Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum'da Muharrem Ayı dolayısıyla aşure paylaşımı

Bodrum | Haber | News

HABER

Bodrum'da aşure paylaşımı

Muharrem Ayı etkinliği

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 01.09.2020 - Bodrum'da Muharrem Ayı dolayısıyla aşure paylaşımı

Muharrem Ayı dolayısıyla Bodrum Belediye Meydanı'nda aşure paylaşım etkinliği düzenlendi.

Bodrum Belediyesi'nin destekleriyle Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği tarafından Muharrem Ayı dolayısıyla, Bodrum Belediye Meydanı'nda aşure paylaşımı etkinliği düzenlendi.

Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri alınarak düzenlenen etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği başkanı Cem Yalçın, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, dernek üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Bodrum'da Muharrem Ayı dolayısıyla aşure paylaşımı 1

Bodrum'da Muharrem Ayı dolayısıyla aşure paylaşımı

Alevi Dedesi Mustafa Eyidoğan'ın dua okumasıyla başlayan etkinlikte konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras şunları söyledi;

"Muharrem Ayı paylaşmanın, bir arada olmanın, bereketinde adı olan aşure gününü de barındır çok önemli bir aydır. Yasın ve lokmanın paylaşılmasıdır. Hz. Hüseyin'in, Ehlibeyt'ten 71 Canın Kerbela'da şehit edilmesi ise aynı zamanda Hicri yılbaşı olan Muharrem Ayı'nı bir matem ve hüzün mevsimine dönüştürmüştür. Bu ayda Canlar oruç ve matem tutarak Hz. Hüseyin başta olmak üzere Kerbela şehitlerimizi anıyor. Bu anlamda tüm Canların oruçlarının ve dualarının kabul olmasını temenni ediyorum. Bu ay vesilesiyle birliğimiz, dirliğimiz, dostluğumuz, kardeşliğimiz ve komşuluğumuz artsın. Başta imam Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, karşılıklı sevgi, saygı ve barış iklimimizin sonsuza dek süreceğine olan inancımı saygılarımla sunuyorum. Bugün aynı zamanda da Dünya Barış Günü, kardeşliğimiz, dostluğumuz artsın."

Bodrum'da Muharrem Ayı dolayısıyla aşure paylaşımı 3

Bodrum'da Muharrem Ayı dolayısıyla aşure paylaşımı

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği başkanı Cem Yalçın ise "Bodrum Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz aşure paylaşımımıza katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim. Bugün başkanımızında dediği aynı zamanda Dünya Barış Günü, bu aşurenin birlik beraberlik ve ülkemizde barış ve huzura vesile olması temennimizdir" dedi.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz

Bodrum Haberleri