurulu kararıyla amatör liglerde maçların Ekim ayı sonuna kadar ertelenmesi kararı üzerine amatörler eylem yaptı.

Koronavirüs nedeniyle ligleri başlamayan ve para kazanamayan amatör futbolcular, dertlerini duyurmak için TFF binası önünde eylem yaptı. Oyuncular, liglerin başlaması adına yetkililere çağrıda bulundu.

Koronavirüs nedeniyle ligleri başlamayan ve para kazanamayan amatör futbolcular, dertlerini duyurmak için TFF binası önünde eylem yaptı.

Oyuncular, liglerin başlaması adına yetkililere çağrıda bulundu. Koronavirüs pandemisi sebebiyle yaklaşık 8 aydır top oynayamayan amatör futbolcular, soluğu Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Riva’da bulunan merkez binasında aldı.

Amatör futbolcular TFF'nin kapısına dayandı - GHA 1

Amatör futbolcular TFF'nin kapısına dayandı - GHA

Yoğun güvenlik önlemlerinin olduğu protesto gösterisine, Türkiye’nin dört bir yanında top koşturan amatör futbolcular katıldı.

Oyuncular, liglerinin başlaması için federasyona çağrıda bulundu. Amatör oyuncuların aralarından seçtikleri sözcüler ile federasyon yetkilileri, bir süre toplantı yaparken, eylem sırasında Torosgücü kalecisi Emrullah Öztürk de açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet'de yer alan habere göre, amatör maçlar oynamadığı için evlerine ekmek götürmekte zorlandıklarını dile getiren Emrullah Öztürk şunları söyledi;

Amatör futbolcular TFF'nin kapısına dayandı - GHA 2

Amatör futbolcular TFF'nin kapısına dayandı - GHA

Bizler futbolun emektarları ve gariban insanlarıyız. Ekmek davamızın peşinde, Türkiye’nin dört bir yanından buraya sesimizi duyurmaya geldik. Biz, bize yapılan haksızlığı dile getirmek için buradayız. Kimseyle kavga etmek için gelmedik. Sadece virüs kitleri yüzünden maçlar oynanmıyor bahanesini bize sunuyorlar. Biz buna inanmıyoruz. Bizim bir davamız var. Biz ülke olarak herkese kucak açıyoruz ama kendi öz evlatlarına, toplasan 30 bin tane futbolcuya sahip çıkamayacak kadar kötü müyüz? 12 yıldır bizi her seferinde kandıran Ali Düşmez (TFF Amatör İşler Sorumlusu) ve ekibine sözümüz şudur; biz artık çakmağı çaktık artık onlar düşünsün. Belki günlerce burada kalacağız ama 8 aydır aç olan 50 bine yakın insan var. Bunları görmezden gelmeyin. Amatör, futbolun mutfağıdır. Siz mutfağı kapatırsanız, yemek pişmez. Bizi duyun. Halı sahalar, kafeteryalar açık, ampute ligi oynanıyor ama amatör lig yok. Neden, çünkü virüs var. Sadece virüs bize mi bulaşıyor?

Amatör futbolcu Murat Tan ise bir sonuç alana kadar Riva’dan ayrılmayacaklarını dile getirerek, “8 aydır ailesine, hastasına, çocuklarına bakan insanlar var. 8 aydır ceplerine para girmiyor. Türkiye’de bütün branşlar açık. 14 kişi halı sahada zevkine maç yapıyor ama para kazanan amatörler maç yapamıyor. Güzel haberler bekliyoruz. Ailelerimizin kulağı burada. İyi haber almadan buradan ayrılmayı düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Amatör futbolcular TFF'nin kapısına dayandı - GHA 3

Amatör futbolcular TFF'nin kapısına dayandı - GHA

Ne olmuştu?

Türkiye Futbol Federasyonu hala başlamayan amatör liglerle ilgili kararını verdi. Amatör ligler, Süper Amatör ligler, Bölgesel ammatör ligler başlayacak mı? Başlayacaksa ne zaman?

Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu toplandı ve amatör liglerle ilgili önerileri değerlendirdi. Geçtiğimiz hafta Türkiye Futbol Federasyonu Amatör İşler Kurulu 13.09.2020 tarihinde İstanbul'da toplanmışdı. Toplantıya TFF Başkan Vekili ve Amatör İşler Sorumlusu Ali Düşmez başkanlık ederken açıklamanın bu hafta için yapılacağı belirtilmişti.

Maçlar Ekim sonuna ertelendi

Ve TFF Yönetm Kurulu bugün toplanıp önerileri değerlendirdi. TFF Yönetim Kurulu amatör alt ligler, süper amatör ligler (SAL) ve Bölgesel Amatör Ligler (BAL)'da maçların Ekim ayı sonuna kadar ertelenmeine karar verdi. Ekim ayı sonunda konunun yeniden değerlendirileceği de karara eklendi.

TFF Yönetim Kurulu açıklaması

TFF amatör liglerle ilgili kararını verdi

TFF amatör liglerle ilgili kararını verdi

Açıklama aşağıda;

"Amatör müsabakalar ile ilgili Yönetim Kurulu Kararı
23.09.2020

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun 23.09.2020 tarihli toplantısında, amatör maçların Ekim ayı sonuna kadar ertelenmesi ve bu tarihten sonra ilgili kurulların görüşleri doğrultusunda tekrar değerlendirme yapılması kararlaştırılmıştır.

Bilindiği gibi; dünyamızı ve ülkemizi etkisi altına alan Corona Virüs (covid-19) Pandemi nedeniyle 13 Mart tarihinden itibaren başta Devletimiz olmak üzere Bilim ve Sağlık kurullarımızın önerileri doğrultusunda tüm ligler iptal edilmiş olup sonrasında Profesyonel liglerin belirlenmiş kurallar çerçevesinde seyircisiz olarak oynatılmasına yine Devletimiz ve ilgili kurulların görüş ve önerileri doğrultusunda müsaade edilmiştir.

Gelinen noktada ülke genelinde pandeminin seyrinden dolayı devletimizin yetkili organlarının kararları neticesinde tedbirler artırılmış ve yeni önlemler alınması hususunda milletimiz bilgilendirilmiştir. Ayrıca yeni risk oluşturacak tüm etkinliklerin düzenlenmemesi tavsiyesinde bulunulmuştur.

TFF Sağlık Kurulu ve ona bağlı oluşturulan Pandemi Danışma Kurulu ile yapılan istişareler sonrasında; amatör müsabakalarda yeterli sağlık tedbirleri alınamayacağı, PCR testlerinin gerçekleşmesinde olumsuzluklar yaşanabileceği ve insan sağlığı ile ilgili ciddi riskler oluşabileceği görüşü hasıl olmuştur.

Bu nedenle; 2020-2021 sezonu Bölgesel Amatör Lig, Yerel Amatör Büyükler ve Yerel Amatör alt yaş grubu müsabakaları hakkında pandemi süreci takip edilerek ilgili kurumlar ile görüş alışverişinde bulunulmasına ve oluşacak yeni şartlara göre Ekim 2020 ayı sonunda tekrar değerlendirme yapılmasına ve bu müsabakaların program ve lig statülerinin bu şartlara göre belirlenmesine karar verilmiştir."

TFF amatör liglerle ilgili kararını verdi

TFF amatör liglerle ilgili kararını verdi - Görsele tıklayıp büyütebilirsiniz.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

Gümüşlük dolmuş saatleri

TAGS;

Amatör futbolcular eylem yaptı

TFF önünde protesto

Spor haberleri