Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum’daki İslam Tanıtım Merkezi inşaatı başladı

Bodrum | Haber | News

HABER

İddia: "Hukuki süreç devam ederken hafriyat başladı"

Bodrum Belediyesi ruhsat vermedi

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 14.12.2020 - Bodrum’daki İslam Tanıtım Merkezi inşaatı başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Bodrum'da yaptıracağı İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi projesi için kazma vuruldu. Mahkeme süreci beklenmeden hafriyat çalışmaları başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Bodrum'da yaptıracağı yaklaşık 100 milyon liraya mal olacak slam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi için start verildi. Ortakent Kargı’daki 10 dönümlük arazide hafriyat çalışması başladı. İlçedeki 2 katlı yapılaşmayı bozacağı için durdurulması istenen projeyle ilgili ruhsatın Çevre Bakanlığı’ndan alındığı öne sürüldü.

Sözcü Gazetesi'nden Yaşar Anter'in haberine göre külliye inşaatı, Bodrum Ortakent Kargı Caddesi üzerinde ve bütün Gökova Koyu'nu gören 10 bin 300 metrekarelik arazi üzerinde bulunuyor. Külliye yapımı ilk olarak 2016'da gündeme gelmiş, Bodrumluların itirazı ve hukuki süreç nedeniyle hafriyat çalışmaları durdurulmuştu. Ancak hafriyat çalışmaları yeniden başladı.

Sözcü Gazetesiinde yer alan habere göre, Bodrum Mimarlar Odası eski Başkanı Cevat Kalfa süreci şöyle anlattı:

Arazi 2012'de Ortakent-Yahşi Belediyesi tarafından sosyal kültürel ve dini alan olarak ayrıldı ancak daha sonra İlçe Müftülüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından plan tadilatı değişikliği yapılarak Dini Kültür ve Bilgilendirme Tesisi alanına çevrilmek istendi. Bodrum Belediyesi'nde iki kez görüşülen plan tadilatı reddedildi. Belediye ruhsat vermeyi de kabul etmedi. Çünkü inşaat 5 katlı bina olarak yapılmak istenmektedir. Yapıların Bodrum ekolüne ve mimarisine aykırı olmaması gerekir. Ayrıca 2016'da ruhsat iptali için açtığımız dava sonuçlanmadı, dava sonuçlanmadan inşaatın başlaması doğru değil.

Yüksek mimar Murat Artu da “Bodrum'un en cazip plajına İslam merkezi yapmak, sosyal çatışmalara davet çıkarmaktan başka bir şey değil. Proje dayatılarak, hayata geçirilecek” dedi.

Sözcü Gazetesi haber kaynağı için TIKLAYIN;

https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/diyanet-bodrumdaki-kulliye-icin-hafriyata-yeniden-basladi-6166341/

Projede neler var?

İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi

İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi - GÖRSELE TIKLAYIP BÜYÜTEBİLİRSİNİZ

Görseller ve proje için KAYNAK;

http://bodrum.gov.tr/islam-tanitim-merkezi

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı

Bodrum Haberleri