Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Erkan Oğur Müzik Okulu açılıyor

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABERLERİ

Gümüşlüğün köy okulu oluyor müzik okulu

Erkan Oğur Müzik Okulu

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 10.08.2020 / Erkan Oğur Müzik Okulu açılıyor

Gümüşlüğün eski okul binası yine okul olarak hizmet vermeye devam edecek. Bölgenin ilk ve tek kapsamlı müzik okulu olan "Erkan Oğur Müzik Okulu" Gümüşlük'te öğrencilerini ve müzik severleri ağırlayacak.

Erkan Oğur Müzik Okulu 3

Erkan Oğur Müzik Okulu, Gümüşlük, Bodrum

İmtihansız ve engelsiz “Erkan Oğur Müzik Okulu” Gümüşlük'te açılıyor. Gümüşlük Cuma Yanı'nda, Jandarma Karakol Komutanlığı binasına komşu konumdaki tarihi bina restore edilerek çok yararlı bir hizmet için hayata döndürüldü.

Gümüşlük Mahallesi'nin eski okul binası yapılan bu kazanımla eğitime hizmet vermeyi sürdürecek. Okulu müzik dehası, ülkemizin müzik alanındaki gurur isimlerinden Erkan Oğur açıyor.

Erkan Oğur Müzik Okulu 2

Erkan Oğur Müzik Okulu, Gümüşlük, Bodrum

Sınavsız sistem

1976’da, 22 yaşındayken perdesiz gitarı icat eden ve dünya müzik tarihinde kendine kalıcı bir yer edinen Erkan Oğur, Bodrum Gümüşlük’te açılacak Erkan Oğur Müzik Okulu’yla birikimini yeni nesillere taşıyacak. Dört sınıflık okulda Oğur’un makamsal müzikle evrensel armoninin harmanlandığı özgün müzikal yaklaşımı ve doğaçlama tekniklerine dair dersler verilecek.

Erkan Oğur Müzik Okulu’nun programında Türk Müziği sazlarının yanı sıra kopuz, piyano, keman, klasik gitar gibi enstrümanlara dair atölye çalışmaları ve masterclasslar var.

Yılın tamamına yayılacak bir ders programı kurgulanan okulun öğrencisi olmak için bir yaş sınırı bulunmuyor. Üstelik öğrencilerin değerlendirilmeleri de kişisel gelişimleri üzerinden yapılacak. Yani baskı unsuru oluşturabilecek imtihan ve sınavlar Erkan Oğur Müzik Okulu’nda uygulanmıyor.

Erkan Oğur Müzik Okulu 3

Erkan Oğur Müzik Okulu, Gümüşlük, Bodrum

Erkan Oğur kimdir?

Erkan Oğur (Mehmet Erkan Oğur, 17 Nisan 1954; Ankara.) Türk müzisyen.

Aslen Elazığlı olan Erkan Oğur müziğe 4 yaşından itibaren keman, bağlama, flüt ve cümbüş çalarak başlamıştır. Onu Halk Müziği icrası konusunda teşvik eden ilkokul müzik öğretmeni "İlkokulu bitirdiğinde, bizim yöreden çalmadığı saz kalmamıştı" demiştir. Liseyi Ankara'da tamamlamış, ardından Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü ile başladığı üniversite hayatına Münih Üniversitesi Fizik Mühendisliği'nde okuyarak devam etmiştir.

Müzisyen olmaya karar verdikten sonra eğitim görmek için Türkiye'ye dönmüş, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müzik Teorisi bölümünden mezun olmuştur. Çalışmalarında ağırlıklı olarak kopuz ya da dede bağlama, ud, e-bow, perdesiz gitar, klasik gitar, elektro gitarı ve sesini kullanmıştır. Bunlar dışında birçok enstrümanı da albümlerinde başarılı bir şekilde çalmıştır.

Erkan Oğur 1

Erkan Oğur

Gitar çalışında Jimi Hendrix'in bazı etkileri olmuştur. Telvin Trio ile birlikte çıkardığı Telvin albümünde doğaçlama caz denemeleri yapmıştır. Fretless albümü çıktığı yıl Avrupa'da yılın yaratıcı albümü seçilmiştir. Bir Ömürlük Misafir albümü olarak Türkiye'de daha sonra yayınlanmıştır. Türk müziğine icracı ve yorumcu olarak önemli katkılar yapmıştır.

1976'da icat ettiği perdesiz gitar ile birlikte perdesiz bağlamayı da geliştiren kişi olarak dünya müzik literatüründe yerini almıştır. Oğur, 1984 yılında MFÖ grubunun "Ele Güne Karşı Yapayalnız" albümünde yer alan "Güllerin İçinden" şarkısına perdesiz gitarıyla eşlik etmiştir.

Müzik yaşamı boyunca pek çok müzisyene ilham kaynağı olduğu gibi bağlama ustalarına da işlerini yaparken adeta sufle vermiştir. "İnsanın, salt yaşantısı ve yapıp ettiklerinin doğayla uyumlu olduğu müddetçe başarıya erişme şansı vardır" diyerek hayattaki duruşu hakkında ipucu vermiştir. Öyle ki saz ustası ve müzisyen Kemal Eroğlu meslek hayatını Erkan Oğur'u tanıdıktan önce ve sonra olarak ikiye ayırmaktadır.

Erkan Oğur 2

Erkan Oğur 2

Albümleri

İstanbul'da Bir Amerikalı (Robert Johnson ve İlkin Deniz ile birlikte) (1982) (Çekirdek Sanat Evi Kayıtları)
Müzikte Anadolu Mistisizmi (Aziz Şenol Filiz ile birlikte) (1982) (Çekirdek Sanat Evi Kayıtları)
Perdesiz Gitarda Arayışlar (Çekirdek Sanat Evi Kayıtları) (1983)
Sis (1989) (Film Müziği)
The Other Side Of Turkey (1991)
Fretless (1994)
Bir Ömürlük Misafir (1996)
Eşkıya (1997) (Film Müziği)
Propaganda (1999) (Film Müziği)
Gülün Kokusu Vardı (İsmail Hakkı Demircioğlu ile birlikte) (1998)
Hiç (Okan Murat Öztürk ile birlikte) (1999)
Anadolu Beşik (İsmail Hakkı Demircioğlu ile birlikte) (2000)
Fuad (Djivan Gasparyan ile birlikte) (2001)
Yazı Tura (albüm) (2004) (Film Müziği)

Erkan Oğur 3

Erkan Oğur

Telvin (albüm) (İlkin Deniz, Turgut Alp Bekoğlu ile birlikte - Telvin Trio)(2006)
The Istanbul Connection (2007)
Erkan Oğur/Lizeta Kalimeri - Lonely Land (2008)
Mommo (Kız Kardeşim) Film Müzikleri (2009)
Kadim (2010) (Belgesel Müziği)
Dönmez Yol (2012)
Telvin - Turne Belgeseli (2012)
Açlığa Doymak (2012) (Film Müziği)
Dokunmak (2014) (Derya Türkan, İlkin Deniz ile birlikte)
Bilinmeyenle Karşılaşmak (2017) (İsmail Hakkı Demircioğlu ile birlikte)

Erkan Oğur Müzik Okulu 5

Erkan Oğur Müzik Okulu

Kaynakça:

Wikipedia / https://tr.wikipedia.org/wiki/Erkan_O%C4%9Fur

TAGS:

Erkan Oğur Müzik Okulu

Gümüşlük haberleri

Gümüşlük