Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Gümüşlük sahiline kokudan girilemiyor haberine yanıt geldi

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABERLERİ

Vatandaş konteynerlerın taşınmasını istiyor

Bodrum Belediyesi'nden yanıt geldi

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 07.07.2020 / Bodrum Belediyesi'nden "Çöp" haberimize yanıt

Gümüşlük Rehberi'nin notu;

Peşinen söyleyelim, "maksat üzüm yemek bağcıyı dövmek değil." Haddimiz de değil. Bizler haberciyiz. Haber değeri olan herşeyi yazar ve paylaşırız. Yazmaya ve paylaşmaya da devam edeceğiz. Bizim için haberin küçüğü, büyüğü olmaz. Milyon liralık yolsuzluk da haberdir, yoldaki çöp, çamur, çukur da haberdir... GHA

Gümüşlük sahilinde yer alan ve tüm işyerlerinin çöplerini bıraktıkları alanla ilgili haberimize Bodrum Belediyesi'nden yanıt geldi. Ancak bakın yanıtta ne yazıyor? Ve biz neler soruyoruz?

Gümüşlük sahilinde belediye otoparkının denize en yakın noktasında, el sanatları çarşısı ile restoranların göbeğinde yer alan çöp konteynerlerinin koku, pislik ve mikrop saçtığı iddialarını haber olarak yayınladık. Ve dedik ki, "Sorunun çözümü çok basit ama iddialara göre nedense çözülemiyor!"

Bodrum Belediye Başkanlığı haberimize sosyal medya hesabından yanıt verdi. Belediyenin yanıtına çöp konteynerlerinin bulunduğu alanın temizlenmiş ve yıkanmış bir görüntüsünü de eklendi.

Gümüşlük sahili çöp konteynırları

Gümüşlük sahili çöp toplama alanı - GHA

Yanıt aşağıda;

"Merhaba. Ekiplerimiz söz konusu bölgedeki çöp çıkarma saatlerini 02.00 - 09.00 olarak belirlemiş olup, her gün rutin olarak konteynırları boşaltmaktadır. Bu görüntüleri bir ölçüde olsa ortadan kaldırbilmek amacıyla konteynırlarımızın çevresi yeşil çitlerle çevrilmiştir."

Bodrum Belediyesi'nden Gümüşlük Rehberi'ne yanıt

Bodrum Belediyesi'nden Gümüşlük Rehberi'ne yanıt

Gümüşlük Rehberi olarak yanıta teşekkür ederiz. Ama soracak sorularımız var. Öncelikle Gümüşlük Rehberi olarak Bodrum Belediyesi'ne verdiğimiz yanıtı yayınlayalım;

"Açıklamaya teşekkür ederiz. Ancak ortada bir sorun var ve buna çözüm önerinizi de lütfederseniz haberlerimizde değerlendirmek isteriz."

Gümüşlük rehberi'nden Bodrum Belediyesi'ne yanıt

Gümüşlük Rehberi'nden Bodrum Belediyesi'ne yanıt

Bodrum Belediyesi yetkililerine bazı sorularımız var.

Önce görselleri bir kez daha görelim. Sonra sorulara geçelim;

Gümüşlük sahili çöp konteynırının hali

Gümüşlük sahili çöp toplama alanının hali. Temmuz 2020

Bodrum Belediyesi'ne sorular;

- Demişsiniz ki; "...Bu görüntüleri bir ölçüde olsa ortadan kaldırabilmek amacıyla konteynırlarımızın çevresi yeşil çitlerle çevrilmiştir.."

. Soru 1; "Yeşil çit çekerek sadece kirliliği gizlemiyor musunuz? O çitlerle pisliği, kirliliği, çevreye ve canlılara zarar verebilecek katı / sıvı atıkları, sızıntıları örtmek sorunu çözüyor mu? O çitler çevre ve sağlık tehditlerini ortadan kaldırıyor mu?"

- Demişsiniz ki; "...bölgedeki çöp çıkarma saatlerini 02.00 - 09.00 olarak belirlemiş olup..."

. Soru 2; "Görsellerden de anlaşılacağı gibi (videoları da mevcut) çöp çıkartma saatlerine uyan yok. Çöpü kurallarına uygun paketleyip atan yok? Bu duruma karşı bu güne kadar çöpü toplamanın dışında ne yaptınız? Ceza, yazılı uyarı, tespit tutanağı, yaptırım, çözüm üretmek vb... "

- Demişsiniz ki; "Ekiplerimiz her gün rutin olarak konteynırları boşaltmaktadır..."

. Soru 3; "Çöpü toplamak oradaki pisliğin oluşmasını engelliyor mu? Ayrıca her çöp toplamadan sonra yerlere, çevreye saçılan atıklar toplanıp (süpürülüp), atık sular hijyen materyallerle yıkanıyor mu? Yanıtınızda yayınladığınız görselde yerler yıkanmış, süpürülmüş..."

Sonuç ve talebe yanıt beklentisi;

Haberde vatandaşların bir talebi var; "Konteynırları taşımak."

Çöp konteynırları belediye otoparkının üst kısmının en sonuna taşınırsa sahilin bu en yoğun bölgesinde, çarşının, restoranların, otoparkın içinde dolaşan insanlar kokuya, pisliğe, mikroba, atık ve sızıntı sulara temas etmeden rahatça tatilini yapar.

Yani onlarca dükkanın mutfak atıkları ve yemek artıklarının bulunduğu çöp alanı talep edilen noktaya taşınamaz mı? Üstelik bu taşınma bütçe, proje, ihale vb... bile gerektirmiyor. Karar gerektiriyor...

İnsanları mutlu etmek ve Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras'ın çok önem verdiği turizmde yüzleri güldürmek bu kadar zor olmasa gerek?

Yani, sizin yanıtınızda bu soruların hiç birisinin yanıtı yok. Haberimizin takipçisi olmayı sürdüreceğiz. Ve sorun çözüldüğünde belediyemize kocaman bir teşekkür edeceğiz.

Gümüşlük Rehberi

Önceki haberi okumak isterseniz TIKLAYIN

TAGS:

Gümüşlük Belediye otoparkı çöplük sorunu

Gümüşlük haberleri

Gümüşlük