Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Gümüşlük'deki "kazı evi" restoran mı olacak?

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABERLERİ

Kıyıya ve platforma mühür uygulanmışdı

Belediye Başkanı Ahmet Aras devredeydi

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 15.05.2020 / Gümüşlük'deki "kazı evi" restoran mı olacak?

Gümüşlük sahilinde Myndos kazılarını yapan ekip için inşaa edilen ve "Kazı evi" olarak adlandırılan yapı ve yapının yer aldığı arazide yapıldığı iddia edilen inşaat faaliyetleriyle ilgili olarak tartışmalar sürüyor.

Gümüşlük'te (Bodrum'da) kaçak yapıların engellenmesini isteyen grup, dernek, konsey, platform ve oluşumlar kazı evinin yıkılıp inşaat faaliyerlerinin durdurulmasını istiyor.

Gümüşlük Kazı Evi 1
Gümüşlük Kazı Evi 1

Daha önce CHP Bodrum örgütünün çaba ve girişimleriyle sahilde kazı evi arazisi önünde yapılmak istenen yol ya da duvar Bodrum Belediyesi'nce mühürlenmişti. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da sosyal medya hesabından olaya müdahale edildiğini duyurmuştu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın paylaşımı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın paylaşımı - Mart 2020

Gümüşlük Rehberi olarak o zaman yapılan çalışmaları haberleştirerek (Mart 2020) yayınlamıştık. Haberi görmek, görsellere ve açıklamalara ulaşmak isteyenler aşağıdaki bağlantıya tıklayabilir.

TIKLA;

https://www.gumuslukrehberi.com/gumusluk-haber-186.html

Gümüşlük SİT Alanı kaçak beton iiddiası

Gümüşlük SİT Alanı kaçak beton iiddiası

2018'de yıkım kararı çıkmış

Koronavirüs salgını ve önlemleri nedeniyle sokağa çıkmanın kısıtlandığı, "evde kal" çağrılarının yapıldığı dönemde Gümüşlük sahilinde SİT alanında bulunan "Kazı Evi"nde ve arazisinde inşaat faaliyetinin devam ettiği iddia edildi.

Sosyal medyadan çağrılar

Gümüşlük Rehberi web sitesine ulaşanlar; konunun gündemde tutulmasını, inşaatın kesinlikle durdurulmasını ve 2018 yılında yıkım kararı alındığı belirtilen Kazı Evi'nin tamamen kaldırılıp yasal olmayan faaliyetin engellenmesini istediler. Bunları sosyal medya hesaplarından da paylaştılar ve Gümüşlük'deki tüm yasadışı inşaaat faaliyetlerinin engelenmesini istediler.

İbrahim Hakkı Zırh, Facebook

Gümüşlük Kazı Evi ile ilgili paylaşımlardan biri

Arazi sahipleri kimler?

Konuyla ilgili araştırmalarımız sürerken arazinin sahibi olduğu iddia edilen şahıs, kişi, aracı, temsilci ya da şirketden bu güne kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. Yanıt haklarını kullanmak ya da açıklama yapmak isterlerse yayınlayacağımızı duyurmak isteriz.

Mehmet Ülküm

Mehmet Ülküm'ün Bodrum Gündem internet sitesindeki yazısının kapak görseli

En net bilgi Mehmet Ülküm'den

Gümüşlük eski Belediye Başkanı Mehmet Ülküm konuyla ilgili Bodrum Gündem internet sitesinde bir köşe yazısı kaleme aldı.

Gümüşlüğü çok iyi tanıyan ve imar mevzuatlarındaki tüm gelişmelere, değişiklik ve yasal yapıya çok hakim olan eski belediye başkanı Mehmet Ülküm yazısında, "Kazı Evi" gerçeğini de anlattı. İşte o yazının Gümüşlük'le ilgili kısmı;

"2005 yılında Gümüşlük Belediyesi'nde beldenin tamamında Muğla Anıtlar bölge kurulu kararıyla koruma amaçlı imar planları yapıldı. Gümüşlük beldesi (mahallesi) 2000-2500 yıllık tarihi MYNDOS şehri kalıntıları üzerinde olduğundan hiç bir yapılaşma yapılması mümkün olmayan birinci, ikinci ve kontrollü yapılaşmanın mümkün olduğu üçüncü derece arkeolojik sit alanlarından oluşmaktadır. İmar planları buna göre yapılmıştır.

Öteden beri Bodrum denizi güneşi ve kumu satıyor ve turizmini bunun üstüne yapıyor, kültür turizmi de olsun diye MYNDOS kazılarını başlatalım dedik uzun uğraşlardan sonra 2006 yılında “Bakanlar Kurulu Kararı” çıktı ve kazılar başladı. Böyle bir kararın çıkartılmasının ne zor iş olduğunu bilenler bilir. Uludağ Üniversitesi hocalarından Mustafa Şahin yirmi kadar öğrenci ile kazılara başladı.

Belediye tarafından Muğla Bölge kurulunun izini ile hem öğrencilerin barınması hem de çıkan eserlerin saklanması için mükemmel bir kazı evi yapıldı.

Bazı mülkiyet sahipleri bundan rahatsız oldular ve kazı izni maalesef iptal edildi.

İhtiyaç kalmayan kazı evinin de kurulca kaldırılmasına 2018 yılı temmuz ayında karar verildi. Kazı evinin bulunduğu birinci derece arkeolojik alanda kazı evi dahil yeni sahip burada halen inşayı faaliyetler yapıyor. Lokanta yapacağı söyleniyor.

Bir tarafta encümen kararının ertesi günü yıkıma giden ilgililer, bir tarafta birinci derece sit alanında iki yıldır kaldırılmayan bir yapı (kazı evi) ve devam eden inşayı faaliyetler.

Bu sit alanlarını korumak, kollamak aykırılıkları önlemek asli görevi olan müze müdürlüğünce kamuoyuna yansıyan bir girişimi olmadığı gibi, inşayı faaliyetleri mühürleyen Belediyenin de devam eden bu inşayı faaliyetler için ne yapmayı düşündüğü doğrusu Gümüşlük kamuoyunca merak ediliyor.

Adalet sadece adalet saraylarında dağıtılmaz. Yurttaşlara eşit ve adil davranış bildiğimiz saraylarda, kamu kurumlarında ve özelliklerle de yerel yönetimlerde de olmalıdır.

Bu konuda eksik kalmasın şunu da ekleyelim ve bitirelim;

Yapı sahiplerinin bu fiili aynı zamanda 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 184. maddesi gereğince hürriyeti bağlayıcı (hapis) cezayı da oluşturmaktadır. Yargılama merci yetkili Asliye Ceza Mahkemeleridir. Yapılan yargılamalar sonunda yapı sahibi mahkum olursa, encümence kesilmiş ve tahsil edilmiş para cezasının ilgilisine faizsiz olarak iade edilmesi kanun hükmüdür.

Sit alanlarındaki bu tür müdahaleler 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 65. maddesine göre iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasını gerektirmektedir…"

Mehmet Ülküm'ün köşe yazısı

Yazının tamamını okumak isterseniz lütfen aşağıdaki bağlantıya TIKLAYIN;

https://www.bodrumgundem.com/2020/05/14/bodrumda-imar-ve-yikim-karmasasi-mehmet-ulkum-bodrum-gundem-yazilari/?fbclid=IwAR12jfIRX4btHkgCHqyYYhEzOgkAIPCgiRKQeahLRPaYZp7zU8MDWaGhR3I

Mühürlenen faaliyet. Gümüşlüüksahili SİT alanı

Mühürlenen faaliyet. Gümüşlük sahili SİT alanı

Gümüşlük Rehberi'nin haberi

Gümüşlük Rehberi'nde Kazı Evi ile ilgili çıkan haber;

https://www.gumuslukrehberi.com/gumusluk-haber-186.html

TAGS:

Gümüşlük SİT alanına mühür

Gümüşlük haber

Gümüşlük