Muğla siyaset haberleri
HABER

CHP Muğla il kongresinde 2 aday

Muğla | Haber | News

Dolgu değil doğru haber...

https://www.48haber.com.tr/48 Haber Ajansı (GHA) - 28.09.2023 - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla il kongresi 2 adayın katılımıyla 1 Ekim Pazar günü yapılacak. Kongreye dair kulisler ve detaylar haberde...

CHP Muğla’da ilçe kongreleri tamamlandı. 13 ilçeden 7’sinde ilçe başkanları ve yönetimleri değişti. İlçe kongrelerinde ve öncesindeki delege seçimlerinde "Mavi" ve "Beyaz" listeler yarıştı. Beyaz listeler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyen isimlerden oluşurken Mavi listeyi destekleyenler "değişimciler"den oluştu.

Muğla özelinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ün delege, ilçe, il seçimleri, milletvekili adayları ve belediye başkan adayları seçimlerinde genel merkez nezdinde "belirleyiciliği" olduğunu iddia edenler farklı arayışlar içine girip var olduğunu iddia ettikleri "Menteşe hakimiyeti"ni kırmak için çalışmalar yaptılar ve sürdürüyorlar. Bu iddialar arasında gerçekleştirilen ve zaman zaman sert tartışmaların yaşandığı ilçe kongrelerinde 7 başkan ve yönetim değişti. CHP Muğla ilçe başkanları şöyle;

(2023 Eylül kongreleri sonucuna göre)

Bodrum - Tuna Işın (YENİ)
Dalaman - Bilal Sarıhan (YENİ)
Datça - Aytaç Kurt
Fethiye - Mustafa Koyuncu
Kavaklıdere - Cengiz Doğan (YENİ)
Köyceğiz - Tanju Satılmış (YENİ)
Marmaris - Zekican Balcı
Menteşe - Nail Kızıl (YENİ)
Milas - Tüze Çetinkaya
Ortaca - Özcan Özsoy (YENİ)
Seydikemer - Cemil Daydır
Ula - Mustafa Özdeş (YENİ)
Yatağan - Mehmet Kemiksiz

Ertelenen il kongresi

23 Eylül 2023 Cumartesi günü yapılacağı açıklanan CHP Muğla İl kongresi genel merkez tarafından 1 Ekim 2023 Pazar gününe ertelendi. Muğla il kongresi 1 Ekim 2023 Pazar günü Menteşe'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Muğla il başkanlığı erteleme kararını şöyle duyurdu;

"CHP Genel Merkezimizin 20/09/2023 tarih 2023/1208 sayılı yazılısıyla Muğla İl Kongresi Menteşe ilçemizde bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde 1 EKİM 2023 Pazar günü saat 13:00 olarak güncellenmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Belediye başkanlığını kıl payı kaçırdı

CHP Muğla İl Başkan adayı Hüseyin Erol

CHP Muğla İl Başkanı ve adayı Hüseyin Erol, arşiv - 48 Haber Ajansı

CHP Muğla önceki il başkanı Adem Zeybekoğlu'nun son seçimlerde milletvekili aday adayı olması üzerine boşalan il başkanlığına CHP Köyceğiz İlçe Başkanı Hüseyin Erol atandı. 2019 yılında yapılan son yerel seçimlerde Köyceğiz belediye başkanlığına aday olan Erol seçimi çok az bir oy farkıyla AK Parti'nin adayı Kamil Ceylan'a kaybetmişti. Erol 11 bin 421 oy alırken, AK Parti adayı Kamil Ceylan'a 11 bin 682 oy çıkmıştı sandıktan.

2019 seçim sonuçları

2019 yerel seçimleri Muğla detaylı sonuç ve analizleri için TIKLAYIN;

https://www.gumuslukrehberi.com/2019-mugla-yerel-secim-sonuclari.html

CHP Muğla İl Başkanı ve adayı Hüseyin Erol, arşiv - 48 Haber Ajansı 2

CHP Muğla İl Başkanı ve adayı Hüseyin Erol, arşiv - 48 Haber Ajansı

Kanallara para iddiası

CHP Muğla İl Başkanlığı'na atanmasından kısa süre sonra Köyceğiz'e Kurban Bayramı vesilesiyle ziyaret gerçekleştiren CHP Muğla İl Başkanı Hüseyin Erol yaptığı konuşmada 2 televizyon kanalı için CHP'den para aldıklarını iddia etti. Cep telefonu kamerasıyla çekilen bu konuşma sosyal medyada yayınlanınca gündem oldu. Erol'un konuşmasında, "Kemal Kılıçdaroğlu tek suçluymuş gibi onu maalesef kötülemeye başladılar. Bunu ben özellikle basın için söylüyorum. Halk TV için söylüyorum, Sözcü TV için söylüyorum. İhanet çetesi arkadaşlar. Parayı CHP'den alıyorlar, Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanını, milletvekillerimizi, büyükşehir belediye başkanlarımızı kışkırtarak parti içinde sorgulama yaratmaya çalışıyorlar" dediği iddia edildi. Bu konuşma uzun süre gündemde kaldı ve o iki televizyon kanalının ekran yüzleriyle kanal yöneticileri sert tepki göstermişlerdi.

O konuşma;

VIDEO

Seçilerek gelmek istiyor

Atamayla Muğla İl Başkanlığı koltuğuna oturan Hüseyin Erol bu kez seçilerek aynı koltuğa oturmak istiyor. Erol, 7 Eylül 2023 günü CHP Muğla il Merkezi'nin bulunduğu bina önündeki alanda düzenlediği toplantıyla CHP Muğla İl Başkanlığı'na adaylığını açıkladı.

Erol'un adaylık açıklaması toplantısına CHP Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bazı ilçe başkanları ve partililer katıldı.

CHP Muğla İl Başkanı ve adayı Hüseyin Erol, arşiv - 48 Haber Ajansı 3

CHP Muğla İl Başkanı ve adayı Hüseyin Erol, arşiv - 48 Haber Ajansı

İl Başkanı Erol açıklamasında şunları söyledi;

Ülkemizin zorlu şartları altında demokrasi mücadelemiz için tüm yurtta partimizin ilçe ve il kongreleri devam ediyor. Muğla’da 13 ilçemizde tamamlamış olduğumuz kongrelerimiz ardından 23 Eylül günü Muğla il kongremizi gerçekleştireceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında aydınlanma ideallerini emek mücadelelerini sosyal demokrasinin özgürlük, eşitlik ve dayanışma ilkelerini benimseyen çağdaş, demokratik, sol bir anlayışla siz değerli yol arkadaşlarımızla partimizi yeniden umutla heyecanla önce yerel seçimlerde Muğlamızda sonrasında güzel ülkemizde iktidara taşımak için gücünü partisinden, güvencesini partililerinden alan bir kardeşiniz olarak Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanlığına adayım. Özgürlüklerin barışın ve demokrasinin kenti Muğla ve Türkiye’ye örnek olmaya devam edecek Cumhuriyet Halk Partisi birleştirici gücüyle; güvenin, barışın halkın partisi olmaya devam edecek. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da hep birlikte aydınlık yarınlar için büyük Atatürk’ün izinde mücadeleye devam edeceğiz.

Balcı da "adayım" dedi

CHP Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı

CHP Muğla il başkan adayı Zekican Balcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

Uzun süre il başkanlığına tek aday olarak kalan Erol'un karşısına il kongresine 13 gün kala bir aday daha çıktı. Böylece aday sayısı ikiye ulaştı. CHP Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı 18 Eylül 2023 günün CHP Muğla il başkanlığına adaylığını açıkladı. Balcı, “Önce Muğla’yı harekete geçirmek sonra da partimizi iktidara taşımak için yola çıkıyoruz” dedi.

Balcı'nın adaylığını açıkladığı toplantıya CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, önceki dönem CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da katıldı.

CHP Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı 2

CHP Muğla il başkan adayı Zekican Balcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

Zekican Balcı, adaylık açıklamasında şunları söyledi:

Bizler, 14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerinde, milletimizi içine düştüğü bu karanlık kuyudan çıkarmak için büyük mücadeleler verdik. Yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen yeniden ayağa kalkmak zorundayız. Büyük Türk Milleti’ni yeniden ayağa kaldıracak olan ise tıpkı yüz yıl önce olduğu gibi Cumhuriyet Halk Partisi ve Cumhuriyet Halk Partililerdir. Cumhuriyet Halk Partisi’ni ayağa kaldıracak olan ise örgütsel irade ve tabanın birlikteliğidir.

İlkelere inanmış ve tek yürek olmuş bir örgütün karşısında hiçbir güç duramaz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken, Büyük Atatürk’ün bizlere göstermiş olduğu hedefe daha sağlam adımlarla yürümek zorundayız.’Güç, acıdan doğar!’ Acılarımızdan ve tecrübelerimizden aldığımız güçle, sefaletin ve cehaletin bu toprakların kaderi olmadığını yine ve yeniden ispat edecek olan bizleriz. İşte bu yüzden, Gençliğe Hitabeden aldığım talimat ve tüm devrimci ruhumla CHP Muğla İl Başkanlığı’na aday olduğumu büyük bir mutluluk ve gururla sizlerle paylaşmak istiyorum.

CHP Muğla il başkan adayı Zekican Balcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

CHP Muğla il başkan adayı Zekican Balcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

Ben ve ekip arkadaşlarım; Katılımcı, demokratik ve güçlü bir Muğla örgütü vizyonuyla yola çıkıyoruz. Büyük CHP Muğla ailesinin her bir ferdini kucaklayıp, hiç kimseyi ötekileştirmeden partimizi daha da büyüteceğiz. Bodrum’dan Seydikemer’e, Kavaklıdere’den Datça’ya kadar Muğla siyasetinin 13 ilçemize eşit yayılmasını sağlayıp hiçbir ilçemizin kendisini değersiz hissetmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu partinin gerçek emekçileri olan İlçe Başkanlarımıza, kadın ve gençlik kollarımıza hak ettikleri değeri gösterecek ve sırtlarındaki ağır yükü hafifleteceğiz.

Muğlalı gençlerimizin partimizi yeniden yuvaları olarak görmelerini sağlayıp burayı bir siyaset akademisine çevireceğiz. 35.000 kişilik büyük CHP Muğla ailesi olarak tek yürek olup önümüzdeki yerel seçimlerden gerçek bir zaferle çıkacağız. Küçük olsun benim olsun anlayışına sarılmadan, üyelerimizin aktif bir şekilde siyasete katılmalarını sağlayacağız. Hepinizin gurur duyacağı, tüm Türkiye’ye örnek olacak bir örgüt oluşturmak ve en önemlisi de örgütümüzün yeniden İl binamızdan yönetilmesi için sizlerden destek istiyoruz.

Kongreye 2 gün kaldı

CHP Muğla İl kongresi 1 Ekim 2023 Pazar günü merkez ilçe Menteşe'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

2023 seçimleri Muğla sonuçları için TIKLAYIN LÜTFEN;

https://www.48haber.com.tr/TR/2023-Cumhurbaskanligi-Secim-Sonuclari-Mugla.html

https://www.48haber.com.tr/TR/2023-Milletvekili-Secim-Sonuclari-Mugla.html

48 Haber Ajansı

Muğla'daki merkez ve ilçelerden en sıcak haberler ve son dakika gelişmeleri 7/ 24 CANLI burada... TIKLA MUĞLA HABERleri48 Haber Ajansı

ENGLISH

2 candidates at CHP Muğla provincial congress

The Republican People's Party (CHP) Muğla provincial congress will be held on Sunday, October 1, with the participation of 2 candidates. Backstage and details about the congress are in the news...

CHP district congresses have been completed in Muğla. District presidents and administrations changed in 7 out of 13 districts. "Blue" and "White" lists competed in district congresses and previous delegate elections. While the white lists consisted of names supporting CHP Chairman Kemal Kılıçdaroğlu, those supporting the Blue list consisted of "changers".

In the case of Muğla, those who claim that Muğla Metropolitan Municipality Mayor Osman Gürün and Menteşe Mayor Bahattin Zengin have "determination" in the delegate, district, provincial elections, parliamentary candidates and mayoral candidates elections in the eyes of the headquarters have gone into different searches and claimed that there is "Menteşe dominance". They have worked to break it and they continue to do so. 7 presidents and administrations changed in the district congresses, which were held amid these allegations and where harsh discussions took place from time to time. CHP Muğla district chairmen are as follows:

(According to the results of the September 2023 congresses)

Bodrum - Tuna Işın (NEW)
Dalaman - Bilal Sarıhan (NEW)
Datça - Aytaç Kurt
Fethiye - Mustafa Koyuncu
Kavaklıdere - Cengiz Doğan (NEW)
Köyceğiz - Tanju Satlamış (NEW)
Marmaris - Zekican Balcı
Hinge - Nail Red (NEW)
Milas - Tüze Çetinkaya
Ortaca - Özcan Özsoy (NEW)
Seydikemer - Cemil Daydır
Ula - Mustafa Özdeş (NEW)
Yatağan - Mehmet Kemiksiz

Postponed provincial congress

CHP Muğla Provincial Congress, which was announced to be held on Saturday, September 23, 2023, was postponed by the headquarters to Sunday, October 1, 2023. Muğla provincial congress will be held on Sunday, October 1, 2023, at Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cultural Center in Menteşe. Muğla Provincial Directorate announced the postponement decision as follows;

"With the letter of our CHP Headquarters dated 20/09/2023 and numbered 2023/1208, the Muğla Provincial Congress was updated at Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cultural Center in our Menteşe district on Sunday, 1 OCTOBER 2023 at 13:00. It is respectfully announced to the public."

He came by appointment

CHP Köyceğiz District Chairman Hüseyin Erol was appointed to the vacant provincial chairman position after CHP Muğla's previous provincial chairman, Adem Zeybekoğlu, became a parliamentary candidate in the last elections. Erol, who was also a candidate for mayor in Köyceğiz in the past years, claimed in his speech during his visit to Köyceğiz on the occasion of Eid al-Adha shortly after his appointment, that they received money from CHP for 2 television channels. In Erol's speech, "Unfortunately, they started to badmouth Kemal Kılıçdaroğlu as if he was the only criminal. I say this especially for the press. I say it for Halk TV, I say it for Sözcü TV. They are a gang of treason, friends. They get the money from the CHP, they destroy the chairman of the Republican People's Party, our MPs." "They are trying to create questioning within the party by provoking our metropolitan mayors," he was alleged to have said. This speech remained on the agenda for a long time and was met with harsh reactions from the on-screen faces and managers of those two television channels.

Hüseyin Erol, who was appointed as the Muğla Provincial Chairman, wants to be elected this time and sit in the same seat. Erol, who remained the only candidate for the provincial presidency for a long time, was presented with another candidate 13 days before the provincial congress. Thus, the number of candidates reached two.

Balcı also said "I am a candidate"

CHP Marmaris District Chairman Zekican Balcı announced his candidacy for the CHP Muğla provincial chairmanship on September 18, 2023. Balcı said, "We are setting out first to mobilize Muğla and then to bring our party to power." CHP Muğla Deputy Cumhur Uzun, former CHP Muğla Deputy Mürsel Alban, Bodrum Mayor Ahmet Aras, Marmaris Mayor Mehmet Oktay, Milas Mayor Muhammet Tokat also attended the meeting where Balcı announced his candidacy.

Zekican Balcı said the following in her candidacy statement:

“We fought hard in the Presidential and Parliamentary General Elections held on May 14 and May 28 to pull our nation out of this dark hole it had fallen into. Despite all the negativities we have experienced, we have to stand up again. The ones who will revive the Great Turkish Nation are the Republican People's Party and the members of the Republican People's Party, just like a hundred years ago. What will bring the Republican People's Party to its feet is the organizational will and the unity of the base.

No power can stand against an organization that believes in principles and is united in unity. As we enter the second century of our Republic, we have to take firmer steps towards the goal that the Great Ataturk showed us. 'Strength is born from pain!' With the strength we get from our pain and experiences, we are the ones who will prove again and again that misery and ignorance are not the fate of these lands. That's why I would like to share with you with great happiness and pride that I am a candidate for the CHP Muğla Provincial Chairmanship with the instructions I received from the Address to Youth and with all my revolutionary spirit.

Me and my teammates; We set out with the vision of a participatory, democratic and strong Muğla organization. Big CHP Muğla family We will embrace every member of our party and grow our party further without alienating anyone. We will ensure that Muğla politics spreads equally to our 13 districts, from Bodrum to Seydikemer, from Kavaklıdere to Datça, and we will not allow any of our districts to feel worthless. We will show our District Presidents, women and youth branches, who are the real workers of this party, the value they deserve and lighten the heavy burden on their backs.

We will ensure that our young people from Muğla see our party as their home again and turn this place into a political academy. As the great CHP Muğla family of 35,000 people, we will come together as one and emerge with a real victory in the upcoming local elections. We will ensure that our members actively participate in politics, without adhering to the mentality that it is small or mine. "We want your support to create an organization that you will all be proud of, that will set an example for all of Turkey, and most importantly, to manage our organization from our provincial building again."

https://www.48haber.com.tr/

TAGS;

CHP Muğla il kongresi

CHP Muğla

Muğla politika haberleri