Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Halikarnas Balıkçısı’nın 133. doğum günü

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Merhaba Günü Logo Yarışması

English News

Halicarnassus Fisherman's 133rd birthday - CLICK

 

48haber.com.tr

Paylaş


48 Haber Ajansı (48HA) - 17.04.2023 - Balıkçı’nın 133. doğum gününde, dünyaya seslendiği “Merhaba”sı küresel bir barış ve dostluk çağrısına dönüşüyor.

Ailesinin özel izniyle ilk kez kamuoyuyla paylaşılan Cevat Şakir Kabaağaçlı görüntüleri ile tüm dünyadan tasarımcılar, Merhaba Günü Logo Yarışmasına davet ediliyor.

Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışmasının basın duyurusu Halikarnas Balıkçısı’nın 133. doğum yıl dönümünde Bodrum Deniz Müzesi ve bağlı olduğu Bodrum Belediyesi tarafından mezarı başında anma programıyla gerçekleşti.

VİDEO

Programın açılış konuşmasını yapan Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu şunları söyledi:

Halikarnas Balıkçısı’na ait özel koleksiyon ve en zengin arşiv malzemesi müzemizde bulunuyor. Balıkçı’ya ait içeriğimiz geliştikçe gelişiyor ve bu içerik, bir Halikarnas Balıkçısı Müzesi’ne doğru evriliyor. Kentleri simgeleyen kişiler vardır, Halikarnas Balıkçısı da öyle ama bir kişiden çok bir akım. Bu düşüncelerle ve onunla ilgili müze içeriğimize istinaden, bünyesinde faaliyet gösterdiğimiz Bodrum Belediyesi olarak senede iki sefer, doğum ve ölüm yıl dönümlerinde anma programları oluşturuyoruz.

Geçtiğimiz sene, Belediye Başkanımız Sayın Aras, 17 Nisan’da Merhaba Gününü ilan etmişti. Halikarnas Balıkçısı’nın doğum günü olan 17 Nisan’ı bundan böyle Merhaba Günü olarak belleğimize işleyelim ve bu kelimenin güzelliğini işlerimize uyarlayalım istiyoruz. Bunun ilk adımı olarak yerelden evrensele bir adım atalım dedik. Biraz sonra dinleyeceğiniz kişilerden oluşan başarılı bir ekiple dijital bir kampanyayla Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışmasıyla Merhaba Gününün logosunu aramaya başlıyoruz.

Halikarnas Balıkçısı’nın 133. doğum yıl dönümü 2

Halikarnas Balıkçısı’nın 133. doğum yıl dönümü

Balıkçı’nın kızı İsmet Kabaağaçlı Noonan’ın kızı Kuki ve ailesine, Merhaba Gününün mimarlarından Metin Erdoğan’a, bu projede ana sponsorluğuyla bizi destekleyen Bilgi Yayınevine, iletişim partnerimiz Myra’ya, sivil toplum partnerimiz Hemzemin Sosyal Fayda oluşumuna, projemizin danışmanı Ömer Durmaz’a ve vizyonu ve destekleyici tavrı için Ahmet Aras’a Bodrum Deniz Müzesi olarak Bodrum Belediyesi namına teşekkür ederim.

Projenin iletişim danışmanı Ömer Durmaz yaptığı konuşmada, “Cevat’ın oğlu Şakir’i, Şakir’in oğlu Cevat’ı anmak üzere bir aradayız. Başkanımız Sayın Ahmet Aras’a ve sayın Müze Müdürümüz Selen Cambazoğlu’na davetleri için teşekkür ediyorum. Güzel bir yarışma düzenlediğimizi ve ilerleyen zamanlarda faydasını göreceğimiz bir projeye imza attığımızı söylemek istiyorum. Halikarnas Balıkçısı çok dil bilen, çok uluslu, çok katmanlı bir hayat sürdüğü için farklı dillerden ve farklı kültürlerden çok fazla insanla temas etmiş ve herkese ilk sözcüğü ‘Merhaba’ olmuş. Biz de bu yarışma ile birlikte Balıkçı’nın Merhabasını ölümsüzleştirmek için güzel bir adım atmış olduk” dedi.

Myra Ajans ve Hemzemin Sosyal Fayda Platformu Başkanı Rauf Kösemen yaptığı konuşmada ise “Benim bu projedeki görevim bir yandan iletişim kampanyasını yürütmek. Diğer yandan da bu kampanyanın sosyal fayda üretebilir hale gelmesini sağlamak. Balıkçı sekiz dil biliyor. Ortadoğu dillerinden batı dillerine kadar geniş bir yelpaze bu. Yaşadığı süre boyunca, tıpkı Anadolu’nun doğu ve batı coğrafyaları arasında bir köprü olması gibi bu diller arasında canlı bir köprü oluyor. Bu yarışma ile bizim yapmak istediğimiz şey de aslında bu köprüyü geliştirmek ve sosyal fayda yaratacak bir yol haline getirmek. Merhaba kelimesini sosyal sorunlara yönelik karşılaşmalarda sembolleştirmek” diye konuştu.

Halikarnas Balıkçısı’nın 133. doğum yıl dönümü 3

Halikarnas Balıkçısı’nın 133. doğum yıl dönümü

Bilgi Yayınevi yönetim kurulu üyesi Mesut Örs ise şu sözleri sarf etti:

Gelişen dijital dünyaya ayak uydurmak için tek bir simgeyle çok şey anlatmak adına bu logo yarışmasının Halikarnas Balıkçısı'nın daha çok insana ulaşmasını sağlayacağına inanıyoruz. Böyle bir proje içinde yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Halikarnas Balıkçısı’nı daha çok insanla özellikle de gençlerle buluşturma çabasına devam edeceğiz.

Halikarnas Balıkçısı’nı tanımak, çalışmalarından feyz almak ve gelecek nesillere taşımak için yazılı eserlere daha çok ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras şu ifadelere yer verdi:

Merhaba tabiri, günümüzde bir sevgi dili olarak nitelendirilmelidir. Ayrışma ve nefret dilinden bir an önce kurtulup toplumun her kesimini kucaklayan bir ruh hali içine girmeliyiz. Cevat Şakir Kabaağaçlı sürgün olarak geldiği Bodrum’da doğasıyla insanıyla sahip çıkmış, kimseyi ötekileştirmeden, Merhabasıyla gönüllerde yer etmiştir. Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda, düzenlediğimiz Akdeniz Edebiyat Günleri çerçevesinde, 17 Nisan’ı ‘Dünya Merhaba Günü’ ilan etmiştik. Şimdi bugün ise Balıkçı’ya ve Bodrum’a yakışır bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Deniz Müzemizin öncülüğünde başlatılan proje kapsamında, Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışması’nı organize ediyoruz. Böylesine anlamlı bir günde, Bodrum’a yakışan bir çalışmayı sizlerle paylaşmaktan da ayrıca memnuniyet duyuyorum.

Bodrum Belediyesi ve bünyesinde faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi projesi olarak, Bilgi Yayınevi sponsorluğunda hazırlanan kampanyada, senelik iletişim stratejileri dahilinde, “Merhaba”nın kapsayıcılığının denizleri aşması ve bir barış simgesi olarak akıllarda yer etmesi hedefleniyor. Bu misyonla, senelik farkındalık odaklarına göre kurgulanan temalar, etkinlikler, kampanyalar dahilinde barış içerikli manifestolarla hareket edilecek bir platform doğuyor.

Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışması’nın İletişim Partneri MYRA, Sivil Toplum Partneri Hemzemin Sosyal Fayda Platformu, Proje Danışmanı ise Ömer Durmaz. Yarışmanın duyurusu, Bodrum Deniz Müzesi arşivinde bulunan ve ailesinin özel izniyle ilk kez kamuoyuyla paylaşılan Cevat Şakir Kabaağaçlı görüntülerinin olduğu bir dakikalık video çalışmasıyla birlikte yapıldı.

Program sonunda, Balıkçı’nın mezar başına çiçekler bırakıldı.

Bodrum Belediyesi ve bünyesinde faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi çalışmalarıyla Halikarnas Balıkçısı’nın doğum günü olan 17 Nisan, Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafından “Merhaba Günü” ilan edilmişti. 17 Nisan 2022'de ilan edilen "Merhaba Günü", bu sene Bodrum Deniz Müzesi projesi olarak “Uluslararası Merhaba Günü Logo Yarışması” olarak dijital platformda kendine alan açıyor.

Başvuru tarihi 1 Haziran 2023 olarak belirlenen yarışmanın son başvuru tarihi ise 30 Eylül 2023. “Merhaba Günü Uluslararası Logo Tasarımı Yarışması”yla ilgili tüm detaylar www.merhabagunu.com adresinden takip edilebiliyor.

Halikarnas Balıkçısı’nın Cevat Şakir Mahallesi Gönül Tepe Mevkiinde bulunan mezar alanında yapılan basın duyurusuna Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Arif Yılmaz ve kent konseyi üyeleri, Bilgi Yayınevi Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Örs, İletişim Danışmanı Ömer Durmaz, Myra Ajans ve Hemzemin Sosyal Fayda Platformu Başkanı Rauf Kösemen, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ve vatandaşlar katıldı.

48haber.com.tr

ENGLISH

Halicarnassus Fisherman's 133rd birthday

On his 133rd birthday, Balıkçı's "Hello" addressing the world turns into a global call for peace and friendship.

With the images of Cevat Şakir Kabaağaçlı, shared with the public for the first time with the special permission of his family, designers from all over the world are invited to the Hello Day Logo Contest.

The press release of the Hello Day International Logo Contest was held on the 133rd birthday of the Fisherman of Halicarnassus, with a commemoration program by the Bodrum Maritime Museum and the Bodrum Municipality, to which it is affiliated.

Bodrum Mayor Ahmet Aras, Bodrum City Council Executive Board Chairman Arif Yılmaz and city council members, Bilgi Publishing Board Member Mesut Örs, Communications Consultant Ömer Durmaz, Myra Ajans announced the press announcement made at the grave site of Halikarnas Fisherman's Cevat Şakir Mahallesi Gönül Tepe. and Rauf Kösemen, Head of the Social Benefit Platform at Level One, Selen Cambazoğlu, Director of Bodrum Naval Museum, and citizens.

Making the opening speech of the program, Bodrum Naval Museum Director Selen Cambazoğlu said:

“The private collection and the richest archive material belonging to the Fisherman of Halicarnassus are in our museum. Our Fisherman's content evolves as it evolves, and this content evolves into a Halicarnassus Fisherman's Museum. There are people who symbolize the cities, so is the Fisherman of Halicarnassus, but it is a movement rather than a person. Based on these thoughts and our museum content, we, as Bodrum Municipality, in which we operate, organize commemoration programs twice a year, on birth and death anniversaries. Last year, our Mayor, Mr. Aras, declared Hello Day on 17 April. We want to keep the 17th of April, the birthday of the Fisherman of Halicarnassus, in our memory as Hello Day from now on and adapt the beauty of this word to our works. As the first step towards this, we decided to take a step from the local to the universal. We are starting the search for the logo of Hello Day with the Hello Day International Logo Contest with a digital campaign with a successful team of people you will listen to shortly.

To Kuki, the daughter of Balıkçı's daughter İsmet Kabaağaçlı Noonan, and to his family, to Metin Erdoğan, one of the architects of Hello Day, to Bilgi Publishing House which supported us with its main sponsorship in this project, to our communication partner Myra, to our non-governmental partner, Level Social Benefit formation, to our project consultant Ömer Durmaz' On behalf of Bodrum Municipality, I would like to thank Ahmet Aras for his vision and supportive attitude.”

In his speech, the communication consultant of the project Ömer Durmaz said, “We are together to commemorate Cevat's son Şakir and Şakir's son Cevat. I would like to thank our President Ahmet Aras and our Museum Director Selen Cambazoğlu for their invitation. I would like to say that we have organized a good competition and that we have signed a project that we will benefit from in the future. Since the Fisherman of Halicarnassus speaks many languages, lives a multi-national and multi-layered life, he came into contact with many people from different languages and cultures, and his first word to everyone was 'Hello'. With this competition, we have taken a good step to immortalize the Fisherman's Hello.”

Halicarnassus Fisherman's 133rd birthday

Halicarnassus Fisherman's 133rd birthday

Rauf Kösemen, Head of Myra Ajans and At-Grade Social Benefit Platform, said in his speech, “My task in this project is to carry out the communication campaign on the one hand. On the other hand, to ensure that this campaign can produce social benefits. The fisherman speaks eight languages. This is a wide spectrum from Middle Eastern languages to western languages. During his lifetime, he becomes a living bridge between these languages, just as Anatolia is a bridge between eastern and western geographies. What we want to do with this competition is actually to develop this bridge and turn it into a way that will create social benefit. Symbolizing the word "Hello" in encounters with social problems," he said.

Bilgi Publishing Board member Mesut Örs said the following:

“We believe that this logo competition will enable the Fisherman of Halicarnassus to reach more people in order to tell a lot with a single icon in order to keep up with the developing digital world. We are happy to be involved in such a project. We will continue our efforts to bring the Fisherman of Halicarnassus together with more people, especially young people.”

Noting that there is a greater need for written works to get to know the Fisherman of Halicarnassus, to take inspiration from his work and to carry it to future generations, Bodrum Mayor Ahmet Aras made the following statements:

“Hello today should qualify as a love language. We must get rid of the language of division and hatred as soon as possible and enter a mood that embraces all segments of society. Cevat Şakir Kabaağaçlı, who came to Bodrum as an exile, took care of his nature and people, without marginalizing anyone, and took a place in the hearts with his hello. At this time last year, within the framework of the Mediterranean Literature Days we organized, we declared April 17 as 'World Hello Day'. now today On the other hand, we carry out our works in a way that befits Balıkçı and Bodrum. As part of the project initiated under the leadership of our Maritime Museum, we are organizing the Hello Day International Logo Contest. I am also pleased to share with you a work befitting Bodrum on such a meaningful day.”

The campaign, which was prepared under the sponsorship of Bilgi Publishing House as a project of Bodrum Municipality and the Bodrum Maritime Museum, aims that the inclusiveness of "Hello" will cross the seas and be remembered as a symbol of peace, within the scope of annual communication strategies. With this mission, a platform emerges to act with peace-based manifestos within the framework of themes, events and campaigns designed according to the annual awareness focus. The Communication Partner of the Hello Day International Logo Contest is MYRA, the Civil Society Partner is Level Social Benefit Platform, and the Project Consultant is Ömer Durmaz. The announcement of the competition was made together with a one-minute video work with Cevat Şakir Kabaağaçlı's images in the archive of the Bodrum Naval Museum and shared with the public for the first time with the special permission of his family.

At the end of the program, flowers were left on the fisherman's grave.

The 17th of April, the birthday of the Fisherman of Halicarnassus, was declared "Hello Day" by the Mayor Ahmet Aras, thanks to the works of the Bodrum Municipality and the Bodrum Maritime Museum operating within it. Announced on April 17, 2022, the "Hello Day" is opening a space for itself on the digital platform as the "International Hello Day Logo Contest" as the Bodrum Maritime Museum project this year.

The application deadline for the competition, whose application date was determined as 1 June 2023, is 30 September 2023. All details about the “Hello Day International Logo Design Competition” can be followed at www.merhabagunu.com.

Mugla News

TAGS;

Uluslararası Merhaba Günü Logo Yarışması

Halicarnassus Fisherman's 133rd birthday

Bodrum Haberleri