Muğla siyaset haberleri
HABER

Seçim sonrası CHP'den son kulisler

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ
English News

Final election results - CLICK

Dolgu değil doğru haber...

https://www.48haber.com.tr/48 Haber Ajansı (GHA) - 31.05.2023 - Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi sorası CHP'de neler oluyor? Özellikle TBMM'deki aritmetik sonuç tartışılıyor. İşte Ankara kulislerinden topladığımız bilgiler....

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener 28. DÜnem Milletvekili Seçimi kesin sonuçlarını açıkladı. Resmi Gazete'ye de gönderilen bilgilere göre Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki tablo şu;

Adalet ve Kalkınma Partisi 268 milletvekili
Cumhuriyet Halk Partisi 169 milletvekili
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi 61 milletvekili
Milliyetçi Hareket Partisi 50 milletvekili
İYİ Parti 43 milletvekili
Yeniden Refah Partisi 5 milletvekili
İşçi Partisi 4 milletvekili

Toplam vekil sayısı; 600

AK Parti, + MHP + YRP'nin toplam vekil sayısı; 323
CHP + İYİ Parti, YSP + İP toplam vekil sayısı; 277

Yani;

Yani AK Parti + RP + YRP'nin oyları istedikleri yasal düzenlemeleri TBMM'den geçirmeye ya da istemediklerini engellemeye yetiyor da artıyor. İşte bu tablo seçim sonuçları açısından partilerde durum değerlendirmelerinde ve iç hesaplaşmalarda etkili oluyor.

TBMM

TBMM, arşiv - 48 Haber Ajansı

Hangi gerekçeler konuşuluyor?

En büyük hareketlilik CHP'de. Sonuçlara bakarak bunun bir başarı olduğunu, Kılıçdaroğlu'nun süreci baştan sona çok iyi yönettiğini söyleyen de var, "Büyük hezimet" diyen de. "Karşı taraf çok çamur attı. Sahte videolarla, yalanlarla yürüttüğü kampanyayla kazandı" diyen de var. "Sen de ona göre konum alsaydın. Kampanya da başarısız oldunuz, tepki vermekte geç kaldınız" diyen de. Ancak "ittifak listeleri"nin CHP seçmeni içinde soğukluk yarattığı" ve "CHP dışı itifak partilerinin yönetici, aday ve seçmenlerinin büyük çocuğunluğunun CHP için çalışmadığı" iddiasında bulunanların sayısı da az değil.

Bir yandan CHP'de, hem parti üst yönetimini hem de TBMM grubu yönetimi şekillenecek. Bir taraftan da CHP kongrelere ve kurultaya gidecek. Ama asıl önemlisi çok kısa süre sonra yerel genel seçimlere gidilecek. Yani zaman az, yarış çok kulvarlı. Cumhurbaşkanı seçimi, milletvekili seçiminin ardından olası bir 3. kaybı partinin kaldırıp kaldıramayacağı konuşuluyor Ankara'da.

TBMM Grubu için durum ne?

Cuma günü vekiller TBMM'de yemin edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'da bir değişiklik olmazsa Cumartesi günü yemin edecek. Ardından siyasi partilerin TBMM yönetimleri şekillenecek. TBMM başkanı, Grup başkanları, Grup Başkan Vekilleri, komisyonlar vd. temsilciler şekillenip seçilecek.

CHP Grup Başkanı ve 3 başkan vekili

CHP Grup Başkanvekilliği konusunda matematik biraz karışık. CHP'nin 27. Dönem TBMM grubunda, Grup Başkanı Genel Başkan sıfatıyla Kemal Kılıçdaroğlu idi. Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç Grup Başkanvelilleriydi. CHP, Cumartesi günü grup başkan vekillerini seçecek.

İlk olarak; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu artık milletvekili değil. Bu nedenle Özgür Özel’in 28. dönem TBMM'sinde (Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu milletvekili olmadığı için) CHP Grup Başkanlığı’na seçilmesi bekleniyor.

CHP'nin 28 Dönem TBMM grubu yönetim

Engin Özkoç bu dönem milletvekili olmadığı için CHP Grup başkanvekili olamayacak. Engin Altay’ın da yeni dönem için CHP Grup başkanvekiliğine aday olmayacağı iddiaları konuşuluyor. Bu durumda 3 grup başkanvekilliği için 8 adayın adı geçiyor kulislerde. Bu isimlerin arasında kimler var bir bakalım;

Bülent Tezcan, Mahmut Tanal, Ali Mahir Başarır, Murat Emir, Zeynel Emre, Murat Bakan, Gökhan Günaydın ve Ali Öztunç.

CHP kurultayı, arşiv - 48 Haber Ajansı

CHP kurultayı, arşiv - 48 Haber Ajansı

Kurultay süreci

32. olağan kurultayın sonbaharda yapılacağı konuşuluyor. O zamana kadar öncelikle ilçe, il kongreleri, delege seçimlerinin tamamlanması planlanıyor. Ancak seçim sonrası ilk değerlendirmeler PM ve MYK'de olacak. Seçimlerin değerlendirileceği MYK perşembe günü, Parti Meclisi ise cumartesi günü olacak.

Ve hemen ardından CHP'de hem uzun zamandır yapılmayan kongre süreci hem de kurultay sürecinin başlatılması bekleniyork. Bu aşamada partinin bazı önde gelen isimleri (aralarında eski genel başkanlar da var) "tabandan tavana değişim ve yenilenme" diyor. Yani mahalle temsilciliklerinden, genel merkez yönetimine, PM'den, MYK'ya kadar bir tazelenme ve yenilenme süreci isteği dile getiriliyor. Kongrelerin ertelenmesi de eleştiriliyor.

A Takımında değişiklik

Parti içinde mevcut yönetimden isimler Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na PM ve MYK'dan güven tazelenip yetki verilmesiyle mevcut A takımı yönetimini yeniden belirlemesi ve bu yeni kadroyla yerel genel seçimlere gidilmesi fikrini savunuyor. Yani terel seçim öncesi parti içi yarış yerine sandığa odaklanılması görüşünü savunuyorlar. Bu nedenle Haziran ayında bir olağanüstü kurultay toplanması ve yeni MYK'nın şekillenmesi. Genel başkan değiştirilmeden seçimlere hazırlanılması görüşünü savunanlar oldukça fazla.

Ancak kongreleri yapmayıp "seçimlere odaklanalım" denmesi sonucunda partide bir durgunluk ve tembellik oluştuğu görüşünü savunanlar da oldukça fazla. Bu yöneticiler bir an önce il, ilçe kongrelerinin yapılmasını, parti üzerinde var olduğunu iddia ettikleri "ölü toprağı"nın kaldırılmasını ve yeni bir eneriyle, taze kadrolarla seçimlere gidilmesini savunuyorlar.

Öte yandan CHP Genel merkezinde A takımı yönetiminin (baş danışman vekiller dahil) bu görevlerinden istifalarını Kılıçdaroğlu'na sunmak istedikleri ancak Kılıçdaroğlu'nun, "PM ve MYK'yı bekleyin" dediği öğrenildi.

Mevcut MYK kimlerden oluşuyor?

CHP MYK üyeleri Mayıs 2023 - 1

CHP MYK üyeleri Mayıs 2023 - 2

CHP MYK üyeleri Mayıs 2023 - 3

CHP MYK üyeleri Mayıs 2023

Genel başkan adayları

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı seçimi 2. tur sonuçları sonrası yaptığı açıklamada, "Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız" demişti. Bu sözler, "Kılıçdaroğlu genel başkanlığı bırakmayacak" şeklinde yorumlanırken. Bazı parti yöneticileri, "Yerel genel seçim sonrası yarış başlar. Doğrusu da budur" dedi. Gözlerin çevrildiği İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu seçimin hemen ardından "değişim" dedi ama parti içi yarış için niyetini açık açık belli etmedi. Bu dönem milletvekili olmayan Gürsel Tekin, "Kılıçdaroğlu aday olmazsa ben tabii ki adayım" diye saklamadan, gizlemeden niyetini ortaya koydu. Son dakika da CHP listesinden Erzincan'da rekor oyla milletvekili seçilen TDP Genel Başkanı ve CHP'nin eski genel başkan adaylarından Mustafa Sarıgül, "Sayın Kılıçdaroğlu siz kaybetmediniz. Biz kazandıramadık. Yazıklar olsun bize!" dedi.

Kılıçdaroğlu ne demişti?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, arşiv - 48 Haber Ajansı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, arşiv - 48 Haber Ajansı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı seçimi 2. tur sonrası yaptığı açıklamada, "Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız" demişti. Kılıçdaroğlu'nun parti içi yarışı bırakmayacağı mesajı olarak algılanan konuşması şöyleydi;

"Sevgili halkım, hakkınızın yenmesine müsaade edemezdim etmedim. Eziyetlere susup dilsiz şeytan olamazdım olmadım. Evlatlarımız işsiz güçsüz hayata tutunmaya çalışırken onların haklarının yenilmesine müsade edemezdim, etmedim. Ben her zaman hakkınız hukukunuz için, bolluk bereket içinde yaşayın diye mücadele verdim vermeye de devam edeceğim. Şimdi sizlerden bir ricam var; demokrasi mücadelesi sürdürmeye destek verin. Son yılların en adil olmayan bir seçim süreci yaşadık. Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı tüm unsurlarıyla her cephede mücadelesini vermektedir. Ülkemize gerçek anlamda demokrasi gelinceye kadar bu mücadelenin öncüsü olmayı sürdüreceğiz. Bu vatan için ne yapsak azdır. Bilin ki benim asıl üzüntü sebebim ülkeyi bekleyen çok daha büyük sıkıntılardır. O sıkıntıların karşısında da ilk olarak duracağını bilmenizi isterim. Şu andan itibaren öncelikle bana oy veren yirmi beş milyonu aşan vatandaşımızı moralli bir şekilde dimdik ayakta görmek istiyorum. Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız."

Özel'den açıklama

Özgür Özel

Özgür Özel, arşiv - 48 Haber Ajansı

CHP'nin muhtemel Grup Başkanı Özgür Özel dün gazetecilere bir ön değerlendirmede bulundu. Özel şunları söyledi;

"Hiç kimse CHP’den hiçbir şey olmamış gibi siyaset yapmasını beklemesin. Partimize, oy vermeyen seçmeni anlamamız lazım. Sonuçları kitap gibi okumak lazım” dedi. Cumartesi günü grup başkanvekilliği seçimi olacağını söyleyen Özel, “Engin Altay ve ben tekrar bu göreve talip değilim. 3 grup başkanvekili seçilecek, şu ana kadar 8 aday talip oldu. Şu anda grup başkanlığına adayım” dedi. “CHP’de genel başkanlık sorunu var mı?” sorusunu yanıtlayan Özel, “Türkiye’nin Sayın Kılıçdaroğlu’yla ilgili olumsuz yaklaşımı olmadığını görüyoruz. Bundan sonraki süreçte siyasete devam edeceğiz."

Daha detaylı sonuçlar için TIKLAYIN LÜTFEN;

https://www.48haber.com.tr/TR/2023-Cumhurbaskanligi-Secim-Sonuclari-Mugla.html

48 Haber Ajansı

Muğla'daki merkez ve ilçelerden en sıcak haberler ve son dakika gelişmeleri 7/ 24 CANLI burada... TIKLA MUĞLA HABERleri48 Haber Ajansı

ENGLISH

The wind of "change" that comes with elections in CHP!..

What happens in the CHP after the presidential and parliamentary elections? Especially the arithmetic result in the Turkish Grand National Assembly is discussed. Here is the information we gathered from Ankara backstages....

Supreme Election Board (YSK) Chairman Ahmet Yener announced the final results of the 28th World Parliamentary Election. According to the information sent to the Official Gazette, the table in the Turkish Grand National Assembly is as follows;

Justice and Development Party 268 deputies
Republican People's Party 169 deputies
Greens and Left Future Party 61 deputies
Nationalist Movement Party 50 deputies
IYI Party 43 deputies
5 MPs from the Welfare Party Again
Labor Party 4 deputies

Total number of proxies; 600

Total number of deputies of AK Party + MHP + YRP; 323
CHP + IYI Party, YSP + IP total number of deputies; 277

Well;

In other words, the votes of the AK Party + RP + YRP are enough to pass the legal regulations they want or to prevent those they do not want. This table is effective in the evaluation of the situation in the parties in terms of the election results and in the internal reckonings.

What excuses are being spoken?

The biggest trouble and mobility is in the CHP. Looking at the results, there are some who say that this is a success. The one who says "great defeat". There are also those who say, "The other side threw a lot of mud. It won with the campaign it carried out with fake videos and lies." And those who say, "You should have taken a position accordingly. You failed in the campaign, you were late in reacting." However, the number of those who claim that the "alliance lists" create a coldness among the real CHP voters and that the voters of the non-CHP alliance parties are working for the AK Party are not few.

On the one hand, the new CHP management will be shaped both in the party's senior management and in the parliamentary group. On the one hand, the CHP will go to congresses and congresses. But most importantly, local general elections will be held very soon. So time is less, the race is many lanes. There is talk in Ankara whether the party can handle a third defeat after the presidential election and the parliamentary election.

What's the latest information?

Deputies will take the oath in the Parliament on Friday. If there is no change in President Erdogan, he will be sworn in on Saturday. Then the parliamentary administrations of the political parties will be shaped. Speaker of the Grand National Assembly of Turkey, Group Presidents, Group Deputy Chairman, commissions etc. Representatives will be formed and elected.

CHP Group President and 3 vice presidents

Mathematics is a bit complicated about CHP Group Deputy Chairmanship. In the CHP's 27th Term Parliamentary group, Kemal Kılıçdaroğlu was the Chairman of the Group. Özgür Özel, Engin Altay and Engin Özkoç were the Group Presidents. CHP will elect group vice presidents on Saturday.

Firstly; CHP Chairman Kemal Kılıçdaroğlu is no longer a member of parliament. For this reason, Özgür Özel is expected to be appointed as CHP Group Chairman in the 28th term of the Turkish Grand National Assembly (since Chairman Kemal Kılıçdaroğlu is not a deputy).

CHP's 28-term parliamentary group management

Engin Özkoç will not be the CHP Group Deputy Chairman because he is not a deputy this term. There are also rumors that Engin Altay will not be a candidate for the CHP Group Deputy Chairmanship for the new term. In this case, the names of 8 candidates for the 3 group vice presidents are mentioned in the backstage. Let's see who are among these names;

Bülent Tezcan, Mahmut Tanal, Ali Mahir Basarir, Murat Emir, Zeynel Emre, Murat Minister, Gökhan Günaydın and Ali Öztunç.

Convention process

It is said that the 32nd ordinary congress will be held in the autumn. Until then, it is planned to complete the district, provincial congresses and delegate elections. However, the first evaluations after the election will be made by PM and MYK. The FMC, where the elections will be evaluated, will be on Thursday, and the Party Assembly will be on Saturday.

And right after that, we are expected to start both the congress process, which has not been held for a long time, and the congress process in the CHP. At this stage, some of the party's leading figures (including former leaders) say "change and renewal from the bottom up". In other words, a desire for a renewal and renewal process is expressed from neighborhood representatives to the headquarters, from PM to MYK.

In a group, he advocates the idea of re-determining the current A-team management and holding local general elections with this staff, after the current Chairman Kemal Kılıçdaroğlu was reassured and authorized by the PM and MYK. Therefore, convening an extraordinary congress in June and shaping the new MYK. There are also those who support the idea of preparing for the elections without changing the chairman. In other words, the number of people who want the presidential race to be left after the local general elections is quite high.

What did Kılıçdaroğlu say?

CHP Chairman Kemal Kılıçdaroğlu said in a statement after the second round of the presidential election, "Our march continues and we are here." Kılıçdaroğlu's speech, which was perceived as a message that he would not quit the intra-party race, was as follows;

"My dear people, I couldn't let your rights be defeated. I couldn't be the mute devil by keeping silent about the persecutions. While our children are trying to hold on to life without work, their rights

I couldn't let it be defeated, I didn't. I have always fought for your rights, so that you can live in abundance and I will continue to do so. Now I have a request from you; Support to continue the struggle for democracy. We had the most unfair election process in recent years. The Republican People's Party and the Nation Alliance are fighting on every front with all their elements. We will continue to be the pioneer of this struggle until real democracy comes to our country. What can we do for this country? Know that the main reason for my sadness is the much bigger problems that await the country. I want you to know that you will be the first to stand in the face of those troubles. From now on, first of all, I want to see our citizens, who have more than twenty-five million votes for me, standing tall and in good spirits. Our march continues, and here we are."

Description from Private

CHP's possible Group Chairman Özgür Özel made a preliminary assessment to the journalists yesterday. Special said:

"No one should expect the CHP to do politics as if nothing happened. We need to understand the voters who did not vote for our party. We need to read the results like a book," he said. Özel said that he will be elected as the deputy chairman of the group on Saturday, "Engin Altay and I do not aspire to this task again. 3. 3 group vice presidents will be elected, 8 candidates have aspired so far. I am currently a candidate for the group presidency," he said. Answering the question, Özel said, "We see that Turkey does not have a negative approach towards Mr. Kılıçdaroğlu. We will continue with politics in the next period."

For more detailed results, PLEASE CLICK;

https://www.48haber.com.tr/TR/2023-Cumhurbaskanligi-Secim-Sonuclari-Mugla.html

https://www.48haber.com.tr/

TAGS;

2023 seçimleri

CHP

Muğla politika haberleri