Spor Haberleri 1
HABER

TFF, ligleri niye tescil etmedi?

Spor | Haber | News

SPOR HABERLERİ

Süper amatör liglerdeki belirsizlik neden?

SAL'da şampiyonlar ne zaman açıklanacak?

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 08 Ağustos 2020 - TFF, ligleri niye tescil etmedi?

Futbol ligleri tamamlandı, TFF henüz liglerin resmen tescil edildiğine dair açıklamayı yapmadı. Süper amatör liglerde şampiyonlar ne zaman açıklanacak?

Futbol ligleri tamamlandı, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) henüz liglerin resmen tescil edildiğine dair açıklamayı yapmadı. TFF, her ne kadar ligde şampiyon olan takımları kutlasa da resmi tescili yapmış değil.

Cumhuriyet'de yer alan haber yoruma göre, TFF, geçen sezon ligin son maçından 5 gün sonra, ligi tescil ettiğini açıklamıştı. Galatasaray'ın şampiyon olduğu lig 26 Mayıs'ta bitmiş ve TFF de 31 Mayıs'ta tescil kararını duyurmuştu. Medipol Başakşehir'in şampiyon tamamladığı bu sezon ise 26 Temmuz'da sona erdi. Ve aradan 12 gün geçtiği halde henüz resmi tescil gelmedi.

Sebep takım sayısı mı?

Bu gecikmenin ardında, takım sayısının henüz kesinleşmemiş olması ihtimali olabilir mi? Süper Lig'de küme düşmenin kaldırılmasıyla bazı kulüplerin "Bizi de en üst lige alın" talepleri de ortadan kalkmış değil. TFF, Kayserispor, Malatyaspor ve Ankaragücü'nün düşme kararını kaldırdı ve böylece Süper Lig önümüzdeki sezona 21 takımla oynanacak.

Ancak TFF Play-off finalinde Fatih Karagümrük'e kaydebeden Adana Demirspor'un "Bizi de alın, lig 22 takımlı olsun" isteği ve ısrarı da sürüyor. Bir başka formül ise 24 takımlı, 46 haftalı lig ancak ona da takvim yetişmiyor.

Futbol, grafik: Yalçın Çakır, Gümüşlük Rehberi

Grafik: Gümüşlük Rehberi

Süper amatör ligler

Bu arada asıl belirsizlik süper amatör liglerde. Ne TFF'den ne TASKK'dan (Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu) ne de illerdeki amatör spor kulübü federasyonlarından bir açıklama gelmemesi kulüpleri, teknik heyetleri, sporcuları ve taraftarları sıkıntıya soktu.

Süper Amatör Küme'de neredeyse yeni lig başlama tarihi geldiği halde hala lig tescilleri açıklanmadı. Dolayısıyla şampiyon olanlar, düşenler, kalanlar, yükselenler belirsizlik içinde kaldı. Bu gecikme nedeniyle özellikle gözünü BAL'a dikmiş takımlarda gidecekler, kalacaklar, transferler, teknik heyet seçimleri dahil herşey beklemede.

Herkes bekliyor

Kulüp yöneticileri bölgelerdeki (İller) amatör spor kulüpleri federasyonlarından da yanıt alamıyorlar. Çünkü hem bölgelerdeki amatör spor kulüpleri federasyonları hem de Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK)'nun gözü kulağı TFF'de. TFF yönetimi alınan tavsiye kararlarını değerlendirip bir sonuç açıklamadan ne TASKK ne illerdeki amatör spor kulüpleri federasyonları ne kulüpler ne teknik heyetler ne de futbolcular birşey yapamıyorlar.

Gümüşlük dolmuş saatleri

TAGS;

TFF

TASKK

Spor haberleri