Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Gümüşlük Festivali 2023 kapanış konseri

Gümüşlük | Haber | News


Muğla dolmuş sefer saatleri

48 Haber Ajansı (GHA) - 28 08.2023 -20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Hollandalı caz grubu Rembrandt Trio’nun SUDA konseriyle sona erdi.

20. yılında yine birbirinden güzel konserlerle, dünya çapında ün yapmış müzisyenleri Bodrumlularla buluşturan Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, muhteşem bir konserle izleyicisine veda etti. SUDA konserleri kapsamında Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’nun etkinlik sponsorluğuyla gerçekleşen konserde Hollandalı caz grubu Rembrandt Trio, caz tutkunlarına unutulmayacak bir müzik ziyafeti sundu.

Caz ve klasik müziğin sentezi

Davulda Vinsent Plajer, basgitarda Tony Overwater ve piyanoda Rembrandt Frerichs’ten oluşan Rembrandt Trio, sanatsal temelli merak ve cazın geleceğine yönelik yenilikçi girişimleriyle uluslararası alanda tanınırlığa sahip bir ekip. Gümüşlük sahilinde izleyicinin karşısına, kıtaları yakınlaştıran tınılarla ve özellikle de Orta Doğu’nun müzikal seslerini, caz ve klasik müzikle sentezleyerek çıkan Rembrandt Trio, doğaçlamalarıyla da alkış topladı.

The Contemporary Fortepiano, A Visit Invisible, Continental, Same Silence, A long Story Short, Graffiti Jazz ve It's Still Autumn gibi albümleri bulunan Rembrandt Trio, festival sahnesine, çok satan albümlerinden seçtikleri bir repertuvarla çıktı. Son albümleri Leila Khanem’den de eserler seslendiren üçlü, Bodrumlu cazseverden uzun süre alkış aldı.

Müziğin rengini enstrümaları belirliyor

Müziğiyle yenilikçi ve evrensel formlar sunan Rembrandt Trio, tarihi enstrümanları, yaptıkları müziğe adapte etmeyi seven bir grup. 19. yy. öncesi Avrupa Klasik müziğinin sesini sevdiklerini ve o dönemin enstrümanlarının, Orta Doğu, İran ve Türkiye gibi ülkelerin müziğiyle çok kolay kaynaştığını ifade eden grup üyeleri, enstrümanlarını da bu doğrultuda seçiyor. 2014 yılında Hollanda Ulusal Müzik Aletleri Vakfı, 1790 yılına tarihlenen ve dönemin meşhur piyano yapımcısı Anton Walter’ın, W.A. Mozart’a yaptığı erken bir piyano olan “fortepiano”nun replikasının yapımını Rembrandt Frerichs için piyano yapımcısı Chris Maene’ye sipariş etmiş. Kısa bir süre sonra Tony Overwater viyola da gamba ailesine ait 16. yy’dan kalma “violone” adlı enstrümanı çalmaya başlamış. Davulcu Vinsent Planjer ise “whisper kit” adlı tarihi ve kültürel farklılıkların bir araya geldiği bir vurmalı enstrüman koleksiyonu inşa etmeye girişmiş. Böylelikle trio, cazın alışıldık ‘sound’una farklı bir ses ekleyerek dikkat çekmiş.

Gümüşlük Festivali 2023 kapanış konseri 2

Gümüşlük Festivali 2023 kapanış konseri

Mevlana’dan aldıkları ilham

Trio, yarattığı enstrümantasyonla, sesleri daha yumuşak ve daha saydam hale getirdiğini ifade ediyor. Erken Dönem müzik icracıları ve Orta Doğu müzisyenleri ile ortak projelere imza atan Rembrandt Trio, “A Wind Invisible Sweeps Us Through The World” adlı albümlerinin adını Mevlana Celaleddin Rumi'den aldıkları ilhamla koymuşlar. Müziğin büyüsüne ve evrenselliğini yakalamaya çalışan ekip, İran ve Batı kültürünü bir araya getiren bir de albüm yayınlamış. İranlı şarkıcı Mohammad Motamedi ile geliştirdikleri özel dostluğun ürünü olarak ortaya çıkan “İntizâr” adlı bu çalışma, usta doğaçlamacı Motamedi'nin, ruhani Farsça ve Türkçe şiirlere yaptığı doğaçlamalar ve Rembrandt Trio'nun batı enstrümanlarıyla yaptığı eşlikle dikkat çekmiş.

Türk müziği ve müzisyenleri

Rembrandt Trio ayrıca Paolo Fresu, Vincent Peirani, Norma Winstone, Verneri Pohjola, Sylvain Rifflet ve Perico Sambeat gibi Avrupalı müzisyenlerle iş birliği içinde önemli konser ve projelere de dahil olmuş. Trio, Akbank festivali, Ankara Piyano festivali ve İstanbul’daki Borusan Sanat gibi çeşitli etkinliklerde Türkiye’de birçok kez sahne almış. Kutsi Erguner ile daha önce aynı sahneyi paylaşan Rembrandt Trio'nun, Erdal Erzincan ve Türk dinleyicilerinin çok yakından tanıdığı Kayhan Kalhor ile de projeleri bulunuyor.

20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali 2023 program:

21 Temmuz | Gülsin Onay & Athenaeum String Quartet (Almanya) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

23 Temmuz | Derek Gripper (G.Afrika) & Ballaké Sissoko (Mali) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

26 Temmuz | GFA Keman / Toprak Ev - Festival Merkezi

27 Temmuz | Olivier Gardon (Fransa) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

28 Temmuz | Jamal Aliyev (Azerbayacan) & Zeynep Ülbegi (Türkiye) / Le Chic Bodrum

02 Ağustos | Metropolis Piano Quartet (Polonya) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

05 Ağustos | Gabor Farkas (Macaristan) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

08 Ağustos | GFA Piyano / Toprak Ev - Festival Merkezi

10 Ağustos | Rachmaninov 150 yaşında (Türkiye) / Aktur - Zefirya Kültür Merkezi

11 Ağustos | Seonghyeon Leem (G.Kore) / Aktur - Zefirya Kültür Merkezi

13 Ağustos | Christian-Pierre La Marca (Fransa) & Gökhan Aybulus (Türkiye) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

15 Ağustos | Christian-Pierre La Marca (Fransa) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

16 Ağustos | GFA Piyano / Toprak Ev - Festival Merkezi

17 Ağustos | Eliane Reyes (Belçika) & Ayşegül Kırmanoğlu (Türkiye) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

20 Ağustos | Ezgi Su Apaydin & Elman Mecid (Türkiye) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

23 Ağustos | Gülsin Onay / Aktur - Zefirya Kültür Merkezi

24 Ağustos | Yasak Helva (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi

25 Ağustos | 2+1: Sounds From The Bridge (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi

26 Ağustos | Deniz Taşar Quartet (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi

28 Ağustos | Rembrandt Trio (Hollanda) / SUDA Festival Merkezi

FESTİVALLE İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLER İÇİN TIKLAYIN

Muğla aile hekimleri

ENGLISH

Gümüşlük Festival 2023 closing concert

The 20th International Gümüşlük Music Festival ended with a SUDA concert by Dutch jazz band Rembrandt Trio.

In its 20th year, the International Gümüşlük Music Festival, which brought together world-renowned musicians with Bodrum residents with beautiful concerts, bid farewell to its audience with a magnificent concert. Dutch jazz band Rembrandt Trio presented an unforgettable musical feast to jazz lovers in the concert, which was held with the event sponsorship of the Embassy of the Netherlands and the Consulate General of Istanbul as part of the SUDA concerts.

Synthesis of jazz and classical music

Consisting of Vinsent Plajer on drums, Tony Overwater on bass guitar and Rembrandt Frerichs on piano, the Rembrandt Trio is an internationally recognized team for their artistically based curiosity and innovative initiatives for the future of jazz. The Rembrandt Trio, which appeared before the audience on the coast of Gümüşlük with tones that bring the continents closer, and especially by synthesizing the musical sounds of the Middle East with jazz and classical music, was also applauded for their improvisations.

Rembrandt Trio, which has albums such as The Contemporary Fortepiano, A Visit Invisible, Continental, Same Silence, A long Story Short, Graffiti Jazz and It's Still Autumn, entered the festival stage with a repertoire chosen from their best-selling albums. The trio, who also performed works from their last album, Leila Khanem, received a long round of applause from jazz lovers in Bodrum.

Gümüşlük Festival 2023 closing concert 3

Gümüşlük Festival 2023 closing concert

Instruments determine the color of music

Offering innovative and universal forms with their music, the Rembrandt Trio is a group that likes to adapt historical instruments to their music. 19th century Expressing that they loved the sound of pre-European Classical music and that the instruments of that period blended very easily with the music of countries such as the Middle East, Iran and Turkey, the band members choose their instruments accordingly. In 2014, the Dutch National Foundation for Musical Instruments founded the famous piano maker Anton Walter, which dates back to 1790, W.A. He commissioned piano maker Chris Maene for Rembrandt Frerichs to produce a replica of “fortepiano,” an early piano he had made for Mozart. Shortly after, Tony Overwater started to play the 16th century instrument called “violone” belonging to the viola da gamba family. Drummer Vinsent Planjer, on the other hand, embarked on building a percussion instrument collection called “whisper kit”, which brings together historical and cultural differences. Thus, the trio attracted attention by adding a different sound to the usual 'sound' of jazz.

Inspiration from Mevlana

Trio expresses that with the instrumentation it creates, it makes the sounds softer and more transparent. Rembrandt Trio, which has signed joint projects with Early Period music performers and Middle Eastern musicians, named their album “A Wind Invisible Sweeps Us Through The World” with inspiration from Mevlana Celaleddin Rumi. Trying to capture the magic and universality of music, the team also released an album that brings together Iranian and Western cultures. The work called “Intizar”, which emerged as a product of the special friendship they developed with Iranian singer Mohammad Motamedi, drew attention with the improvisations of the master improviser Motamedi to spiritual Persian and Turkish poems and the accompaniment of the Rembrandt Trio with western instruments.

Turkish music and musicians

Rembrandt Trio has also been involved in important concerts and projects in collaboration with European musicians such as Paolo Fresu, Vincent Peirani, Norma Winstone, Verneri Pohjola, Sylvain Rifflet and Perico Sambeat. The trio has performed many times in Turkey at various events such as Akbank festival, Ankara Piano festival and Borusan Sanat in Istanbul. Having shared the same stage with Kutsi Erguner before, the Rembrandt Trio also has projects with Erdal Erzincan and Kayhan Kalhor, who are well known to Turkish audiences.

https://www.48haber.com.tr/

TAGS:

Gümüşlük haber

Gümüşlük haberleri

Gümüşlük

TEK TIKLA TÜM MUĞLA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.