Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Şehit asker anısına dikilen ağaçları kestiler

Bodrum | Haber | News

HABER

Bodrum'da akıl almaz olay

Şehit adına dikilen ağaçları manzara için mi kestiler?

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 12.01.2021 - Şehit asker anısına dikilen ağaçları kestiler

Bodrum'da akıllara durgunluk veren olay. Şehit pilot anısına belediyenin diktiği ağaçları kesitler.

Yalıkavak Mahallesi Aratepe Mevkii Cumhuriyet Caddesi üzerinde, Şehit Kara Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu Çeşmesi yanında bulunan Benjamin ağaçlarının kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişilerce kesilmesine Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras sert tepki gösterdi.

Sabah saatlerinde Bodrum Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, Bodrum Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, Bodrum Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Önder Batmaz, meclis üyeleri ve Yalıkavak Mahalle Muhtarı Ali Çınar'la birlikte bölgeye gelen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, basın mensuplarına gerçekleştirilen bu ağaç katliamı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Şehit asker anısına dikilen ağaçları kestiler 1

Şehit asker anısına dikilen ağaçları kestiler

Şehit Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu’nun ailesinin ve çevrede yaşayan duyarlı vatandaşların katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında Başkan Aras sorumluların bulunması için çalışma başlattıklarını ve bu işin takipçisi olacaklarını belirtti.

Bodrum Belediyesi’nin doğal değerli koruma güvencesi olduğunu, Bodrum’un doğasını ve coğrafyasını her zaman korumaya çalıştıklarını belirten Başkan Aras şunları söyledi;

Ağaç kesiminin hiçbir şekilde bir açıklaması olamaz. Bir şiddet göstergesidir. Özellikle toplumumuzda kadına şiddet, çocuğa şiddet ya da toplumsal şiddet her ne ise; ağaca yapılan, sokak hayvanlarına yapılan, doğaya yapılan bu türlü müdahaleler de şiddet kapsamına girmektedir. Bunun herhangi bir şekilde bir açıklaması ya da mazereti olamaz. Tabi ki önemli olan bir husus da burada bir şehit çeşmemizin bulunması. Şehit Kara Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu arkadaşımız 2006’da Kara Harp Okulu’nda mezun olduktan sonra TSK’nın yurt içi ve yurt dışı görevlerinde onurla gururla başarıyla görev yapmış bir kardeşimizdir. Daha sonra 2011 yılında Afganistan’da görev yaparken kullandığı Sikorsky tipi helikopterin düşmesi sonucu 11 kahraman silah arkadaşıyla beraber şehit olmuştur. Bu çeşme ailesi tarafından buraya yapılmış, bu ağaçlar da onun ruhunu ve hatırasını yaşatmak için buraya dikilmiştir."

Şehit asker anısına dikilen ağaçları kestiler 2

Şehit asker anısına dikilen ağaçları kestiler

"Şiddetle kınıyoruz"

16 yıldır TEMA Vakfı’nda aktif gönüllü olarak görev alan, Şehit Tahsin Barutçu’nun annesi emekli öğretmen Nesrin Barutçu yaptığı açıklamada, “Görüyorsunuz çevremize verilen birçok zararlar nedeniyle iklim değişiklikleri ve kuraklıklar yaşanıyor. Ülkemiz yavaş yavaş kuraklaşan bir ülke haline geliyor. Eğer bu katliamlar devam ederse hepimiz susuz ve ağaçsız kalacağız. Biz yıllardır bunu anlatmaya çalışıyoruz. 15 yıl önce başlatılan Suyun Yok Hali Projesi ve ağaçlandırma çalışmaları hala hızla devam ediyor ama biz halkımıza bunu anlatamıyoruz. Ben bir öğretmen olarak, her bilinçli insanın çevresine bu konuda eğitim vermesini istiyorum. Bu yapılan hareketi ve katliamı şiddetle kınıyor ve başkalarına örnek olmamasını diliyorum” dedi.

Şehit asker anısına dikilen ağaçları kestiler 3

Şehit asker anısına dikilen ağaçları kestiler

"Vicdanlarında boğulacaklar"

Şehit Tahsin Barutçu’nun babası Fevzi Barutçu yaptığı açıklamada, “Hatıra olarak dikilen bu ağaçların kesilmesi bizi de katletmiştir. Bunu yapanları her şeyden önce vicdanları boğacak öyle inanıyorum. Her çalışmasını sevgiyle saygıyla iftiharla izlediğimiz, Bodrum’a yakışan ve Bodrum’u iyi temsil eden çok değerli kardeşim Belediye Başkanımız Ahmet Aras’a göstermiş olduğu bu hassas onurlu ve yürekten davranışı için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından Bodrum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri ile birlikte Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve beraberindekiler kesilen ağaçların yerine begonvilleri ve Benjamin ağaçlarını toprakla buluşturdu.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum Belediyesi

Şehit Kara Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu

Bodrum Haberleri