Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Aliyev ve Ülbegi ikilisi Bodrum’da

Gümüşlük | Haber | News


Muğla dolmuş sefer saatleri

48 Haber Ajansı (GHA) - 28.07.2023 - 20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, çellist Jamal Aliyev ve piyanist Zeynep Ülbegi’yi, Le Chic Bodrum’da konuk etti.

Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, klasik müzik tutkunlarıyla bu defa ‘Le Chic Bodrum’da buluştu. Genç ve yetenekli iki Türk müzisyenini izleme firsatı yakalayan yerli ve yabancı klasik müziksever, sanatçıları alkış yağmuruna tuttu.

Çellist Jamal Aliyev yeni jenerasyonun hızla yükselen ve en çok aranan isimleri arasında bulunuyor. Zeynep Ülbegi ise genç yaşına karşın kariyeri ödüllerle dolu bir piyanist ve başarılı bir soprano olarak dikkat çekiyor.

Genç Türk müzisyenler, Le Chic Bodrum’da klasik müzik ziyafeti verdi. Jamal Aliyev & Zeynep Ülbegi ikilisi, Bodrum’da verdikleri konserde, D. Şostakoviç, J. S. Bach, N. Paganini, G. F. Händel, A. Piazzolla, F. Chopin, M. T. von Paradis ve David Popper gibi bestecilerin çello ve piyano için yazılmış eserlerinden yaptıkları bir seçki ile izleyici karşısına çıktı.

Çello ve piyano için yazılmış en güzel eserler

Aliyev ve Ülbegi ikilisi Bodrum’da 1

Aliyev ve Ülbegi ikilisi Bodrum’da

Le Chic Bodrum’un konser alanında Denizbank’ın destekleriyle izleyici karşısına çıkan Jamal Aliyev ve Zeynep Ülbegi ikilisi, programa Dimitri Şostakoviç’in, “Çello Piyano Sonatı” başlıklı eseriyle başladı. Eser, “Allegro non troppo”, “Allegro”, “Largo” ve "Allegro” başlıklarından oluşuyordu. Daha sonra Johann Sebastian Bach’tan, “Ave Maria” adlı yapıtı seslendiren ikili, bir sonraki eseri Niccolò Paganini’den seçmişlerdi; Eser, “Variations on a theme by Rossini” başlığını taşıyordu.

Genç müzisyenler programa Georg Friedrich Händel’den, “Lascia Chio Pianga” adlı eserle devam etti. Daha sonra Astor Piazzolla’dan, “Oblivio”; Frédéric François Chopin’den, “Polonaise Brillante”; Maria Theresia Von Paradis’den, “Sicilienne” ve David Popper’dan, “Hungarian Rhapsody” adlı eserleri seslendiren Aliyev ve Ülbegi ikilisi izleyicinin yoğun beğenisi ile karşılandı. Uzun süre alkışlanan ikili, klasik müzikseverlerin isteği üzerine Zülfi Livaneli'nin, Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun Nazım Hikmet için yazdığı şiirden bestelediği, "Yiğidim Aslanım" adlı türküyü çello ve piyanoyla seslendirdiler. Alkış alan bisin ardından sanatçılar geceyi sonlandırdı.

Aliyev ve Ülbegi ikilisi Bodrum’da

Aliyev ve Ülbegi ikilisi Bodrum’da

Genç müzisyenlerin parlak kariyeri

2017’de BBC Proms’ta Londra Royal Albert Hall’da BBC Konser Orkestrası ile BBC radyo ve TV’de ünlü film müziği bestecisi John Williams’ın 85. Doğum Günü için canlı solo performans sergileyen Jamal Aliyev, “Sanat Kulübü- Sir Karl Jenkins Müzik Ödülü” sahibi. Aliyev, piyanist Anna Fedorova ile çıkardığı “Russian Masters” albümü ise büyük beğeni kazandı. 2019’da Galler’de prömiyeri yapılan, İngiltere’nin en başarılı bestecilerinden Sir Karl Jenkins, Jamal Aliyev için özel olarak çello ve orkestra için bir de “Appassionata” çalışması besteledi. Farklı kültürlerden beslenen bir özgeçmişe sahip olan Jamal Aliyev kendi kültüründen beslendiği müzik bilgisini batı kültürüne tanıtarak ve sentezleyerek iki dünya arasında bir sanat köprüsü kurmayı hedefliyor.

Bir piyanist ve bir soprano olarak her iki disiplinde de başarılara imza atmış genç sanatçı Zeynep Ülbegi, 2019 yılı Aralık ayından beri belirli aralıklarla Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Haziran 2023'ten beri Etisan Holding Oda Orkestrası’nda orkestra piyanisti olarak görev alıyor. Gerek piyano gerek koro yarışmalarında ödüllere layık görülen Ülbeği üç yıl GFA kapsamında düzenlenen masterclass programlarına da katıldı. Piyanistliğinin yanı sıra şan alanında övgülerle kaşılanan Zeynep Ülbegi, dünyanın en önemli müzik okullarından biri olan Amerika’daki Eastman School of Music’in şan bölümünü kazanan ilk Türk oldu ve New York’ta Luigi Rossi'nin Orfeo operasının konser versiyonunda, Orfeo karakterini canlandırarak başrol oynadı.

20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali program:

21 Temmuz | Gülsin Onay & Athenaeum String Quartet (Almanya) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

23 Temmuz | Derek Gripper (G.Afrika) & Ballaké Sissoko (Mali) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

26 Temmuz | GFA Keman / Toprak Ev - Festival Merkezi

27 Temmuz | Olivier Gardon (Fransa) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

28 Temmuz | Jamal Aliyev (Azerbayacan) & Zeynep Ülbegi (Türkiye) / Le Chic Bodrum

02 Ağustos | Metropolis Piano Quartet (Polonya) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

05 Ağustos | Gabor Farkas (Macaristan) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

08 Ağustos | GFA Piyano / Toprak Ev - Festival Merkezi

10 Ağustos | Rachmaninov 150 yaşında (Türkiye) / Aktur - Zefirya Kültür Merkezi

11 Ağustos | Seonghyeon Leem (G.Kore) / Aktur - Zefirya Kültür Merkezi

13 Ağustos | Christian-Pierre La Marca (Fransa) & Gökhan Aybulus (Türkiye) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

15 Ağustos | Christian-Pierre La Marca (Fransa) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

16 Ağustos | GFA Piyano / Toprak Ev - Festival Merkezi

17 Ağustos | Eliane Reyes (Belçika) & Ayşegül Kırmanoğlu (Türkiye) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

20 Ağustos | Ezgi Su Apaydin & Elman Mecid (Türkiye) / TAŞTA - Antik Taş Ocağı

23 Ağustos | Gülsin Onay / Aktur - Zefirya Kültür Merkezi

24 Ağustos | Yasak Helva (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi

25 Ağustos | 2+1: Sounds From The Bridge (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi

26 Ağustos | Deniz Taşar Quartet (Türkiye) / SUDA Festival Merkezi

28 Ağustos | Rembrandt Trio (Hollanda) / SUDA Festival Merkezi

Antik Taş Ocağı’nda gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21.00; diğer konserler 20.30’da başlayacaktır.

FESTİVALLE İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLER İÇİN TIKLAYIN

Muğla aile hekimleri

ENGLISH

Aliyev & Ülbegi duo appeared before the audience in Bodrum

With the main sponsorship of Bosfor Turizm and T.C. Organized with the contributions of the Ministry of Culture and Tourism, the 20th International Gümüşlük Music Festival hosted cellist Jamal Aliyev and pianist Zeynep Ülbegi at Le Chic Bodrum. The concert, which was held with Denizbank's sponsorship of the event, attracted great attention…

The International Gümüşlük Music Festival met with classical music lovers this time at 'Le Chic Bodrum'. Local and foreign classical music lovers, who had the opportunity to watch two young and talented Turkish musicians, applauded the artists. Cellist Jamal Aliyev is among the rapidly rising and most sought-after names of the new generation. Zeynep Ülbegi, on the other hand, draws attention as a pianist and successful soprano whose career is full of awards despite her young age.

Young Turkish musicians gave a classical music feast at Le Chic Bodrum. Jamal Aliyev & Zeynep Ülbegi duo performed their works for cello and piano by composers such as D. Shostakovic, J. S. Bach, N. Paganini, G. F. Händel, A. Piazzolla, F. Chopin, M. T. von Paradis and David Popper in their concert in Bodrum. appeared before the audience with a selection.

Celebrating its 20th anniversary this year, the International Gümüşlük Music Festival continues with concerts by distinguished artists. Stating that they aim to bring classical music lovers together under the roof of the festival with a very special program in the 20th year, the festival's artistic director, Pianist Eren Levendoğlu, stated that they were impressed by the harmony and performance of Aliyev and Ülbegi.

The most beautiful works written for cello and piano
Jamal Aliyev & Zeynep Ülbegi duo, who appeared before the audience at the concert venue of Le Chic Bodrum with the support of Denizbank, started the program with Dimitri Shostakovic's "Cello Piano Sonata". The work consisted of the titles “Allegro non troppo”, “Allegro”, “Largo” and “Allegro”. Later, the duo, who sang “Ave Maria” by Johann Sebastian Bach, chose the next piece from Niccolò Paganini; The work was titled “Variations on a theme by Rossini”. Young musicians continued the program with "Lascia Chio Pianga" by Georg Friedrich Handel. Later by Astor Piazzolla, "Oblivion"; “Polonaise Brillante” by Frédéric François Chopin; The duo of Aliyev & Ülbegi, who sang "Hungarian Rhapsody" by Maria Theresia Von Paradis, "Sicilienne" and David Popper, was met with great admiration from the audience. The duo, who was applauded for a long time, performed the folk song "Yiğidim Aslanım", composed by Zülfi Livaneli from the poem written by Bedri Rahmi Eyüboğlu for Nazım Hikmet, with cello and piano, at the request of classical music lovers. After a round of applause, the artists ended the night.

Brilliant career of young musicians

Jamal Aliyev, who gave a live solo performance at the BBC Proms at the Royal Albert Hall in London with the BBC Concert Orchestra and on BBC radio and TV for the 85th Birthday of famous film score composer John Williams, “Art Club- Sir Karl Jenkins Music Award” winner. Aliyev's album "Russian Masters" with pianist Anna Fedorova won great acclaim. One of England's most successful composers, Sir Karl Jenkins, which premiered in Wales in 2019, also composed an Appassionata for cello and orchestra specially for Jamal Aliyev. Jamal Aliyev, who has a background nurtured from different cultures, aims to establish an artistic bridge between the two worlds by introducing and synthesizing the musical knowledge that he is fed from his own culture to the western culture.

Zeynep Ülbegi, a young artist who has achieved success in both disciplines as a pianist and a soprano, has been working as an orchestra pianist in the Presidential Symphony Orchestra since December 2019 and in the Etisan Holding Chamber Orchestra since June 2023. Ülbeği, who was deemed worthy of awards in both piano and choir competitions, also participated in the masterclass programs organized within the scope of GFA for three years. Zeynep Ülbegi, who is praised in the field of singing as well as her pianist, became the first Turkish person to win the singing department of the Eastman School of Music in America, one of the most important music schools in the world, and played the lead role in the concert version of Luigi Rossi's Orfeo opera in New York. played.

https://www.48haber.com.tr/

TAGS:

Gümüşlük haber

Gümüşlük haberleri

Gümüşlük

TEK TIKLA TÜM MUĞLA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.