Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Halikarnas Balıkçısı anıldı

Bodrum | Haber | News

HABER

Halikarnas Balıkçısı'nı mezarı başında andılar

Aras'tan anlamlı mesaj


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 13.10.2020 - Halikarnas Balıkçısı anıldı

Cevat Şakir Kabaağaçlı, namı değer Halikarnas Balıkçısı ölümünün 47.yılında çok sevdiği Bodrum’da sade bir törenle anıldı.

Balıkçı'nın defnedildiği Gönültepe'deki etkinlikte konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Bodrum'u betona değil Cevat Şakir'in anılarına teslim edelim" dedi.

Adının verildiği Mahallede bulunan ve Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen anma etkinliğine Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutkun, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, Balıkçı'nın torunu Sibel Kabaağaçlı ile bazı Sivil Toplum Örgütü temsilcileri katıldı.

Gazeteci, yazar, ressam, şair, rehber, araştırmacı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın her yıl öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşen anma töreni, bu sene salgın tedbirleri kapsamında az bir katılımla gerçekleşti.

Halikarnas Balıkçısı anıldı 1

Halikarnas Balıkçısı anıldı.

Törende bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, şunları söyledi;

"Dünyanın her yerinden cebinde taşıdığı o tohumlar buranın yeşermesine büyük katkıyı sağlamıştır. Bizlerde şimdi onun üzerine koymaya çalışıyoruz. Bu yolda başlattığımız Begonvil Kenti Bodrum projemizde en büyük dayanağı sevgili Cevat Şakir Kabaağılı'dır. Onun mirasını gelecek nesillere aktarmak en büyük borcumuzdur. Bunu yaparak devam edeceğiz, Bodrum'u ona yakışır bir şekilde yeşillendireceğiz, ağaçlandıracağız. Her bulduğumuz köşeyi beyaz binalarla değil yeşil örtü ile kapatmaya çalışacağız. Bodrum'u betona değil Cevat Şakir'in anılarına teslim edeceğiz. Bu yolda da bütün Bodrum'dan destek bekliyorum."

Halikarnas Balıkçısı anıldı 2

Halikarnas Balıkçısı anıldı

Cevat Şakir'in torunu Sibel Kabaağaçlı ise duygularını şöyle tarif etti:

"Dedemi anarak hiç bir zaman unutmadığınız için hepinize çok teşekkür ederim. Bodrum'a ilk geldiği zaman beldenin adından dolayı biraz tereddüt geçirmiş olsa da buranın doğal güzelliğini ve tarihi birikimini görünce burayı çok sevdi. Dedem öldüğünde ben 9 yaşındaydım ve hatırladığım kadarıyla babam İzmir'e defnedilmesi konusunda ısrar etmişti ama dedem Bodrum'u çok sevdiği için mezarının burada olmasını istedi."

Geçtiğimiz ay Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafından Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın manevi oğlu Prof. Dr. Şadan Gökovalı'dan teslim alınan orijinal el yazmaları Bodrum Deniz Müzesinde sergilenmeye başlandı.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Halikarnas Balıkçısı

Cevat Şakir Kabaağaçlı

Bodrum Haberleri