Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Aras'tan Bodrum için "hayati" açıklamalar...

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Aras; "Biz sadece denetim yapabiliyoruz!..

English News

Aras; "We can only control!" - CLICK

 

48haber.com.tr

Paylaş


48 Haber Ajansı (48HA) - 29.03.2023 - Yaz sezonunun yaklaşmasıyla Bodrum kıyılarında başlayan, "kıyılarda düzenleme" çalışmaları ve diğer konularda Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'tan açıklamalar geldi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’un doğal ve kültürel yapısını korumak için Bodrum açısından hayati önemdeki konular hakkında bilgilendirme yapmak üzere basın toplantısı gerçekleştirdi. Aras'ın dikkat çekitği konulardan biri, kıyılara yapılacak müdahalelerde kanunen "yetkizilik" durumu ile "deniz patlıcanı" yani denizlerdeki canlılar, imar, inşaat, kiralar vd. oldu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediye binası makam odasında düzenlediği basın toplantısında ilk bilgilendirmeyi kıyılara serilmek istenen "beyaz kum" olarak adlandırılan kimyasal maddeler konusunda yaptı. Kıyı çalışmalarının, müdahalelerinin doğal yapıyı bozacağına işaret ederek bu tür çalışmalardan vatandaşların kaçınması gerektiğini belirten Aras şunları söyledi;

Son dönemde kıyılarda beyaz kum kaplama çalışmaları yapılıyor. Kullanılan maddelerin insan sağlığına zararlı olduğu da görülüyor. Ayrıca Bodrum’un kıyı dokusuna da uygun değil. Yapılacak çalışmalar ile ilgili yasal prosedür var. Bu çalışmaları yapmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin gerekir. Aksi takdirde kıyıya müdahale edilemez, doğal yapısı bozulamaz. Farklı kurumlardan sadece görüş alınabilir, izin alınamaz.

"Sadece denetim yaparız"

Konu ile ilgili Belediye olarak neler yaptıkları hakkında da bilgiler veren Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Yetkilerimiz dahilinde konu ile ilgili belediyemiz sadece denetim yapar, tespitte bulunur. Bu tespitleri de Çevre Bakanlığı’na ya da Milli Emlak’a iletir” dedi. Kıyıları kullanan ve kıyılara müdahalede bulunan şahıs ve şirketlere de çağrıda bulunan Başkan Aras, “Hiçbir şekilde kıyıya müdahale etmeyiniz. Kıyılarımızın doğal yapısını bozmayınız. Doğanın kendi refleksi dışında herhangi bir müdahale yapılmamalıdır” diye uyarıda da bulundu.

Deniz Palıcanı'nın önemi

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, son yıllarda deniz canlılarının yok olmaya yüz tutması sebebiyle bozulan doğal dengeye de dikkat çekti. Aras bu bağlamda, deniz patlıcanı toplanmasıyla ilgili olarak da şunları söyledi;

Denizlerin kendi kendini temizlemesi için önemli bir canlı türü olan deniz patlıcanının toplanmasına izin vermemeliyiz. Denizlerin biyoçeşitliliğini bozmamalıyız. Turgutreis bölgesinde deniz patlıcanı toplandığı bilgileri geliyor. Bilinçsizce yapılan bu avlar, doğal dengeyi bozacak ve birçok canlı türünün neslinin tüketmesine sebep olacak.

Aras ayrıca, denizler için çok önemli olan deniz patlıcanı avının engellenmesine yönelik tedbirlerin alınması için Tarım Bakanlığı’na da çağrıda bulundu.

Kaçak yapılaşma

Basın toplantısının sonunda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 2018 İmar Affına da atıfta bulunarak "kaçak yapılaşma", "doğal yapıyı koruma", "belediyenin kaçak yapılar üzerindeki yetki ve sorumlulukları", "Bodrum’daki ev kiralarının artışı", nüfus artışıyla bağlantılı olarak "su ihtiyacının karşılanamaması" gibi vatandaşlar ve Bodrum için asıl hayati önemde olan pek çok konuda görüşlerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Editörün notu:

Basın bülteninde bir üst paragraftaki konularla ilgili detaylı açıklama yer almadığı, servis edilen görseller arasında video bulunmadığı için bizler de haberde detayları aktaramıyoruz.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras 2

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras basın toplantısı

48haber.com.tr

ENGLISH

Aras; "We can only control!"

Bodrum Mayor Ahmet Aras made a statement for the "regulation" works that started on the shores of Bodrum with the approaching of the tourism season.

Bodrum Mayor Ahmet Aras held a press conference to inform about two issues in order to preserve Bodrum's natural and cultural structure. One of the issues that Aras drew attention to was the legal "authority" status in interventions to the coasts, and the other was "sea eggplant", that is, the creatures in the sea.

Bodrum Mayor Ahmet Aras made the first briefing at the press conference he held in the Bodrum Municipality building office, about the chemical substances called "white sand" that are intended to be laid on the shores. Pointing out that coastal works and interventions will disrupt the natural structure, Aras said that citizens should avoid such works;

Recently, white sand coating works have been carried out on the coasts. It is also seen that the substances used are harmful to human health. It is also not suitable for Bodrum's coastal texture. There is a legal procedure for the work to be done. Permission from the Ministry of Environment and Urbanization is required to carry out these studies. Otherwise, the shore cannot be interfered with and its natural structure cannot be disturbed. Only opinions can be obtained from different institutions, permission cannot be obtained.

"We just control"

Ahmet Aras, who also gave information about what they did as the Municipality, said, “Within our authority, our municipality only inspects and makes determinations on the subject. He conveys these findings to the Ministry of Environment or the National Real Estate. President Aras, who also called on the individuals and companies that use the coasts and intervene in the coasts, said, “Do not interfere with the coast in any way. Do not disturb the natural structure of our coasts. He also warned that no intervention should be made other than nature's own reflex.

The importance of the Sea Sparrow

Bodrum Mayor Ahmet Aras also drew attention to the deterioration of the natural balance due to the extinction of sea creatures in recent years. In this context, Aras also said the following about the sea eggplant collection;

We should not allow the sea eggplant, which is an important species for the self-cleaning of the seas, to be collected. We must not degrade the biodiversity of the seas. There is information that sea aubergines are collected in the Turgutreis region. These unconscious hunts will disrupt the natural balance and cause the extinction of many living species.

Aras also called on the Ministry of Agriculture to take measures to prevent sea eggplant fishing, which is very important for the seas.

illegal construction

Bodrum Mayor Ahmet Aras, who also answered the questions of the press at the end of the press conference, also referred to the 2018 Zoning Amnesty, and referred to such issues as illegal construction, protection of the natural structure, the authority and responsibilities of the municipality over illegal structures, the increase in house rents in Bodrum, the inability to meet the water needs in connection with the population increase. He shared his ideas on many issues with members of the press. However, since there is no detailed explanation about these issues in the press release, we are not able to convey it in the news.

Mugla News

TAGS;

Bodrum Belediyesi

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

Bodrum Haberleri