Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Kaymakamlık ve belediyeden taşkın sonrası inceleme

Bodrum | Haber | News

HABER

Yalıkavak ve Gündoğan'da inceleme yaptılar

Aras, Bitez'i örnek gösterdi

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 14.12.2020 - Kaymakamlık ve belediyeden taşkın sonrası inceleme

Yetkililer yoğun yağışlar sonrası taşkın, sel ve deniz kabarması sonucunda oluşan olumsuzlukların yaşandığı Yalıkavak ve Gündeoğan'da.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, belediye başkan yardımcıları ve yetkililer yağışlar sonrası taşkın yaşanan bölgelerde incelemelerde bulundu. Aras, Bitez'de yapılan çalışmaların Yalıkavak ve Gündoğan'da da gerçekleşeceğini söyledi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ile birlikte ilk olarak Yalıkavak Mahallesi'nde incelemelerde bulundu. İşyerleri su basan esnaflarla görüşen Başkan Aras, belediye olarak mağduriyetin giderilmesi için ilgili başkan yardımcılarına talimat verdi. İşhanındaki incelemelerin ardından su seviyesinin yükseldiği deniz kenarına inerek incelemelerde bulunan Başkan Aras, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Kaymakamlık ve belediyeden inceleme, Bodrum, 14.12.2020

Kaymakamlık ve belediyeden inceleme, Bodrum, 14.12.2020

"Ekiplerimiz mümkün olduğu kadar önlem almaya çalışıyor. Çünkü Bodrum’daki en büyük sorun altyapı. Bu Bodrum’un gerçekten uzun süredir gündeminde olan bir problem. Yalıkavak’ta geçen dönem de aynı problem oldu. Biz bu sene su baskınına neden olan mazgalda, menfezde, derede gereken önlemleri almıştık ama bu sefer de farklı bir sorunla karşı karşıya kaldık. Yapacağımız iş bu bölgedeki dereyi olduğu gibi projelendirip yeniden hizmete sokmak. Şimdi onun çalışmasını başlatıyoruz. Bu salgın döneminde çok zor zamanda 20 tane esnafımız maalesef su baskınıyla uğraşıyorlar. Dolapları yandı, masası sandalyesi mobilyaları telef oldu. Bazı arkadaşlarımızın stoklarındaki gıda malzemeleri kullanılamaz hale geldi. Biz yine onlara destek olmaya çalışacağız. Ancak bu işin asıl çözümü Bodrum’un altyapısının artık geri dönülmez şekilde tamir edilmesiyle olacak. Yalıkavak’ta bu önlemi almak için MUSKİ ekipleriyle ve bizim Fen İşleri ekipleriyle görüşüyoruz. Kısa zamanda buraya müdahale edeceğiz. Biliyorsunuz Bitez’de de böyle bir sorun vardı. Bitez’i çözdük. Bin 100 metre civarında bir kanal yaparak Bitez’in taşkın sorununu hallettik. Bodrum merkezde hastane tarafından gelen yağmur sularının tahliyesini Lapa Çavuş Sokak ve Türkkuyusu Caddesinde gerekli çalışmaları yaparak denize ulaştırdık. Bodrum çok geniş, bunları planlayarak programlayarak adım adım yapıyoruz. Şimdi burayı da halledeceğiz. İnşallah esnafımız bir daha böyle bir sorunla karşılaşmayacak.

Kaymakamlık ve belediyeden inceleme, Bodrum, 14.12.2020 2

Kaymakamlık ve belediyeden inceleme, Bodrum, 14.12.2020

Yalıkavak'ın ardından Gündoğan Mahallesi'ne geçen Başkan Aras, burada da su taşkını yaşanan, özellikle bahçelerin sular altında kaldığı bölgelerde incelemelerde bulundu. Su akışının geçtiği dere yataklarından, suyun geldiği yamaçlara kadar giden Başkan Aras, gerekli çalışmaların bir an önce projelendirilerek en kısa sürede başlatılması talimatını verdi.

Son günlerde sık sık elektrik kesintisi yaşayan mahalle sakinlerinin taleplerini de dinleyen Aras, Aydem yetkilisini arayarak yaşanan sorunu anlattı. Muhtarla iletişime geçerek sorunun çözümü için çalışmalara başlayacaklarını ileten Aydem yetkilisine teşekkür eden Başkan Aras, çözümün takipçisi olacağını söyledi.

Olumsuzluklara müdahale

Öte yandan Bodrum'da bugün sabah saatlerinde yaşanan taşkın olayları dışında, Perşembe akşam saatlerinden itibaren etkili olan yağış ve fırtına nedeniyle oluşan olumsuzluklara belediye ekipleri anında müdahale etti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yağış ve fırtına uyarısının ardından teyakkuza geçen belediye ekipleri, herhangi bir sorun yaşanmaması için riskli bölgelerde kontrollerini sıklaştırdı. Çağrı merkezine gelen şikayetleri de değerlendiren ekipler, gelen tüm taleplere anında yanıt vererek müdahale etti.

Bu kapsamda Cumartesi günü Torba Mahallesi'nde yaşanan bir vatandaşın ihbarı üzerine kapısına devrilen ağaç, Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince kaldırıldı. Bitez Mahallesi Pomelan Caddesi üzerinde bulunduğu zeminden koparak yola düşen dev kaya parçası da Fen İşleri ve Temizlik İşleri müdürlüğü ekipleri tarafından kaldırıldı.

Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri yağış nedeniyle Bodrum genelinde tıkanan mazgallara anında müdahale ederek taşkın yaşanmasını önlerken, Temizlik İşleri müdürlüğü ekipleri ise fırtına nedeniyle devrilen ağaçları, dere yataklarını kapatma tehlikesi yaratan bahçe atıkları ve kırılan ağaç dallarını temizledi.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

Bodrum Haberleri