Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Civan Canova’nın anısına muhteşem konser

Gümüşlük | Haber | News


Muğla dolmuş sefer saatleri

48 Haber Ajansı (GHA) - 20 08.2023 - Ezgi Su Apaydın ve Elman Mecid, Civan Canova anısına Gümüşlük’te konser verdi. Konsere gelenler keman ve marimba gibi az rastlanır bir birlikteliğin büyüleyen tınılarına tanıklık etti.

Bosfor Turizm ana sponsorluğunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapsamında bir konser veren keman – marimba ikilisi Ezgi Su Apaydın ve Elman Mecid, tiyatro oyuncusu Civan Canova’nın anısına çaldı…

Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, keman sanatçısı Ezgi Su Apaydın ve marimba sanatçısı Elman Mecid’in Antik Taş Ocağı’nda verdiği çok özel bir konserle devam etti. Konser, keman ve marimba gibi az rastlanır bir birliktelikten ve bu iki esntrüman için uyarlanmış eserlerden oluşması nedeniyle dikkat çekiciydi. Ezgi Su Apaydın ve Elman Mecid’in performansları ise görülmeye değerdi. Bu özel konseri daha özel yapan ise geçen yıl kaybettiğimiz tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Civan Canova’nın anısına gerçekleştiriliyor olmasıydı.

Ezgi Su Apaydın ve Elman Mecid'den muhteşem konser  2

Ezgi Su Apaydın ve Elman Mecid'den muhteşem konser

Konser öncesi video gösterimi

Sanatçı Civan Canova, ölümünün birinci yıl dönümünde Antik Taş Ocağı’nda anıldı. Konser öncesinde merhum sanatçının kendi yaptığı resimlerinden derlediği animasyonlu video gösterimi büyük beğeni topladı. Civan Canova’nın video gösterimi, Ağustos ayı boyunca festival merkezindeki Toprak Ev’in önünde, izleyicinin ilgisine sunulacak. Ayrıca Canova’nın ailesi, sanatçının vasiyeti üzerine, bugün (21 Ağustos) İstanbul’da bir de resim sergi açacak. Civan Canova'nın 50 civarında eserinin yer alacağı sergi, 21 Ağustos - 1 Eylül tarihleri arasında, Ortaköy Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı’nda görülebilecek.

Dostları ve meslektaşları Canova’yı anlattı

Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nin tarihi açık hava konser sahasındaki video gösteriminin öncesinde sanatçının dostları ve meslektaşları birer konuşma yaptı. İlk olarak Canova’nın yakın arkadaşı ve meslektaşı Barış Bağcı, sahneye gelerek bir konuşma yaptı. Bağcı, Civan Canova’nın festivalin en eski destekçilerinden biri olduğunu ve sanatçının 20 Ağustos 2020 tarihinde Toprak Ev’de gerçekleştirdiği sergiden tam 2 yıl sonra yine bir 20 Ağustos’ta aramızdan ayrıldığına dikkat çekti. “Civan Canova’yı sevgi ve özlemle anıyoruz” diyen tiyatro sanatçısı Barış Bağcı sözlerini şöyle sürdürdü;

Civan Canova güçlü ve etkili oyunculuğu, kıvrak zekâsıyla kaleme aldığı yazıları ve oyunları ve kendine özgü tarzıyla resmettiği ve yarattığı dünyalarla herkesi kendine hayran bırakmış bir sanatçıydı. Ama bunun yanında Civan ağabey, benim için tanıdığım en muzip, en kibar insandı. Her şartta ve her durumda en beklenmedik anda bile herkesi kahkahalara boğabilen bir yapıya sahipti. Herkes tarafından sevilen biriydi. Onu tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.”

Daha sonra sanatçının yine yakın dostlarından Didem Başaran da bir konuşma yaparak Canova’nın vasiyeti üzerine, vefatının birinci yıldönümünde, İstanbul’da ailesinin gerçekleştireceği ‘Damlalar’ isimli sergisinin kataloğunda yer alan satırları aktardı:

Yası tutulmamış ölümlerim yelkovan yelinde…/ Zamansa her zaman geleceğe beş var/ Ve hayatım hatırladıklarım kadar.

Didem Başaran sözlerini şöyle sürdürdü;

Hayatındaki insanlara hep kendilerini özel ve değerli hissettiren ince ve hassas bir ruha sahipti. Her yaştan insanla samimi ilişkiler kurardı. Onun yokluğuna alışmak her birimiz için çok zor. Onu böyle bir gecede sevgiyle, saygıyla ve en çok da ‘Özlem’le anıyoruz.

Ayrıca Canova’nın oyuncu dostları Metin Belgin, Nihat İleri, Zühtü Erkan, Arsen Gürzap ve Laçin Ceylan da birer mesaj göndererek, duygularını dile getirdiler ve sanatçıyı hatıralarıyla andılar.

Ezgi Su Apaydın ve Elman Mecid'den muhteşem konser  3

Ezgi Su Apaydın ve Elman Mecid'den muhteşem konser

Ezgi Su Apaydın ve Elman Mecid ikilisinden muhteşem performans
Konuşmaların ve video gösteriminin ardından sahneye, Arjantinli bandoneoncu ve Tango Nuevo'nun kurucusu Astor Piazzolla’dan derledikleri üç eserle gelen Apaydın & Mecid ikilisi, bestecinin “Adios Nonino, Op. 9”, “Histoire du Tango Café 1930, Op. 19” ve “Oblivion, Op. 2” başlıklı eserlerini seslendirdi.

Ardından Fransız besteci Claude Debussy’nin, “Rêverie” adlı eserine yer veren sanatçılar, izleyiciden alkış aldı. Konser, Gürcü besteci Giya Kancheli’nin “18 Miniatures” başlıklı eserinden, 3, 5, 7, 10, 12, 14 & 18 numaralı sectionlarla devam etti. Daha sonra programa Johann Sebastian Bach’ın “English Suite No. 2 in A minor, Prelude, BWV 807” başlıklı yapıtıyla devam edildi. Tarihi mekan bu defa, Belçikalı keman virtüözü ve besteci Eugène Ysaÿe’nin “Sonata in E minor, Op. 27, No. 4, Allemande” adlı yapıtına sahne oldu. Bu eser, Ezgi Su Apaydın tarafından solo olarak seslendirildi. Daha sonra Elman Mecid solo olarak, yaşayan bestecilerden ABD’li Joseph Schwantner’in, “Velocities” başlıklı eserini icra ederek alkış aldı. Konser, yine bir Astor Piazzolla yapıtının seslendirilmesi ile son buldu. Bu eser, “Histoire du Tango Night Club 1960, Op. 19” başlığını taşıyordu. Son eserin ardından bis yapan sanatçılar, bu defa anonim bir türkü olan Sarı Gelin’i seslendirdi.

Ezgi Su Apaydın ve Elman Mecid'den muhteşem konser  4

Ezgi Su Apaydın ve Elman Mecid'den muhteşem konser

20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali program:

21 Temmuz | Gülsin Onay & Athenaeum String Quartet (Almanya) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

23 Temmuz | Derek Gripper (G.Afrika) & Ballaké Sissoko (Mali) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

26 Temmuz | GFA Keman / Toprak Ev - Festival Merkezi

27 Temmuz | Olivier Gardon (Fransa) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

28 Temmuz | Jamal Aliyev (Azerbayacan) & Zeynep Ülbegi (Türkiye) / Le Chic Bodrum

02 Ağustos | Metropolis Piano Quartet (Polonya) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

05 Ağustos | Gabor Farkas (Macaristan) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

08 Ağustos | GFA Piyano / Toprak Ev - Festival Merkezi

10 Ağustos | Rachmaninov 150 yaşında (Türkiye) / Aktur - Zefirya Kültür Merkezi

11 Ağustos | Seonghyeon Leem (G.Kore) / Aktur - Zefirya Kültür Merkezi

13 Ağustos | Christian-Pierre La Marca (Fransa) & Gökhan Aybulus (Türkiye) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

15 Ağustos | Christian-Pierre La Marca (Fransa) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

16 Ağustos | GFA Piyano / Toprak Ev - Festival Merkezi

17 Ağustos | Eliane Reyes (Belçika) & Ayşegül Kırmanoğlu (Türkiye) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

20 Ağustos | Ezgi Su Apaydin & Elman Mecid (Türkiye) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

23 Ağustos | Gülsin Onay / Aktur - Zefirya Kültür Merkezi

24 Ağustos | Yasak Helva (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi

25 Ağustos | 2+1: Sounds From The Bridge (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi

26 Ağustos | Deniz Taşar Quartet (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi

28 Ağustos | Rembrandt Trio (Hollanda) / SUDA Festival Merkezi

Antik Taş Ocağı’nda gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21.00; diğer konserler 20.30’da başlayacaktır.

FESTİVALLE İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLER İÇİN TIKLAYIN

Muğla aile hekimleri

ENGLISH

Great concert by Ezgi Su Apaydın and Elman Mecid

Ezgi Su Apaydın and Elman Mecid gave a concert in Gümüşlük in memory of Civan Canova. Those who came to the concert witnessed the enchanting tones of a rare combination of violin and marimba.

With the main sponsorship of Bosfor Turizm and T.C. The violin-marimba duo Ezgi Su Apaydın and Elman Mecid, who gave a concert within the scope of the 20th International Gümüşlük Music Festival, organized with the support of the Ministry of Culture and Tourism, played in memory of the theater actor Civan Canova...

The International Gümüşlük Music Festival continued with a very special concert by violinist Ezgi Su Apaydın and marimba artist Elman Mecid at the Ancient Stone Quarry. The concert was remarkable because it consisted of a rare combination of violin and marimba, and works adapted for these two instruments. The performances of Ezgi Su Apaydın and Elman Mecid were worth seeing. What made this special concert even more special was that it was held in memory of Civan Canova, a theater, cinema and TV series actor, playwright and theater director, who passed away last year.

Pre-concert video screening

Artist Civan Canova, known for his closeness to the Gümüşlük Music Festival, was commemorated in the Ancient Stone Quarry on the first anniversary of his death. Before the concert, the animated video that the deceased artist compiled from his own paintings was highly appreciated. The video screening of Civan Canova will be presented to the attention of the audience in front of Toprak Ev in the festival center throughout August. In addition, Canova's family will also open a painting exhibition in Istanbul today (August 21), following the artist's will. The exhibition, which will feature around 50 of Civan Canova's works, can be seen at Ortaköy Historical Hüsrev Kethüda Bath between August 21 and September 1.

Friends and colleagues talked about Canova

Before the video screening at the historical open-air concert venue of the International Gümüşlük Music Festival, the artist's friends and colleagues gave speeches. First, Canova's close friend and colleague Barış Bağcı came to the stage and gave a speech. Bağcı pointed out that Civan Canova is one of the oldest supporters of the festival and that she passed away on August 20, exactly two years after the artist's exhibition at Toprak Ev on August 20, 2020. Saying, "We remember Civan Canova with love and longing," the theater artist Barış Bağcı continued his words as follows; “Civan Canova was an artist who impressed everyone with his strong and effective acting, his witty writings and plays, and the worlds he painted and created with his unique style. But besides that, Civan elder brother was the most mischievous and kindest person I have ever known. He had a structure that could make everyone laugh even at the most unexpected moment in any condition and in any situation. He was loved by all. I feel very lucky to have known him.”

Later, one of the artist's close friends, Didem Başaran, gave a speech and quoted the lines in the catalog of her family's exhibition 'Damlalar', which will be held in Istanbul on the first anniversary of Canova's death, on Canova's will: “My unmourned deaths are in the minute hand… There are five/ And my life is as much as I remember.” Didem Başaran continued her words as follows; “She had a delicate and sensitive spirit that always made the people in her life feel special and valued. He had intimate relationships with people of all ages. It is very difficult for each of us to get used to his absence. We commemorate her with love, respect, and most of all, with 'Özlem' on such a night.”

In addition, Canova's actress friends Metin Belgin, Nihat İleri, Zühtü Erkan, Arsen Gürzap and Laçin Ceylan each sent a message, expressing their feelings and commemorating the artist with their memories.

Great performance by Ezgi Su Apaydın and Elman Mecid duo
After the speeches and the video screening, the duo Apaydın & Mecid, who came to the stage with three pieces compiled by Argentine bandoneon player and founder of Tango Nuevo, Astor Piazzolla, performed the composer's “Adios Nonino, Op. 9”, “Histoire du Tango Café 1930, Op. 19” and “Oblivion, Op. He sang his works titled “2”. Afterwards, the artists, who featured the French composer Claude Debussy's work "Rêverie", received applause from the audience. The concert continued with sections 3, 5, 7, 10, 12, 14 & 18 from Georgian composer Giya Kancheli's work titled "18 Miniatures". He later joined the program in Johann Sebastian Bach's "English Suite No. He continued with his work titled “2 in A minor, Prelude, BWV 807”. This time, the historical venue is the Belgian violin virtuoso and composer Eugène Ysaÿe's “Sonata in E minor, Op. 27, No. 4, Allemande”. This piece was performed solo by Ezgi Su Apaydın. Later on, Elman Mecid received applause as a soloist by performing the work titled “Velocities” by Joseph Schwantner, one of the living composers from the USA. The concert ended with the performance of another Astor Piazzolla piece. This work, “Histoire du Tango Night Club 1960, Op. Move 19” header he was tired. After the last piece of music, the artists sang the anonymous ballad Sarı Gelin this time.

https://www.48haber.com.tr/

TAGS:

Gümüşlük haber

Gümüşlük haberleri

Gümüşlük

TEK TIKLA TÜM MUĞLA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.