Muğla siyaset haberleri
HABER

CHP Bodrum ilçe kongresini Mavi Liste kazandı

Muğla | Haber | News

Dolgu değil doğru haber...

https://www.48haber.com.tr/48 Haber Ajansı (GHA) - 20.08.2023 - CHP Bodrum ilçe kongresinde delegeler açık ara farkla Tuna Işın'ın mavi listesini onayladı. 399 delegenin oy kullandığı seçimi Tuna Işın'ın başkan adayı olduğu Mavi liste 282 oyla kazandı. Beyaz listeye 117 oy çıktı...

Bodrum CHP uzun zaman sonra çekişmeli bir kongrede delegeler sandığa gidiyor. Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi'nde gerçekleşen CHP Bodrum İlçe kongresinde daha önce 2 kez ilçe başkanlığına aday olan Tuna Işın ile yönetim kurulu içinden seçilerek ilçe başkanı olan Başar Bıyıklı kendi hazırladıkları yönetim kurulu aday listeleriyle seçime katıldılar ve rakip oldular.

Mavi grubu temsil eden Tuna Işın ile takipçileri ve yönetim kurulu adayları "partide tam değişim" diyor. "Umut Mavi'de" sloganıyla yola çıkan Tuna Işın, "Halkın iradesine karşın karar almayacağız", "doğaya, tarihe, kültürel değerlere sahip çıkacağız" başlıklarını öne çıkardı.

Uzun yıllardır CHP Bodrum yönetiminde yer alan ve Beyaz listeyi temsil eden Başar Bıyıklı ile bizzat kendisinin oluşturduğu yönetim kurulu aday isimleri de "genç yönetim" ve "gerçek değişim" diyorlar ve bunu "önseçim", "üyenin tercihlerine saygıya dayalı parti içi gerçek demokratik seçim" gibi maddelere bağlıyorlar.

Yönetim listeleri eleştirileri

CHP Bodrum'da her iki adayın da yönetim kurulu aday listelerini oluşturma şekilleri hem beğenildi hem de üyelerce eleştirildi. Parti üyelerine göre; iki aday da, zamanları olduğu halde yönetim kurulu aday isimlerini "parti içi demokrasi"ye dayalı "temayül yoklamasıyla" seçmedi. Her iki aday da, delege seçimlerinde "en çok oyu alan" isimleri yönetim kurulu listesine almayı doğrudan tercih etmedi. Her iki aday da "her mahalleden çok çalışan bir partiliyi" aday yönetim kuruluna yazmayı tercih etmedi. Ancak her iki listede de ilçe yönetimine çok faydalı olacak, geçmiş dönemde kapı kapı saha çalışması yapmış ve yaklaşan yerel seçimlerde sahada çok çalışacak isimlerin olduğu da vurgulandı.

Çalışmayan klimalar

Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkesi ana salonunda çalışmadığı (arızalı) öne sürülen klimalarla delegelere ve partililere zor anlar yaşatan 38. CHP Bodrum İlçe Kongresi bunaltıcı sıcak, bol terli ama heyecanlı başladı. Adaylar yönetim kurulu aday listeleriyle birlikte delegeler ve izlemeye gelen partilileri karşıladı. Mavi liste adayı Tuna Işın sosyal medya paylaşımlarıyla yönetim kurlu adaylarını özgeçmişleriyle birlikte açıkladı. Aday broşürlerinde ve medya paylaşımlarında yedek üyeler de isim isim yer aldı.

CHP Bodrum ilçe kongresi mavi liste

CHP Bodrum ilçe kongresi mavi liste - 48 Haber Ajansı

Beyaz liste başkan adayı Başar Bıyıklı ve yönetimi de asil aday listesini isim isim yayınladı. Ancak ne broşürlerde ne de sosyal medya paylaşımlarında kongre başladığı saatlerde yedek üyelerin isimlerine yer verilmedi. Yönetim kuruluna aday isimler kimdir, eğitim, iş vs. bilgilerini içeren bir paylaşım sosyal medya hesaplarından yapıldı ancak orada da yönetim kurulu aday yedek üye isimlerine yer verilmedi.

CHP Bodrum ilçe kongresi Beyaz liste - 48 Haber Ajansı

CHP Bodrum ilçe kongresi beyaz liste - 48 Haber Ajansı

Blok liste oylandı

Kongre sakin başladı. Divan Başkanlığı'na diğer ilçe kongrelerinde olduğu gibi CHP Muğla milletvekili, eski Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun seçildi. Ardından mevcut CHP Bodrum ilçe yönetimi ibrasına geçildi.

Oylama öncesi bir önergeyle oylamalarda "blok liste" uygulanması istendi. 2 kişi hariç tüm delgeler bu önergeye "evet" dedi. Ve isim çizip, yeni isim yazılmasının, delegelerin tercihlerine göre değişiklik yapmasının mümkün olmadığı, "blok liste" ile oylamaya gidilmesi kararlaştırıldı.

Bunaltıcı sıcak ve klimalar

Çalışmayam klimalar nedeniyle neredeyse herkesin sık sık salon dışına çıkmak zorunda kaldığı 38. Bodrum CHP ilçe kongresinde salona seyyar fanlar getirilecek ısı sorunu çözülmeye çalışıldı. CHP Muğla İl başkanı konuşmasını tamamladı ve 2 adayı sahnede ellerini havaya kaldırarak tanıttı.

Açık ara farkla Tuna Işın kazandı

CHP Bodrum ilçe kongresinde delegeler açık ara farkla Tuna Işın'ın mavi listesini onayladı. 399 delegenin oy kullandığı seçimi Tuna Işın'ın başkan adayı olduğu Mavi liste 282 oyla kazandı. Beyaz listeye 117 oy çıktı...

CHP Bodrum ilçe kongresi 2023

İlçe kongrelerinde son durum;

11 Ağustos Ortaca - İlçe Başkanı: Özcan Özsoy
12 Ağustos Seydikemer - İlçe Başkanı: Cemil Daydır
15 Ağustos Milas - İlçe Başkanı: Tüze Çetinkaya
16 Ağustos Yatağan - İlçe Başkanı: Mehmet Kemiksiz
16 Ağustos Dalaman - İlçe Başkanı: Bilal Sarıhan
17 Ağustos Menteşe - İlçe Başkanı: Nail Kızıl
18 Ağustos Ula - İlçe Başkanı: Mustafa Özdeş
20 Ağustos Bodrum - İlçe Başkanı: Tuna Işın
21 Ağustos Köyceğiz - İlçe Başkanı:
25 Ağustos Kavaklıdere - İlçe Başkanı:
26 Ağustos Marmaris - İlçe Başkanı:
1 Eylül Datça - İlçe Başkanı:

İlçe kongreleri detaylar

Ortaca ilçe kongresi

CHP Ortaca İlçe kongresinde, Özcan Özsoy ile Ömür Yolcu yarıştı. Yapılan seçimde Özcan Özsoy 127 oyla ilçe başkanı seçilirken, rakibi Ömür Yolcu'ya 43 oy çıktı.

Seydikemer ilçe kongresi

CHP Seydikemer ilçe binasında yapılan kongrede Tamer Demirkıran ve mevcut başkan Cemil Daydır yarıştı. Daydır güven tazeledi ve sandıktan başkan olarak çıktı.

Milas ilçe kongresi

CHP Milas İlçe Başkanlığı’nın 38. Olağan Kongresinde mevcut ilçe başkanı Tüze Çetinkaya tek aday olarak kongreye girdi. Mevcut Başkan Tüze Çetinkaya, yeni yönetimiyle yeniden göreve seçildi.

Yatağan ilçe kongresi

CHP Yatağan İlçe kongresinde 2 liste yarıştı. Mevcut başkan Mehmet Kemiksiz ve Ozan Gürpınar'ın yaraştığı seçimin sonucu 2 oy farkla belirlendi. 186 delegenin oy kullandığı seçimde mevcut başkan Mehmet Kemiksiz 94 oy, Ozan Gürpınar 92 oy aldı.

Dalaman ilçe kongresi

CHP Dalaman ilçe kongresi tek aday Bilal Sarıhan ile parti binasında gerçekleştirildi. Sarıhan ve ekibi güven tazeleyerek göreve devam yetkisi aldı.

Menteşe ilçe kongresi

CHP Muğla merkez Menteşe ilçesi kongresi Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi'nde yapıldı. Zaman zaman gerginliklerin yaşandığı kongrede beyaz listeyle seçime giren mevcut İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak'la mavi listeyle seçime giren Nail Kızıl yarıştı. Kongrede 399 delegeden 388'i oy kullandı. Nail Kızıl 217 oy alarak CHP Menteşe İlçe Başkanı oldu. Rakibi Mustafa Aytaç Kavak ise 171 oy aldı.

Ula ilçe kongresi

Ula ilçe kongresinde 2 aday yarıştı. Mevcut başkan Hüseyin Özcan ile Mustafa Özdeş’in seçime girdiği kongrede, Özcan 56 oy alırken, Özdeş ise 58 oy alarak CHP Ula İlçe Başkanı seçildi.

Gün gün seçim sonuçları bu sayfada olacak...

Tam kurultay takvimi

6 HAZİRAN 2023 SALI

1- 6 Haziran 2023 Salı günü yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında alınan karar uyarınca, KONGRE TAKVİMİNİN BAŞLAMASI VE TAKVİMİN İLANI 2- Üyelik adreslerinin, adrese dayalı nüfus kayıtları esas alınarak oluşan seçmen kütük bilgilerine göre güncellenmesi işlemlerinin başlaması.

7 HAZİRAN 2023 ÇARŞAMBA

Muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş ÜYE ÇİZELGELERİNİN hazırlanmaya başlanması.

8 HAZİRAN 2023 PERŞEMBE

Muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş ÜYE ÇİZELGELERİNİN Genel Sekreterlik tarafından İl ve İlçe Başkanlıklarına gönderilmeye başlanması.

12 HAZİRAN 2023 PAZARTESİ

ÜYE ÇİZELGELERİNİN İlçe Başkanlıklarında ASKIYA ÇIKARILMASI ve itiraz süresinin başlaması. (Saat 10.00) (İtiraz, ilçe yönetim kuruluna yapılır.)

19 HAZİRAN 2023 PAZARTESİ

İlçe Başkanlıklarında askıya çıkan ÜYE ÇİZELGELERİNİN ASKIDAN İNDİRİLMESİ ve ÜYE ÇİZELGELERİNE yapılacak itirazın son günü. (Saat 18.00)

21 HAZİRAN 2023 ÇARŞAMBA

Üye çizelgelerine yapılan itirazların İLÇE YÖNETİM KURULLARI tarafından karara bağlanmasının son günü.

23 HAZİRAN 2023 CUMA

1- İlçe Yönetim Kurulu kararına karşı, itirazcının veya kararın ilgilisinin İl Yönetim Kuruluna itirazının son günü. (Saat 18.00) (İtiraz doğrudan İl Yönetim Kuruluna sunulabileceği gibi İlçe Başkanlığı kanalı ile de gönderilebilir.) 2- İlçe Başkanlıklarının itiraz hakkında değerlendirme ve görüşlerini İl Başkanlığına aktarmasının son günü.

25 HAZİRAN 2023 PAZAR

1- İtirazcının doğrudan veya İlçe Başkanlığı aracılığı ile yaptığı itirazların İL YÖNETİM KURULU tarafından karara bağlanmasının son günü. 2- İl Başkanlığının kararını, kesinleşmiş haliyle uygulanması için İlçe Başkanlığına bildirilmesinin son günü.

3 TEMMUZ 2023 PAZARTESİ

İlçe Kongresi Delege Seçimlerinin Başlangıç Tarihi

30 TEMMUZ 2023 PAZAR

İlçe Kongresi Delege Seçimlerinin Bitiş Tarihi (Gerektiğinde seçimin ertelenerek yapılması durumu dahil) İlçe Kongresi Delege Seçimlerine itirazlar şu şekilde yapılır: İtiraz, sonuçların ilanından itibaren 2 gün içinde İlçe Yönetim Kuruluna yapılır. İlçe Yönetim Kurulu 2 gün içinde karar verir. İlçe Yönetim Kurulunun kararına karşı itiraz, 2 gün içinde İl Yönetim Kuruluna yapılır. İl Yönetim Kurulu itirazı 2 gün içinde KESİN olarak karara bağlar.

5 AĞUSTOS 2023 CUMARTESİ

İLÇE KONGRELERİNİN BAŞLANGIÇ TARİHİ - 10 EYLÜL 2023 PAZAR İLÇE KONGRELERİNİN BİTİŞ TARİHİ. İlçe kongrelerinin seçim sonuçlarına ilişkin itirazlar 2 gün içinde ilçe seçim kuruluna yapılır. Hakim itirazları kesin olarak karara bağlar. İlçe kongresinin seçim dışındaki kararlarına karşı itirazlar, kongre üyelerince 2 gün içinde İl Yönetim Kuruluna yapılır. İl Yönetim Kurulu, itirazı 2 gün içinde kesin olarak karara bağlar. İtirazların tümü yazılı olarak yapılır. İtirazlar, işlemin yürütülmesini durdurmaz.

16 EYLÜL 2023 CUMARTESİ

İl kongrelerinin başlangıç tarihi

15 EKİM 2023 PAZAR

İL KONGRELERİNİN BİTİŞ TARİHİ İl kongrelerinin seçim sonuçlarına ilişkin itirazlar 2 gün içinde ilgili ilçe seçim kuruluna yapılır. Hakim itirazları kesin olarak karara bağlar. İl kongresinin seçim dışındaki kararlarına karşı itirazlar, kongrenin bitişini izleyen 2 gün içinde kongre üyelerince Merkez Yönetim Kuruluna yapılır. Merkez Yönetim Kurulu itirazı 7 gün içinde kesin olarak karara bağlar. İtirazların tümü yazılı olarak yapılır. İtirazlar, işlemin yürütülmesini durdurmaz.

38. CHP olağan kurultayı

Parti meclisi il kongreleri bitişinden sonra toplanır ve kurultay tarihini, yerini, gün sayısını, saatini, kurultay işleyişini belirleyip açıklar.

2023 seçimleri Muğla sonuçları için TIKLAYIN LÜTFEN;

https://www.48haber.com.tr/TR/2023-Cumhurbaskanligi-Secim-Sonuclari-Mugla.html

https://www.48haber.com.tr/TR/2023-Milletvekili-Secim-Sonuclari-Mugla.html

48 Haber Ajansı

Muğla'daki merkez ve ilçelerden en sıcak haberler ve son dakika gelişmeleri 7/ 24 CANLI burada... TIKLA MUĞLA HABERleri48 Haber Ajansı

ENGLISH

Tuna Isin, CHP Bodrum District President

At the CHP Bodrum district congress, the delegates approved the blue list of Tuna Işın by a wide margin. The Blue List, in which Tuna Işın was the presidential candidate, won the election, in which 399 delegates voted, with 282 votes. 117 votes were added to the white list...

After a long time, Bodrum CHP delegates go to the polls in a contentious congress. Tuna Işın, who was a candidate for the presidency of the district twice before, and Başar Bıyıklı, who was elected from among the board of directors, participated in the election with the list of candidates for the board of directors that they prepared, and became rivals.

Tuna Işın, who represents the blue group, and his followers and board candidates say "complete change in the party". Tuna Işın, who set out with the slogan "Hope is in Blue", highlighted the titles "We will not take decisions against the will of the people" and "We will protect nature, history and cultural values".

Başar Bıyıklı, who has been in the CHP Bodrum administration for many years and represents the White List, and the names of the candidates for the board of directors, which he himself created, call "young administration" and "real change", and this is called "primary election", "true democratic election within the party based on respect for the preferences of the members". they attach to such substances.

Management lists reviews

In CHP Bodrum, the way both candidates created their lists of candidates for the board of directors was both appreciated and criticized by the members. According to party members; Although both candidates had time, the board of directors did not choose their nominees by "tendency poll" based on "internal democracy". Both candidates did not directly choose to include the names "who received the most votes" in the delegate elections on the board of directors. Neither candidate preferred to write "a hardworking party member from every neighborhood" to the candidate's board of directors. However, it was emphasized that there are names in both lists that will be very beneficial to the district administration, have done door-to-door fieldwork in the past and will work hard in the field in the upcoming local elections.

Air conditioners not working

The 38th CHP Bodrum District Congress, which gave the delegates and party members a hard time with the air conditioners that were claimed not to work (defective) in the main hall of the Bodrum Municipality Herodotus Cultural Center, started with sweltering hot, sweaty but exciting. The candidates welcomed the delegates and the party members who came to watch, together with the candidate lists of the board of directors. Tuna Işın, a candidate for the blue list, announced the candidates for the board of directors with their resumes through social media posts. Substitute members were also featured in the candidate brochures and media posts.

 

CHP Bodrum district congress blue list - 48 News Agency

White list presidential candidate Başar Bıyıklı and his administration also published the list of principal candidates, name by name. However, neither the brochures nor the names of the substitute members were included in the social media posts at the start of the congress. Who are the candidates for the board of directors, education, job, etc. A sharing containing the information was made from social media accounts, but the names of the alternate members of the board of directors were not included there either.

 

CHP Bodrum district congress white list - 48 News Agency

Block list voted

The congress began calmly. As in other district congresses, CHP Muğla deputy, former Muğla Bar Association President Cumhur Uzun was elected as the Chairman of the Council. Then the current CHP Bodrum district administration was released.

A pre-voting motion demanded the implementation of a "blocklist" in voting. All the delegates except 2 voted "yes" to this motion. And it was decided that it would not be possible to draw a name, write a new name, and make changes according to the preferences of the delegates, and to vote with a "block list".

Suffocating heat and air conditioners

In the 38th Bodrum CHP district congress, where almost everyone had to go out of the hall frequently due to the air conditioners that could not work, the heat problem was tried to be solved by bringing mobile fans to the hall. CHP Muğla Provincial Chairman completed his speech and introduced the 2 candidates on stage by raising his hands.

Tuna Işın won by a wide margin

At the CHP Bodrum district congress, the delegates approved the blue list of Tuna Işın by a wide margin. The Blue List, in which Tuna Işın was the presidential candidate, won the election, in which 399 delegates voted, with 282 votes. 117 votes were added to the white list...

 

The latest situation in district congresses;

11 August Ortaca - District President: Özcan Özsoy
12 August Seydikemer - District President: Cemil Daydır
15 August Milas - District President: Tüze Çetinkaya
16 August Yatağan - District President: Mehmet Bonesiz
16 August Dalaman - District President: Bilal Sarıhan
17 August Menteşe - District President: Nail Kızıl
18 August Ula - District President: Mustafa Özdeş
20 August Bodrum - District President: Tuna Işın
21 August Köyceğiz - District President:
25 August Kavaklıdere - District President:
26 August Marmaris - District President:
1 September Datça - District President:

District convention details

Ortaca district congress

Özcan Özsoy and Ömür Yolcu competed at the CHP Ortaca District Congress. In the election, Özcan Özsoy was elected district president with 127 votes, while his rival Ömür Yolcu got 43 votes.

Seydikemer district congress

Tamer Demirkıran and current president Cemil Daydır competed in the congress held at the CHP Seydikemer district building. Daydır reassured and he came out of the ballot box as president.

Milas district congress

At the 38th Ordinary Congress of the CHP Milas District Presidency, the current district president, Tüze Çetinkaya, entered the congress as the only candidate. Current President Tüze Çetinkaya was re-elected with her new management.

Yatağan district congress

Two lists competed in the CHP Yatağan District Congress. The result of the election, which the current president Mehmet Bonesiz and Ozan Gürpınar matched, was determined by 2 votes. In the election, where 186 delegates voted, the current president Mehmet Bonesiz received 94 votes and Ozan Gürpınar 92 votes.

Dalaman district congress

CHP Dalaman district congress was held in the party building with the only candidate Bilal Sarıhan. Sarihan and his team reassured him and got the authority to continue his duty.

Menteşe district congress

CHP Muğla central Menteşe district congress was held at Türkan Saylan Contemporary Life Center. In the congress, where tensions were experienced from time to time, current District President Mustafa Aytaç Kavak, who entered the election with the white list, competed with Nail Kızıl who entered the election with the blue list. 388 out of 399 delegates voted in Congress. Nail Kızıl received 217 votes and became the CHP Menteşe District President. His opponent, Mustafa Aytaç Kavak, received 171 votes.

Ula district congress

Two candidates competed in the Ula district congress. In the congress where the current president Hüseyin Özcan and Mustafa Özdeş were elected, Özcan received 56 votes, while Özdeş received 58 votes and was elected as the CHP Ula District President.

Day by day election results will be on this page...

Full convention calendar

TUESDAY, JUNE 6, 2023

1- In accordance with the decision taken at the Central Board of Directors meeting held on Tuesday, June 6, 2023, THE STARTING OF THE CONGRESS CALENDAR AND ANNOUNCEMENT OF THE CALENDAR 2- The process of updating the membership addresses according to the electoral register information based on the address-based population records.

WEDNESDAY, JUNE 7, 2023

Starting to prepare the MEMBER SCHEDULES arranged on the basis of the headman's office.

THURSDAY, JUNE 8, 2023

Starting to send the MEMBER SCHEDULES, prepared on the basis of the headman, to the Provincial and District Presidency by the General Secretariat.

MONDAY, JUNE 12, 2023

SUSPENSION OF MEMBER SCHEDULES in District Offices and start of objection period. (10:00 am) (An appeal is made to the district administrative board.)

MONDAY 19 JUNE 2023

DOWNLOAD OF MEMBER CHARTS suspended in District Offices and the last day of objection to MEMBER CHARTS. (18:00)

WEDNESDAY, JUNE 21, 2023

The last day for the objections made to the member charts to be decided by the DISTRICT BOARD OF DIRECTORS.

FRIDAY, JUNE 23, 2023

1- The last day of the objection of the objector or the person concerned with the decision of the District Administrative Board to the Provincial Administrative Board. (18:00) (The objection can be submitted directly to the Provincial Administrative Board, or it can be sent through the District Presidency.) 2- Deadline for the District Offices to convey their evaluations and opinions about the objection to the Provincial Presidency.

SUNDAY 25 JUNE 2023

1- The last day of the decision of the Provincial Board of Directors for the objections made directly or through the District Presidency. 2- Last day of notifying the Provincial Presidency's decision to the District Presidency for its final implementation.

MONDAY, JULY 3, 2023

Start Date of District Congress Delegate Elections

SUNDAY 30 JULY 2023

End Date of District Congress Delegate Elections (including postponing the election when necessary) Objections to District Congress Delegate Elections are made as follows: The objection is made to the District Administrative Board within 2 days from the announcement of the results. The District Board of Directors makes a decision within 2 days. The objection against the decision of the District Administrative Board is made to the Provincial Administrative Board within 2 days. The Provincial Administrative Board makes a final decision on the objection within 2 days.

5 AUGUST 2023 SATURDAY

STARTING DATE OF DISTRICT CONGRESSES - 10 SEPTEMBER 2023 SUNDAY DISTRICT CONGRESS DATE. Objections regarding the election results of the district congresses are made to the district election board within 2 days. The judge decides the objections definitively. Objections against the decisions of the district congress other than the election are made by the members of the congress to the Provincial Administrative Board within 2 days. The Provincial Administrative Board makes a final decision on the objection within 2 days. All objections are made in writing. Objections do not stop the execution of the transaction.

SEPTEMBER 16, 2023 SATURDAY

Start date of provincial congresses

SUNDAY 15 OCTOBER 2023

END DATE OF PROVINCIAL CONGRESSES Objections regarding the election results of the provincial congresses are made to the relevant district election board within 2 days. The judge decides the objections definitively. Objections against the decisions of the provincial congress other than the election are made to the Central Executive Board by the congress members within 2 days following the end of the congress. The Central Executive Board makes a final decision on the objection within 7 days. All objections are made in writing. Objections do not stop the execution of the transaction.

38th CHP ordinary congress

The party council convenes after the end of the provincial congresses and determines and explains the date, place, number of days, time of the congress and the operation of the congress.

2023 elections in Muğla, PLEASE CLICK;

https://www.48haber.com.tr/TR/2023-Cumhurbaskanligi-Secim-Sonuclari-Mugla.html

https://www.48haber.com.tr/TR/2023-Milletvekili-Secim-Sonuclari-Mugla.html

https://www.48haber.com.tr/

TAGS;

TUna Işın CHP Bodrum ilçe başkan adayı

CHP Bodrum

Muğla politika haberleri