Muğla siyaset haberleri
HABER

CHP Muğla İl Başkanı Zekican Balcı

Muğla | Haber | News

Dolgu değil doğru haber...

https://www.48haber.com.tr/48 Haber Ajansı (GHA) - 01.10.2023 - 38. CHP Muğla İl Başkanlığı Kongresi'ni değişimcilerin destek verdiği Mavi Liste'nin başkan adayı Zekican Balcı ve listesi kazandı.

38. CHP Muğla İl Başkanlığı Kongresi'nde 2 aday yarıştı. Mevcut il başkanı Hüseyin Erol "Kırmızı Liste", CHP Marmaris ilçe Başkanı Zekican Balcı da "Mavi Liste" ile seçimlere girdi. Sayım sonucunda Balcı 333 oyla CHP'nin yeni Muğla İl Başkanı olurken Erol'a 271 oy çıktı.

CHP Muğla İl Başkanı, il yönetim kurulu üyeleri ve 14 kurultay delegesinin belirleneceği kongrede Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Başkanlık Divanı seçimi yapıldı. Divan başkanlığına CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın seçildi.

CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı
CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı

Kongreyi kazanan ekip

Zekican Balcı

CHP Muğla İl Başkanı Zekican Balcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

CHP Marmaris ilçe Başkanı Zekican Balcı'nın başkan adayı olduğu kongreyi 333 delegenin oyuyla kazanan ve değişimcilerin destek verdiği "Mavi Liste" şu isimlerden oluştu;

Adil Kara, Ali Alper, Bekir Perçin, Berrin Naz, Birol İçöz, Dilay Uçar, Ecem Kaya Demircan, Ender Taşören, Goncagül Işıktekin, Gökhan Türker, Görkem Tarhan, İbrahim Turhan, İnan Gök, Kamil Ayhan Öner, Kemal Karadeniz, Koray Yerli, Mehmet BArut, Mustafa Yılmaz, Müge Yenisay, Önder Öztemiz, R. Murat Özbir, Umut Sivas, Uzay Kocabaş, Yağmur Türkel.

CHP MUĞLA İL YÖNETİM KURULU DETAYLI LİSTE SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

Kongreyi kaybeden ekip

Eski CHP Muğla İl Başkanı Hüseyin Erol

Eski CHP Muğla İl Başkanı Hüseyin Erol, arşiv - 48 Haber Ajansı

Kongrede 271 delegenin oyunu alan eski il başkanı Hüseyin Erol'un başkan adayı olduğu "Kırmızı Liste" de şu isimler yer aldı;

Duygu Çakmak Bişen (Avukat), Ramazan Pehlivan (İş insanı), Pelin Özbozdağ (Turizimci), Arzu Fidan (Uzman istatikçöi), Mert Okul (Avukat), Erol Kömürcü (Emekli), Burak Eryılmaz (İşçi), Ali Şatıroğlu (Esnaf), Halil KArapınar (Turizimci), Ali Arlı (Turizimci), Cesur Öncel (Esnaf), Halil Doğan Kanber (Ziraat mühendisi), İbrahim İlhan (Esnaf), Gül Yaşar Ünver (Bankcı), Feriştah Atasever Kaşıkcı (Büro memuru), Nurtekin Aran (Emekli), Belma Ünal (Avukat), Ece Ordukan (Harita mühendisi), Simge Arpat (İktisatçı), Aylin Akar (İşletme mezunu), Özge Topal (Maden mühendisi), Mehmet Gültekin (Eczacı), Selçuk Yılmaz (Emekli), Bülent Selçuk (Emekli)

CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı 2

CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı

Oy kullanımı başladı

CHP'nin 38.'ci Muğla İl Kongresinde CHP Muğla Milletvekilleri Cumhur Uzun ve Gizem Özcan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, önceki dönem milletvekilleri, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, , CHP'li ilçe belediye başkanları, CHP Muğla ilçe başkanları, yönetim kurulu üyeleri, delegeler, kadın ve gençlik kolları başkanları, mahalle temsilcileri ile partililer katıldı.

Konuşmaların ardından aaat 18:00 civarında oy kullanma işlemi başladı. İl Başkanı, il yönetim kurulu ve 14 kurultay delegesinin belirleneceği kongrede mevcut il başkanı Hüseyin Erol kırmızı liste, rakibi Zekican Balcı ise mavi liste ile yarıştı. Saat 20:15 sırasında da sandıklar açılarak oy sayımına geçildi. Oy sayımı 21:45 civarı bitti.

CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı 3

CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı

Divan Başkanı Akın'ın açıklamaları

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Muğla İl Kongresi’nde oylama öncesi, "Bugün itibariyla 182 gün kaldığını unutmadan tam bir birlik beraberlik içerisinde hem Muğla Büyükşehir Belediyemizi hem de Muğla’da ki tüm belediyeleri almak için var gücümüzle çalışacağız" dedi.

Ahmet Akın, şunları söyledi:

"Sizlerin huzurunda da söylemek isterim. Muğla'dayız Cumhuriyet’in beşiğindeyiz. Hakikaten her bir noktası güzelliklerle dolu cennet gibi bir bölgemizdeyiz. Bizler dava insanlarıyız. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 'İki büyük eserim var' diyerek ve birini Türkiye Cumhuriyeti ve diğerini de Cumhuriyet Halk Partisi diyerek bize büyük bir sorumluluk ve büyük bir dava yükledi ve biz bu sorumluluk bu inanç bu azim ve kararlılıkla bu davayı sürdürüyoruz. Asla ve asla kimsenin unutmaması lazım ki Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti ilelebet payidar kalacaktır ve her zaman büyük bir coşkuyla da temsiliyeti olacaktır. Aynı zamanda tabii önümüzde yerel seçimler var. Ben de yerel seçimlerden sorumlu genel başkan yardımcısıyım. Şunu söyleyeyim. Bir tarafdan kongrelerimiz devam ediyor bir taraftan bizler durdurak bilmeden yenel yönetimlere çalışıyoruz. Dün Şanlıurfa’daydık. Ondan önceki gün başka bir ilimizdeydik. Sayın Genel Başkanımız ile birlikte Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde 18 ili o bölgedeki illeri toplayarak ve şu andaki mevcut belediye sayımızı da bir hedef koyarak hedef 400 diyerek çalışmalarımıza başladık. Olması gereken şu, olması gereken, kongreler biter bitmez seçimlere bugün itibariyla 182 gün kaldığını unutmadan tam bir birlik beraberlik içerisinde hem Muğla Büyükşehir Belediyemizi hem de Muğla’da ki tüm belediyeleri almak için var gücümüzle çalışıcağız."

CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı 4

CHP Muğla il kongresi - 2023- 48 Haber Ajansı

Hüseyin Erol'un açıklamaları

Eski CHP Muğla İl Başkanı ve Kırmız listenin başkan adayı Hüseyin Erol, oylama öncesi şunları söyledi;

"Bugün burada cumhuriyetimizin yüzüncü yılında hak, hukuk ve adalet için yılmadan mücadele eden tüm dostlarımızla bir aradayız. Yüzyıl önce nasıl emperyalizme direndiysek bugün yine Kuvayi milliye ruhuyla zulmün karşısında direnmeye devam ediyoruz. Bizler bu halkımızın zor günlerinde taşıdığımız sorumluluğun farkındayız. AKP iktidarı kendisine muhalif olarak gördüğü her ne varsa ona karşı savaşıyor. Hiçbir türlü tahammülleri yok. Kalemini satmayan gazetecilere tahammülü yok. Hakkını arayan işçilere tahammülleri yok. Ormanı için, suyu için direnen çiftçilere tahammülleri yok. Bitecek bir gün bu zulüm. Bir gün mutlaka geleceğiz. Sizden korkmuyoruz, korkmayacağız. Daha çok çalışacağız. Ocak ayından bu yana gecemi gündüzüme katarak azim ve kararlılıkla görevimi sürdürdüm. 6 Şubat’ta meydana gelen büyük depremde büyük savaş verdik çok uğraş verdik. AKP iktidarı yüzünden ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. 14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimde tüm ilçelerimizle olağanüstü bir gayret ile çalıştık. Yoğun bir süreci 8 ayda tamamladık. Günlerce ailemi çocuklarımı göremediğim zamanlar oldu. Ziyaretimize gelen ama buluşamadığımız insanlarda oldu. CHP İl Başkanlığını onurumla gururumla yaptım. Bu süreçte bana ailemin çocuklarımın haklarını helal etmesini istiyorum. Tüm ilçelerimizde yerel seçimi kazanabilmek için adil bir yönetim biçimiyle göreve tekrar gelmeye hazırız. Yapıcı düşünceye ve eleştiriye her zaman açık oldum ve açık olmaya devam edeceğiz. Şeffaf çözüm yollarıyla yapıcı olacağız. Küslüklere kutuplaşmalara son vereceğiz. Birbirimizi eksiğini tamamlayan kişiler olacağız."

Kemal Kılıçdaroğlu, Zekican Balcı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Muğla İl Başkanı Zekican Balcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

Zekican Balcı'nın açıklamaları

Mavi Liste'nin başkan adayı olarak kongereden akzanarak çıkan CHP Muğla yeni il başkanı Zekican Balcı oylama öncesi yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi;

Çok değerli yurt severle sizleri en içten duygularımla selamlıyorum. Bugün karşınıza çıkmanın heyecanı içerisindeyim çok teşekkür ederim. CHP’de kongre delegesi olmak bile çok büyük onurdur diyen bir dedenin torunu olarak CHP Muğla İl Başkanı adayı sıfatı olmanın kelimelerle tarif edemeyecek gururunu yaşıyorum. Başta dedem olmak üzere bu partiye hizmet etmiş tüm büyüklerimi rahmetle anıyorum. CHP gücünün farkına vardığı an kazanan Türkiye Cumhuriyeti olacaktır. Değerli yurttaşlarımız, 18 Eylül’de yaptığım toplantıda aday olma gerekçelerimi belirtmiştim. Muğla için mutlak bir değişimin ve yenilenmenin kaçınılmaz olduğu gerçeğini görmezden gelemezdim. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçları beklemek hayalcilikten öteye geçemez. Parti olarak seçimlerde aldığımız %36, milletvekilliğinde aldığımız %38’lik oy oranı asla kabul edilemez. Tüm Muğla örgütünü arkama alarak gerçek bir il başkanı olarak davranacağıma söz veriyorum. İlçe başkanlarımızla, kadın gençlik kollarımızın da katılacağı toplantılar gerçekleştireceğiz. Özellikle seçim dönemlerinde tüm imkanlarımızı seferber ederek ilçe başkanlarımızın maddi ve manevi yanında olacağız. Şeffaf, hesap verebilir bir yönetim modeliyle geleceğiz. İktidarın rant kapısı yaptığı cennet Muğla’mızı bu rantçılardan korumak için ne yapmak gerekiyorsa bir fazlasını yapacağız. Umut, sevgiden doğar. Size söz veriyorum. CHP Muğla ailesine sevgi ekip umut biçeceğiz. Değerli Muğla’mızın tüm kaderini belirleyecek kararlar il başkanlığımızda alınacak. Göreve geldiğimiz ilk hafta, önceki dönem il başkanlarımızdan ve önceki dönem milletvekillerimizden oluşacak bir danışma kurulu oluşturacağız ve onların tecrübelerinden yararlanacağız. Ne yaparsak halkımız için yapacağız. Bunun sözünü veriyorum."

2023 seçimleri Muğla sonuçları için TIKLAYIN LÜTFEN;

https://www.48haber.com.tr/TR/2023-Cumhurbaskanligi-Secim-Sonuclari-Mugla.html

https://www.48haber.com.tr/TR/2023-Milletvekili-Secim-Sonuclari-Mugla.html

48 Haber Ajansı

Muğla'daki merkez ve ilçelerden en sıcak haberler ve son dakika gelişmeleri 7/ 24 CANLI burada... TIKLA MUĞLA HABERleri48 Haber Ajansı

ENGLISH

CHP Muğla Provincial Chairman Zekican Balcı

Zekican Balcı, the presidential candidate of the Blue List, supported by the changemakers, and her list won the 38th CHP Muğla Provincial Presidency Congress.

2 candidates competed at the 38th CHP Muğla Provincial Chairmanship Congress. The current provincial chairman, Hüseyin Erol, entered the elections with the "Red List", and CHP Marmaris District Chairman Zekican Balcı entered the elections with the "Blue List". As a result of the counting, Balcı became the new Muğla Provincial Chairman of CHP with 333 votes, while Erol received 271 votes.

At the congress where the CHP Muğla Provincial Chairman, provincial board members and 14 congress delegates will be determined, the Presidential Council election was held after a moment of silence and the reading of the National Anthem. CHP Deputy Chairman of Local Governments Ahmet Akın was elected as the chairman of the council.

The team that won the congress

CHP Muğla Provincial Chairman Zekican Balcı, archive - 48 News Agency

The "Blue List", which won the congress in which CHP Marmaris District Chairman Zekican Balcı was the presidential candidate, with the votes of 333 delegates and supported by the changemakers, consisted of the following names;

Adil Kara, Ali Alper, Bekir Perçin, Berrin Naz, Birol İçöz, Dilay Uçar, Ecem Kaya Demircan, Ender Taşören, Goncagül Işıktekin, Gökhan Türker, Görkem Tarhan, İbrahim Turhan, İnan Gök, Kamil Ayhan Öner, Kemal Karadeniz, Koray Yerli, Mehmet BArut, Mustafa Yılmaz, Müge Yenisay, Önder Öztemiz, R. Murat Özbir, Umut Sivas, Uzay Kocabaş, Yağmur Türkel.

CLICK FOR CHP MUĞLA PROVINCIAL BOARD DETAILED LIST PAGE

The team that lost the congress

The following names were included in the "Red List", where former provincial president Hüseyin Erol, who received the votes of 271 delegates at the congress, was a presidential candidate;

Duygu Çakmak Bişen (Lawyer), Ramazan Pehlivan (Businessperson), Pelin Özbozdağ (Tourist), Arzu Fidan (Expert Statistician), Mert Okul (Lawyer), Erol Kömürcü (Retired), Burak Eryılmaz (Worker), Ali Şatıroğlu (Tradesman) , Halil KArapınar (Tourist), Ali Arlı (Tourist), Cesur Öncel (Tradesman), Halil Doğan Kanber (Agricultural Engineer), İbrahim İlhan (Tradesman), Gül Yaşar Ünver (Banker), Feriştah Atasever Kaşıkcı (Office Clerk), Nurtekin Aran (Retired), Belma Ünal (Lawyer), Ece Ordukan (Map Engineer), Simge Arpat (Economist), Aylin Akar (Business Administration Graduate), Özge Topal (Mining Engineer), Mehmet Gültekin (Pharmacist), Selçuk Yılmaz (Retired), Bülent Selçuk (Retired)

Voting has started

At the 38th Muğla Provincial Congress of CHP, CHP Muğla Deputies Cumhur Uzun and Gizem Özcan, Muğla Metropolitan Municipality Mayor Osman Gürün, former MPs, CHP Women's Branch Chairman Aylin Nazlıaka, CHP district mayors, CHP Muğla district mayors , board members, delegates, women and youth branch presidents, neighborhood representatives and party members attended.

After the speeches, voting started around 18:00. At the congress where the Provincial President, the provincial board of directors and 14 congress delegates will be determined, the current provincial president Hüseyin Erol competed on the red list, and his rival Zekican Balcı competed on the blue list. At 20:15, the ballot boxes were opened and vote counting began. Vote counting ended around 21:45.

Statements of Council President Akın

CHP Deputy Chairman of Local Governments Ahmet Akın said before the voting at the Muğla Provincial Congress, "We will work with all our strength to take over both our Muğla Metropolitan Municipality and all municipalities in Muğla, in full unity and solidarity, not forgetting that there are 182 days left as of today."

Ahmet Akın said:

"I would like to say this in your presence. We are in Muğla, in the cradle of the Republic. We are truly in a heavenly region full of beauty at every point. We are people of cause. The Great Leader Mustafa Kemal Atatürk said, 'I have two great works' and one of them is the Republic of Turkey and the other is the Republic of Turkey. The People's Party has placed a great responsibility and a great cause on us, and we continue this cause with this responsibility, belief, perseverance and determination. No one should ever forget that the trust of Mustafa Kemal Atatürk will last forever and he will always represent it with great enthusiasm. At the same time, of course, we have local elections ahead of us. I am the deputy chairman responsible for local elections. Let me say this. On the one hand, our congresses continue, on the other hand, we are working tirelessly for new administrations. Yesterday we were in Şanlıurfa. The day before that, we were in another province. Mr. General Together with our President, we started our work by gathering the 18 provinces in the South-Eastern Anatolia Region and setting a target for the current number of municipalities, saying the target is 400. "This is what needs to happen, as soon as the congresses are over, we will work with all our strength to take over both our Muğla Metropolitan Municipality and all municipalities in Muğla, in full unity and solidarity, without forgetting that there are 182 days left until the elections."

Hüseyin Erol's statements

Former CHP Muğla Provincial Chairman and another member of the Red List

n candidate Hüseyin Erol said the following before the vote;

"Today, we are here together with all our friends who fight tirelessly for rights, law and justice in the centenary of our republic. Just as we resisted imperialism a century ago, today we continue to resist oppression with the spirit of Kuvayi nationalism. We are aware of the responsibility we bear in the difficult days of our people. The AKP government is in opposition to itself. They fight against whatever they see. They have no tolerance whatsoever. They have no tolerance for journalists who do not sell their pens. They have no tolerance for workers who seek their rights. They have no tolerance for farmers who resist for their forests and water. One day this oppression will end. One day we will definitely come. We are not afraid of you, we will not be afraid . We will work harder. I have continued my duty with determination and determination by working day and night since January. We fought hard and fought hard in the great earthquake that occurred on February 6. I wish God's mercy to our citizens who died because of the AKP government. May 14 and May 28. We worked with extraordinary effort in all our districts in the election held in 2017. We completed an intense process in 8 months. There were times when I couldn't see my family and children for days. There were also people who came to visit us but we could not meet. I served as the CHP Provincial Chairman with honor and pride. During this process, I want my family to forgive me and my children's rights. We are ready to take office again with a fair management style in order to win the local elections in all our districts. I have always been open to constructive thought and criticism and we will continue to be open. We will be constructive with transparent solutions. We will put an end to resentment and polarization. "We will be people who complement each other's shortcomings."

Zekican Balcı's statements

CHP Muğla's new provincial president Zekican Balcı, who emerged from the congress with flying colors as the presidential candidate of the Blue List, said the following in the press statement he made before the vote;

“I greet you, dear patriots, with my most sincere feelings. I am excited to appear before you today, thank you very much. As the grandchild of a grandfather who said that even being a congress delegate in the CHP is a great honor, I am proud to be the CHP Muğla Provincial President candidate, which cannot be described in words. I remember with mercy all my elders who served this party, especially my grandfather. The moment CHP realizes its power, the winner will be the Republic of Türkiye. Dear citizens, I stated my reasons for becoming a candidate at the meeting I held on September 18. I could not ignore the fact that absolute change and renewal was inevitable for Muğla. Expecting different results by doing the same things is nothing more than wishful thinking. As a party, the 36% of the votes we received in the elections and the 38% of the votes we received in the parliamentary elections are never acceptable. I promise to act as a real provincial president, with the entire Muğla organization behind me. We will hold meetings with our district leaders and our women's youth branches. We will support our district leaders financially and morally by mobilizing all our resources, especially during election periods. We will come with a transparent and accountable management model. We will do whatever is necessary to protect our paradise, Muğla, which the government has turned into a source of profit, from these profiteers. Hope is born from love. I promise you. We will plant love and reap hope for the CHP Muğla family. The decisions that will determine the fate of our precious Muğla will be taken by our provincial headquarters. In the first week we take office, we will form an advisory board consisting of our previous term provincial presidents and previous term deputies and benefit from their experiences. Whatever we do, we will do for our people. I promise you that."

https://www.48haber.com.tr/

TAGS;

CHP Muğla il kongresi

CHP Muğla

Muğla politika haberleri