Muğla siyaset haberleri
HABER

Aras'tan seçim mesajı; "esas olan dostluk, kardeşlik..."

Muğla | Haber | News

https://www.48haber.com.tr/

Dolgu değil doğru haber...

https://www.48haber.com.tr/


48 Haber Ajansı (GHA) - 06.03.2024 - Aras'tan seçim mesajı; "esas olan dostluk, kardeşlik..." / Election message from Aras; "The main thing is friendship and brotherhood..."

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Muğla buluşmalarında, "Projeler bir şekilde gerçekleştirilir esas olan dostluk, kardeşlik ve birlik" dedi.

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Muğla’yı adım adım sokak sokak dolaşmaya devam ederken bir yandan da oda, dernek, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarını da ziyaret ediyor

Menteşe muhtarları

Aras, muhtarlarla buluştu, 5 Mart 2024

Aras, muhtarlarla buluştu, 5 Mart 2024

Kanalizasyon, altyapı, çocuklar ve gençlerin vakit geçireceği gençlik merkezi, mesire alanları ve spor sahaları, yol, doğal gaz, içme suyu taleplerinde bulunan Menteşe merkez mahalle muhtarlarıyla kahvaltıda bir araya gelen Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, “doğruluk, dürüstlük ve samimiyet temelinde kuracağımız ilişkide sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum” diyerek şunları söyledi;

Projeler bir şekilde gerçekleştirilir esas olan dostluk, kardeşlik ve birlik. Amaç; vatandaşımıza zor zamanında destek olmak. Bunun içinde gerekli bilgi birikimimiz ve motivasyonumuz var. İlçe Belediyesi Büyükşehir Belediyesi ayrımı yapılmaksızın imkanlarımızı birleştirerek, gönülden el ele hep birlikte çalışacağız. 31 Mart seçimlerinde siz muhtarlarımızın desteği çok önemli. Çok şükür birlikte güzel bir hikaye yazacak gücümüz var.”

Çevre Koruma Platformu

Aras, MUÇEP buluşması, 5 Mart 2024

Aras, MUÇEP buluşması, 5 Mart 2024

Muğla Çevre Koruma Platformu üyeleriyle bir araya gelen Aras, ekolojik temelli bir dünya için daha yaşanabilir, canlıların hem biyolojik ihtiyaçlarının hem de sosyal gereksinimlerin karşılanması gerektiğini ifade ederek, "kentsel formda, ulaşımda, enerji ve su kullanımında sürdürülebilir çözümler, doğal kırsal ve kentsel çevre arasında bir denge oluşturmak gibi kriterleri içermektedir" dedi.

Ekolojik ve çevre koruma temelli eşitlik modelini benimsediğini belirten Ahmet Aras, "hepimizin yaşam konusunda savunulacak dengeleri var ve biz bu dengeleri korumaya çalışıyoruz" dedi. "Önceliğimiz doğaya saygı! Mevzuata uygun olmayan her şeye karşı dava açtık. STK’ların desteği ile eylemler, davalar, finansman, bilimsel raporlamalar doğrultusunda hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz" dedi.

Katılımcılara da söz veren Aras, "Ayrıca dilediğiniz soruları sorabilirsiniz ki; aramızda gri bir ortam kalmasın" diyerek çevrecileri de dinlerken, MUÇEP üyeleri özellikle Akbelen Davası’ndan, termik santraller, maden ocakları ve imar revizyon planları konusunda çok hassas olduklarını ve bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin geri adım atmaması noktasında desteklerini istediklerini belirttiler.

Kadın sorunları

2029 hedefleri doğrultusunda ekolojik temelli eşitliği benimseyen bir Muğla amaçladığını belirten Aras, Bodrum’da kadın sorunlarına yönelik gerçekleştirdiği stratejik planla projesinin içselleştirildiğini belirtirken; MUÇEP üyelerine; Muğla kent konseylerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve kentin paydaşlarının sorunlarının, istek ve önerilerinin dinleneceğini, ekoloji konusunda bütünleşik bir planla değerlendirmeler yapılacağını ve çevre platformundan mümkünse bir manifesto hazırlanması konusunda çalışmalarını gerçekleştirmeleri gerektiğini ifade etti.

Aras Muğla ASKF'de

Aras, ASKF'de, 5 Mart 2024

Aras, ASKF'de, 5 Mart 2024

Muğla Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ziyaret ederek Başkan Mehmet Top ve yönetim kurulu üyeleriyle karşılıklı fikir alışverişinde bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, daha sonra Menteşe merkezinde faaliyet gösteren spor kulüpleri başkan ve yöneticileriyle bir araya geldi.

Aras, spor faaliyetlerinin bir şehrin dünyaya açılan yüzü olduğunu ve bu bağlamda sportif ve sosyo-kültürel faaliyetlerin toplumsal ve ekonomik olarak o şehrin büyümesi ve kalkınmasına olanak tanıdığını ifade etti.

Amatör Spor ve Spor Kulüplerinin en temel problemlerinden biri olan tesis yetersizliklerinin giderilmesi konusunda proje hazırlıklarının olduğunu ve ivedilikle harekete geçirileceğini belirten Aras, Bodrum’da gerçekleştirdiği projelerden bahsederek, sportif alanların yapımında yerel yönetimin yanı sıra gerektiği taktirde; sponsor veya hayırsever bağışçıların desteklerine başvurabileceklerini, belediyeciliğin sadece yol, su, elektrikten ibaret olmadığını; insana dokunan her faaliyet ve projelerin ortaya konması gerektiğini ifade etti.

Aras, Muğla amatör spor kulüpleri yöneticileri buluşma, 5 Mart 2024

Aras, Muğla amatör spor kulüpleri yöneticileri buluşma, 5 Mart 2024

Kulüplere, Muğla Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Spor Daire Başkanlığı’nın açılacağının, satın alma yapılarak kulüplere malzeme tedariği sağlanacağını, sportif faaliyetlerde yaşanan ulaşım sorunun giderilmesi için planlar oluşturulacağını belirten Başkan Adayı Ahmet Aras; ihtiyaçların demokratik bir katılımla belirlenip planlanması noktasında yapılacak projeler için Planlama Ajansı’nın kurulması gerektiğini belirterek, “Çocuklarımız için, gençlerimiz için, öğrencilerimiz için bunu bir yönetim felsefesinin ayrılmaz bir parçası haline getireceğiz. Yenilikçi, değişime açık, dünyaya entegre olmuş, kültür, sanat ve sporda kimliğimizi oluşturmamız gerek” dedi.

Muğla Engelliler Derneği

2007 yılından beri faaliyet gösteren Muğla Engelliler Derneği yönetici ve üyeleriyle bir araya gelen Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, özel gereksinimi olan bireylerle duygusal anlar yaşadı.

Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu ve yönetim kurulunun taleplerini dinleyen Aras, özel gereksinimli bireylerin sosyal hayata erişimlerinin daha kolay hale getirilmesi temelinde; Bodrum’da gönüllülerden oluşan fizyoterapistler ve psikologların yer aldığı bir rehabilitasyon merkezinin yapıldığı, Muğla’ya da aynı şekilde kompleks bir bina yapılacağını müjdeledi.

MUTSO ve MSKÜ ziyaret

Aras, MUTSO ziyaret, 5 Mart 2024

Aras, MUTSO ziyaret, 5 Mart 2024

Aras, il merkezindeki ziyaretleri kapsamında Muğla Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu başkanı Bülent Karakuş ve yönetim kurulu üyeleriyle ile bir araya gelerek karşılıklı görüşmeler gerçekleştirdi. Aras, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesini de ziyaret ederek MSKÜ Rektörü Dr. Turhan Kaçar’ı makamında bir araya gelerek, karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Aras, MSKU ziyaret, 5 Mart 2024

Aras, MSKU ziyaret, 5 Mart 2024

Oda, dernek, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret ederek gününü tamamlayan Aras, gittiği her bölgede esnaf ve vatandaşlarla sohbet edip sorunalrı da dinliyor.

2019 Muğla yerel seçim sonuçları için TIKLAYIN LÜTFEN;

https://www.gumuslukrehberi.com/2019-mugla-yerel-secim-sonuclari.html

ENGLISH

Election message from Aras; "The main thing is friendship and brotherhood..."

CHP Muğla Metropolitan Municipality Mayor Candidate Ahmet Aras said at the Muğla meetings, "Projects are carried out in some way, the main thing is friendship, brotherhood and unity."

While CHP Muğla Metropolitan Municipality Mayor Candidate Ahmet Aras continues to wander around Muğla, step by step, he also visits chambers, associations, non-governmental organizations and public institutions and organizations.

Muğla Metropolitan Municipality Mayor Candidate Ahmet Aras, who came together at the breakfast with the headmen of Menteşe central neighborhood, who requested sewerage, infrastructure, youth center where children and young people can spend time, recreation areas and sports fields, roads, natural gas and drinking water, said, "On the basis of truth, honesty and sincerity." “I don't think we will have any problems in our relationship.” He said:

“Projects are carried out in some way, the main thing being friendship, brotherhood and unity. Aim; To support our citizens in difficult times. We have the necessary knowledge and motivation for this. We will work together wholeheartedly, hand in hand, by combining our means, regardless of District Municipality or Metropolitan Municipality. The support of you, our muhtars, in the March 31 elections is very important. Thank God, we have the power to write a beautiful story together.”

Environmental Protection Platform

Aras, who came together with the members of the Muğla Environmental Protection Platform, stated that for a more livable world, both the biological needs and social needs of living things should be met, and said, "Sustainable solutions in urban form, transportation, energy and water use, between the natural rural and urban environments." "It includes criteria such as creating a balance," he said.

Stating that he has adopted the model of equality based on ecological and environmental protection, Ahmet Aras said, "We all have balances to defend in terms of life and we are trying to maintain these balances." "Our priority is respect for nature! We filed a lawsuit against everything that is not in compliance with the legislation. We continue our legal struggle with the support of NGOs through actions, lawsuits, financing and scientific reporting," he said.

Giving the floor to the participants, Aras said, "You can also ask any questions you want so that there is no gray environment between us," and while listening to the environmentalists, MUÇEP members stated that they were very sensitive, especially about the Akbelen Case, about thermal power plants, mines and zoning revision plans, and that the Metropolitan Municipality on this issue They stated that they wanted their support in not stepping back.

women's issues

Stating that he aims for a Muğla that embraces ecologically based equality in line with the 2029 targets, Aras stated that his project was internalized with the strategic plan he developed for women's issues in Bodrum; To MUÇEP members; He stated that the problems, requests and suggestions of Muğla city councils, non-governmental organizations and city stakeholders will be listened to, evaluations will be made with an integrated plan on ecology, and if possible, they should work on preparing a manifesto from the environmental platform.

Aras Muğla is at ASKF

Muğla Metropolitan Municipality Mayor Candidate Ahmet Aras, who visited Muğla Amateur Sports Clubs Federation and exchanged ideas with Mayor Mehmet Top and board members, then met with the presidents and managers of sports clubs operating in Menteşe center.

Aras stated that sports activities are a city's face to the world, and in this context, sports and socio-cultural activities enable the city to grow and develop socially and economically.

Aras stated that there are project preparations to eliminate the lack of facilities, which is one of the most basic problems of Amateur Sports and Sports Clubs, and that they will be put into action immediately.
Talking about the projects carried out in Bodrum, he said that in addition to the local government in the construction of sports areas, if necessary; They can apply for the support of sponsors or charitable donors, and that municipality is not just about roads, water and electricity; He stated that every activity and project that touches people should be put forward.

Mayoral Candidate Ahmet Aras stated that the Sports Department will be opened within the Muğla Metropolitan Municipality, that equipment will be supplied to the clubs by purchasing, and that plans will be created to eliminate the transportation problem experienced in sports activities. Stating that a Planning Agency should be established for projects to be carried out at the point of determining and planning the needs with democratic participation, he said, “We will make this an integral part of a management philosophy for our children, for our youth, for our students. "We need to create our identity in culture, art and sports that is innovative, open to change, integrated with the world," he said.

Muğla Disabled People Association

Muğla Metropolitan Municipality Mayor Candidate Ahmet Aras, who came together with the managers and members of the Muğla Disabled People Association, which has been operating since 2007, discussed his special needs.

He experienced emotional moments with individuals who were

Listening to the demands of Muğla Disabled People Association President Emine Çakıroğlu and the board of directors, Aras said, on the basis of making it easier for individuals with special needs to access social life; He gave the good news that a rehabilitation center consisting of volunteers, physiotherapists and psychologists was built in Bodrum, and a similar complex building will be built in Muğla.

Visit MUTSO and MSKU

Within the scope of his visits to the city center, Aras met with the chairman of the board of Muğla Chamber of Commerce and Industry, Bülent Karakuş, and the members of the board of directors and held mutual meetings. Aras also visited Muğla Sıtkı Koçman University and met with MSKÜ Rector Dr. They met with Turhan Kaçar in his office and exchanged views.

Completing his day by visiting chambers, associations, non-governmental organizations and public institutions and organizations, Aras chats with tradesmen and citizens in every region he visits and listens to their problems.

 

https://www.48haber.com.tr/

TAGS;

Yerel seçim haberleri

2024 Mahalli İdareler seçimleri

Muğla politika haberleri