Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Ahmet Aras terfi için Gümüşlüğe geldi

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABERLERİ

Belediye Başkanı Ahmet Aras Gümüşlüğe geldi

Arıtılmış atık su denize gönderilecek...

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 02.02.2021 / Ahmet Aras terfi için Gümüşlüğe geldi - VİDEOLAR HABERİN SONUNDA

Koyunbaba plajına yapılan terfi istasyonu ikinci toplantısına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da katıldı.

Bodrum Yarımadasında yapılmaya başlayan kanalizasyon çalışmaları kapsamında oluşturulan terfi istasyonlarından birisinin Koyunbaba Halk plajına kurulmaya başlanması tepkilere neden olmuştu. Bu nedenle Koyunbaba sakinleri geçen hafta Gümüşlük Forum Atölye'de bir toplantı yaptı. 2. toplantı da 02.02.2021 Salı günü gerçekleştirildi.

Ahmet Aras terfi için Gümüşlüğe geldi 2

Ahmet Aras terfi için Gümüşlüğe geldi

2. toplantıya Bodrum belediye Başkanı Ahmet Aras'ın yanı sıra başkan yardımcısı Önder Batmaz, MUSKİ Genel Müdürlüğü Plan Proje Yatırım İnşaat Dairesi Başkanı Cem Yaşar, Gümüşlük Mahallesi Muhtarı Zeki Pay, Koyunbaba Mahallesi Muhtarı Yılmaz Çinçik, Gümüşlük Forumu kurucu ve yöneticisi İbrahim Hakkı Zırh, CHP Bodrum İlçe Yönetim kurulu üyesi Eray Karabağlı, CHP Gümüşlük Mahalle Temsilcisi Kemal Gökal, avukat Remzi Kazmaz ve mahalle sakinleri ile belediye yetkililieri ve müteahhit firmaların temsilcileri katıldı.

Ahmet Aras terfi için Gümüşlüğe geldi 3

Ahmet Aras terfi için Gümüşlüğe geldi

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin Bodrum Yarımadasına yapılan kanalizasyon çalışmalarından sorumlu yetkilileri ile inşaat işini üstlenen bazı müteahhit firma sahip ve temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıda Aras görüşlerini açıkladı.

Koyunbaba Halk Plajı'na yapımına başlanan terfi istasyonunun çevre, görüntü ve gürültü kirliliği oluşturacağı endişesi taşıyan Koyunbaba ve Gümüşlük mahallesi sakinlerine denize deşarj edilecek arıtılmış atık suların hiç şekilde çevreye zarar vermeyeceği ve denizi kirletmeyeceği sözü verildi.

Terfi sitasyonlarından ya da denize şarj edilecek arıtılmış kanalizasyon su ve atıklarından koku ya da mikrop yayılmayacağını söyleyen yetkililere vatandaşlar da çeşitli sorular yöneltti.

Ahmet Aras terfi için Gümüşlüğe geldi 4

Ahmet Aras terfi için Gümüşlüğe geldi

Gümüşlük Grubu ve Forumu kurucu yöneticisi İbrahim Hakkı Zırh'ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda kazılan yollar, kaldırımlar, kaçak inşaarlar dahil pek çok konuda Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'la mahalle sakinleri görüş alışverişinde bulundu.

İbrahim Hakkı Zırh, 02.02.2021, Gümüşlük

İbrahim Hakkı Zırh, 02.02.2021, Gümüşlük

Neler konuşuldu

Projenin bütünüyle ilgili geniş kapsamlı bir bilgilendirme gerçekleştiren MUSKİ Genel Müdürlüğü Plan Proje Yatırım İnşaat Dairesi Başkanı Cem Yaşar, “Yaptığımız ön çalışmalar sonucunda karşımıza çıkan mali tabloda Bodrum’un yaklaşık bir buçuk iki milyar lira civarında bir altyapı ihtiyacı var. Dünya Bankası tarafından Muğla ili için bize verilen 88 Milyon Euro’nun yüzde ellisinden fazlası Bodrum ilçemize harcanacak” dedi.

Yapımına başlanan proje kapsamında Bodrum’da yaklaşık 160 kilometrelik yeni kanalizasyon hattı döşeneceğini belirten Yaşar, “2014 yılına kadar Bodrum’a yapılan 42 bin metreküp gün kapasiteli tesisin, yaklaşık iki buçuk katı tesis yapıyoruz. Bu kapasite yaklaşık 85-95 bin metreküp gün seviyesine çıkacak. Toplamda 20 adet terfi istasyonuyla birlikte bunların bağlantısı olan 37 bin metreküp günlük ileri biyolojik atık su arıtma tesisi yapılacak. Ve bu atık su arıtma tesisi, karada yaklaşık 2 kilometre denizde 1 buçuk kilometrelik derin deşarj hattıyla beraber denize verilecek. Aslında bakanlığımızın öngörüsüne göre 500 metre deniz deşarj hattı yeterli ancak biz 1 kilometreden fazla yapıyoruz. Tesisten çıkan atık sular bahçe sulamalarında kullanılabilecek nitelikte olacak ve bununla ilgili projelerimiz var. Eğer gerekli finansmanı sağlayabilirsek bazı büyük sitelerimiz bu sayede buradan sulama sularını da elde edebilecekler” diye konuştu.

Eray Karabağlı, Önder Batmaz, 02.02.2021, Gümüşlük

Eray Karabağlı, Önder Batmaz (Soldan sağa), 02.02.2021, Gümüşlük

Arıtılan su denize boşaltılacak

Koyunbaba Mahallesi’nde inşa edilmesi planlanan terfi istasyonuyla ilgili bölge halkına bilgilendirmelerde bulunan Cem Yaşar, “Terfi istasyonlarına aktarma istasyonları da diyebiliriz. Yani 160 kilometrelik kanalizasyon hattını, ileride yapacağımız Turgutreis Atık Su Arıtma Tesisi’ne iletmek için yapılan bir imalattır. Bunlar mecbur yapılmak zorunda. Çünkü biz toplanan atıkları terfi istasyonlarına iletiyoruz, oradan da atık su arıtma tesisine iletilecek. Terfi istasyonları kesinlikle arıtma tesisi niteliği taşımıyor. Bu tesislerin işlevi, atık suyun tamamen pompalar vasıtasıyla diğer terfilere aktarılarak, son noktada arıtma tesisine ulaşması. Hiçbir şekilde kanalizasyon hattımız denize direk basılmayacak. Yani tüm sistem direk arıtma tesisimize gidecek, oradan da arıtılan su 1 buçuk kilometrelik deniz hattımızla beraber denize deşarj edilecek" dedi.

Plajlarda yapılması planlanan terfi istasyonlarının gömülü şekilde yapılacağını duyuran Yaşar açıklamalarını şöyle sürdürdü;

Eray Karabağlı, Kemal Gökal, 02.02.2021, Gümüşlük

Eray Karabağlı, Kemal Gökal (Soldan sağa), 02.02.2021, Gümüşlük

Plajlarımızda toplamda 7 adet terfi istasyonumuz bulunacak. Dünya Bankası ve İller Bankası tarafından onaylanan projemizde, bu binalar betonarmeydi. Ama biz Ahmet Başkanımızla ve muhtarlarla görüşmeler yaptık. Plajlarımızda kokusuz, gürültüsüz gayet sağlıklı terfi istasyonları yapacağız ama görüntü açısından ne yapabiliriz diye düşündük. Bunu teknik olarak çalıştık. Çukurbük’te biraz daha derine giderek suyun içerisinde gömülü bir inşaat yapılacak. 7 adet plajımızda bulunacak bu terfi istasyonlarımızın tamamını gömeceğiz. Yani plajlarımızda bina şeklinde bir yapı görmeyeceksiniz. Hiçbir görüntü kirliliği oluşmayacak ve hiçbir koku problemi yaşanmayacak. Gayet sağlıklı ve nitelikli terfi istasyonları yapacağız. Bunları aktarma noktası olarak düşünün, pis su havuzu gibi düşünmeyin lütfen. Bu terfiler yapılmazsa zaten bizim bu 160 kilometrelik kanalizasyon hattının hiçbir anlamı yok. Çalışmalar sırasında kanalizasyon hattını kazarken gördük ki bu hatların tamamı sızdırmalı. Bunlar yapılmazsa bu sorunlar büyüyecek. Bu projenin kısa bir süre gecikmesi bile bizler için de sizler için de çok kötü bir durum. Çukurbük terfi yapılamazsa yaklaşık 40-50 siteyle 30-40 sokağın kanalizasyonlarını iptal etmek zorunda kalacağız."

Ahmet Aras terfi için Gümüşlüğe geldi 1

Ahmet Aras terfi için Gümüşlüğe geldi

Atık sular sulamada kullanılabilecek

Bu projenin gerçekleşmesiyle Bodrum’un büyük bir sorununun çözüleceğini belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Şu anda biliyorsunuz müstakil evler fosseptik kullanıyor. Bu fosseptiklerin yüzde 99’u sızdırmalı. Hepsi yer altından denize ulaşıyor. Sitelerimizin birçoğu kontrollü olsa da atık suyunu mecbur olarak ya dereye ya da yağmur kanalına bırakıyor. Oralardan zaten denize yine ulaşıyor. Şu anda yapacağımız işle, bütün evlerin atık suları artık ana hatla beraber 37 bin metreküp gün kapasiteli Turgutreis Atık Su Arıtma Tesisi’ne basılacak. Modern bir şekilde inşa edilecek bu atık su artıma tesisiyle birlikte, buradan çıkan su kalitesi sulama sistemlerinde de kullanılabilecek” dedi.

Çevre felaketi oluşmasın

Projenin Dünya Bankası ve İller Bankası’nın kontrolünde sürdürüldüğünü söyleyen Başkan Aras, “Projenin her aşaması Dünya bankası ve İller Bankası yetkilileri tarafından takip ediliyor. Onlar hiçbir şekilde ‘ya hadi böyle oluversin’ demiyorlar. Böyle itirazlar geçmişte bazı yerlerde oldu mesela. Neredeyse bütün projeyi iptal edeceklerdi. Bizim de en büyük korkumuz bu. Dünya Bankası kredisi, proje çevreye duyarlı olmadığı zaman zaten imkansız. Uygulamada yapılan herhangi bir yanlışlığı anında durdurarak sonuçlandırıyorlar. Artan nüfusun ve yapılaşmanın etkisiyle ortaya çıkan bu sorunların çözüme kavuşturulması gerekiyor. ‘Bunlar olmasın, biz burada eskisi gibi yaşayalım’ diyemeyiz. Bunun bir adım ötesi artık çevre felaketleri olur, biz bu denizlere giremez hale geliriz” dedi.

Gümüşlük Mahallesi Muhtarı Zeki Pay, 02.02.2021, Gümüşlük

Gümüşlük Mahallesi Muhtarı Zeki Pay, 02.02.2021, Gümüşlük

Raporlara güvenmek zorundayız

Bu konuyu sonuna kadar sahiplendiklerini belirten Başkan Aras, “Bu sistemle ilgili ‘Eğer bir sistem sürekli denetlenir ve bakımı yapılırsa, kesinlikle koku çıkarmaz’ diye teknik bir rapor var önümüzde. Biz de buna inanmak ve güvenmek zorundayız. Eğer herhangi bir şeklide bir olumsuz durum olursa da müdahale edip düzeltmek yine bizim görevimiz. Bu sorunların olmaması için bütün mücadelemizi sürdüreceğiz. Ben de Ortakent’te oturuyorum. Orada, evimiz ve dükkanımız var her gün vidanjör geliyordu ve inanın artık gına gelmişti. Bu sorun başkan adayı olmamdaki sebeplerden bir tanesidir. O yüzden bu mücadeleyi hep birlikte vereceğiz ve güzel günleri göreceğiz diye düşünüyorum” diye konuştu.

Yolların durumu

Vatandaşların çalışma yapılan bölgede yaşadıkları yol sorunlarıyla ilgili konuşan MUSKİ Genel Müdürlüğü Plan Proje Yatırım İnşaat Dairesi Başkanı Cem Yaşar, “Kanalizasyon sistemi yapılırken önce hatlarımızı döşüyoruz, muayene bacalarımızı koyuyoruz, sızdırmazlık testlerimizi yapıyoruz, ondan sonra örtüyoruz ve parsel bağlantı hatlarımızı tamamlıyoruz. Sonrasında kaplama işlemlerini yapıyoruz. Bunun sıralaması bu şekilde gerçekleşiyor. Bu sebeple vatandaşlarımızdan bu süreçte duyarlı ve sabırlı olmalarını diliyoruz” dedi.

VİDEOLAR

Geniş özet:


Parça videolar:
TAGS:

Koyunbaba Halk Plajına atık su istasyonu

Gümüşlük haberleri

Gümüşlük

TEK TIKLA TÜM MUĞLA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.