Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Arkeolojik SİT alanındaki faaliyet mühürlendi

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABERLERİ

Kıyıya ve platforma mühür uygulandı

Belediye Başkanı Ahmet Aras devrede

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 30.03.2020 / Arkeolojik SİT alanındaki faaliyet mühürlendi.

Gümüşlük sahilinde 1. Derede Arkeolojik SİT alanında bulunan sahil şeridine beton atmak için yerleştirildiği iddia edilen tahta kalıplar ve içine dökülen taşlarla, kaçak olduğu iddia edilen bir platform Bodrum Belediyesi ekiplerince mühürlendi.

Arkeolojik SİT alanındaki faaliyet mühürlendi 1

Arkeolojik SİT alanındaki faaliyet mühürlendi - Görsel: Sosyal medya

Gümüşlük'te 1. Derece Arkeolojik SİT alanı içerisinde kalan denize sıfır noktada sahil şeridine önce ahşap kalıplar konuldu ardından bu kalıpların içine de taş ve demir ile dolgu yapıldı. iddialara göre beton atılmak maksadıyla hazırlanan bu kalıplar sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanıp tepkiler artınca Bodrum Belediyesi ekipleri devreye girip söz konusu çalışmayı mühürledi.

Öte yandan aynı noktada yer alan ve geçmiş yıllarda arkeolojik kazılarda kullanılmak amacıyla kurulan ve "kazı evi" diye adlandırılan bir yapı ile onun yakınındaki bir diğer yapı arasına sonradan eklendiği iddia edilen platform da yine belediye ekiplerince mühürlendi.

Arkeolojik SİT alanındaki faaliyet mühürlendi 7

Arkeolojik SİT alanındaki faaliyet mühürlendi - Görsel: Sosyal medya

Konu Anıtlar Kurulu’nda

2 noktayı mühürleyen ve tebligatlarını asan belediye ekipleri Anıtlar Kurulu’na da yapıların kaldırılması için yazı gönderdi. Anıtlar Kurulu’nun vereceği kararın ardından 2 mühürlemeyle ilgili nihai karara varılıp adımlar buna göre atılacak. Ayrıca Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras mahkemeye de suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

Aras da devrede

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras sosyal medyada yapılan paylaşımlar üzerine yine sosyal medya üzerinden konuya müdahil olarak şu açıklamayı yaptı;

"Sevgili dostlar, sit alanı ve kıyıya yapılan müdahale mühürlenmiştir. Müsterih olunuz, kaldırılması için tebligat yapılmış, aksi takdirde belediye eliyle kaldırılacağı bildirilmiştir. Ayrıca SİT alanına yapılan müüdahale ağır cezayı gerektiren bir suçtur ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu yapılacaktır."

Arkeolojik SİT alanındaki faaliyet mühürlendi ahmet aras

Arkeolojik SİT alanındaki faaliyet mühürlendi, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın mesajı

CHP Bodrum ilçe örgütü de devrede

Kaçak olduğu iddia edilen faaliyetlerin mühürlenmesinde CHP Bodrum ilçe örgütünün de büyük katkısı olurken hem CHP'li meclis üyeleri hem de CHP ilçe yöneticileri faaliyetin durup durmadığını yakından takip ediyorlar.

Arkeolojik SİT alanındaki faaliyet mühürlendi - Görsel: Sosyal medya

Arkeolojik SİT alanındaki faaliyet mühürlendi - Görsel: Sosyal medya

Mahalle sakinlerinden İbrahim Hakkı Zırh, Bodrum'da yayın yapan Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Burası restoranların bittiği nokta. 1. Derece Arkeolojik SİT alanı. İlk taşları koydular, daha sonra kalıp çaktılar. Dün de belediye gelerek mühürledi. O taşlar ve kalıplar orada kötü görüntü oluşturuyor, kaldırılması gerekiyor.

Arkeolojik SİT alanındaki faaliyet mühürlendi 4

Arkeolojik SİT alanındaki faaliyet mühürlendi - Görsel: Sosyal medya

TAGS:

Gümüşlük SİT alanına mühür

Gümüşlük haber

Gümüşlük