Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum Belediyesi "seferberlik" ilan etti

Bodrum | Haber | News

HABER

Bodrum'da kaçak yapılarla mücadele

7 ayda 380 kaçak yapı yıkıldı


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 20.10.2020 -Bodrum Belediyesi "seferberlik" ilan etti

Bodrum’da başlatılan “Kaçak Yapılaşma ile Mücadele Seferberliği” kapsamında, 2019 Nisan ayından bu yana 380 yapının yıkımı gerçekleştirildi.

Bodrum’un betonlaşmaya yenik düşmemesi, kıyılarının korunması, mimari kültürünün yok edilmesinin önüne geçilerek doğal mirasın gelecek nesillere aktarılabilmesi için Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın talimatıyla başlatılan kaçak yapılaşma ile mücadele seferberliği kapsamında vatandaş-belediye işbirliğinde çalışmalar sürüyor. Tespiti yapılan ve gerekli yasal süreci tamamlanarak yıkım kararları onaylanan yapıların önemli bir oranı mal sahipleri tarafından yıkılıyor.

Bodrum'da kaçak yapılarla mücadele 1

Bodrum'da kaçak yapılarla mücadele

Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü'ne bağlı ekipleri tarafından, İmar ve Kıyı Kanunlarına muhalefet, kamu alanlarının işgali, kaçak dolgu ve kazı alanlarının tespiti gibi çevre suçlarının tespiti ile Belediyeye gelen ihbarların değerlendirilmesi sonucu yasal süreçleri tamamlanan yapılar bir bir yıkılıyor.

2019 Nisan ayından bu yana yasal işlemleri tamamlanan 380 yapının yıkımı yapıldı. Bu kaçak yapıların 158'i Belediye ekiplerinin gözetiminde mal sahipleri tarafından yıkıldı. Bina, duvar, iskele, garaj, havuz, depo ve asansör gibi yapılardan oluşan kaçak yapıların yıkım işlemlerinin bir kısmı da Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü gözetiminde yapıldı.

Bodrum'da kaçak yapılarla mücadele 3

Bodrum'da kaçak yapılarla mücadele

127 kaçak yapının Bodrum Belediyesi ekiplerince yıkım işleminin gerçekleştirildiği seferberlik kapsamında tespiti yapılan 1600 kaçak yapının hukuki işlemleri ise devam ediyor.

Bodrum'da kaçak yapılarla mücadele 4

Bodrum'da kaçak yapılarla mücadele

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum Belediyesi

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

Bodrum Haberleri