Muğla siyaset haberleri
HABER

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi başladı

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi

Kongre Ankara'da başladı

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 24.03.2021 / AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi başladı

Video: Canlı Yayın AA (Anadolu Ajansı)

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi başladı. Önemli değişikliklerin beklendiği partide genel başkanvekili sayısı 2'ye, MKYK üye sayısı 75'e çıkıyor.

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi Ankara'da başladı. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kongre salona girmeden önce, bahçede toplanan partililere seslendi. Erdoğan kongrede yapılacak değişiklikle MKYK üye sayısının 75'e çıkacağını açıkladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da Genel Başkanvekili sayısının ikiye yükseltileceğini belirtti

Tüzük değiştirildi

AK PArti Tüzük Değişikliği Komisyonunca hazırlanan parti tüzüğünün bazı maddelerine ilişkin değişiklik teklifi kongrede kabul edilerek yürürlüğe girdi.

Buna göre, tüzüğün 68. maddesinin 1. fıkrasına "Parti İçi Demokrasi ve Hakem Kurulu"ndan sonra gelmek üzere "Siyasi Erdem ve Etik Kurulu" ilave edildi. Böylece Siyasi Erdem ve Etik Kurulu'nun üye seçimlerinin de Büyük Kongre delegelerince yapılması sağlandı.

MKYK üye sayıları

Tüzüğün MKYK'nin Oluşumu ve Çalışma Esasları başlıklı 73. maddesinin 1. fıkrasında yer alan 50 sayısı 75, 25 sayısı 35 olarak değiştirildi. Böylece MKYK asıl üye sayısı 75'e, yedek üye sayısı 35'e çıkarıldı.

Tüzüğün Genel Başkanvekili başlıklı 77/a maddesine "İkiden fazla genel başkanvekili atanamaz, aralarındaki iş bölümü genel başkan tarafından belirlenir" fıkrası eklendi. Değişiklik uyarınca AKP'de genel başkanvekili sayısı 2'ye çıktı.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı

Tüzüğün Genel Başkan Yardımcıları başlıklı 81. maddesinin 81/13 fıkrası, "Araştırma, geliştirme ve eğitimden sorumlu" şeklinde düzenlendi. 81/13'ten sonra gelmek üzere "81/14 - Genel Başkan Yardımcısı (Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden sorumlu)", "81/15- Genel Başkan Yardımcısı (Parti Sözcüsü)" fıkraları eklendi. Böylece Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı kuruldu ve Parti Sözcülüğü kurumsal olarak Genel Başkan Yardımcılığı içinde yer aldı.

Yapılan bir diğer değişiklikle Merkez Disiplin Kurulu'nun 15 asıl, 5 yedek üyeden oluşması sağlandı.

Ayrıca, Siyasi Partiler Kanunu Ek Madde 7'de yapılan değişiklik gereğince, AKP Tüzüğü'nün 151.1 maddesine "2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'na göre tutulacak sicil, dosya, defter ve kayıtlar elektronik ortamda da tutulabilir. Ancak form veya sürekli form şeklinde tutulacak defterler, kullanılmaya başlanmadan önce her bir sayfasına numara verilerek ve onaylatılarak kullanılabilir. Onaylı sayfalar kullanıldıktan sonra defter haline getirilerek muhafaza edilir" hükmü eklendi.

Yeni Genel Başkanvekilleri

Tüzük değişikliği sonrası ikiye çıkan genel başkanvekilliklerine gelecek isimler de belirlendi. AK Parti Genel Başkanvekilliği görevlerine Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emine Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emine Erdoğan - Arşiv - 2021 - GHA

MKYK Listesi

AK PArti 7. Olağan Büyük Kongresi MKYK listesi

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi MKYK listesi

MKYK'da kimler yer almadı

Bir önceki MKYK'da olup da bu listede yer almayanlar;

Yeni MKYK listesinde, önceki dönemde yer alan 21 isim bulunmuyor. Bu isimler şöyle:

Ahmet Arslan
Ahmet Sorgun
Ahmet Tan
Cevdet Yılmaz
Erol Kaya
Eyüp Özsoy
Gökçen Özdoğan Enç
Harun Karacan
Hatice Kübra Öztürk Gökkaya
Hatice Merve Tatar
İffet Polat
Lütfi Elvan
Mahir Ünal
Mehmet Akif Kalaycı
Metin Yavuz
Mustafa Ataş
Mahmut Atilla Kaya
Osman Nuri Gülaçar
Tuğba Işık Ercan
Yavuz Subaşı
Zehra Taşkesenlioğlu Ban

TAGS;

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi

AK Parti

Muğla politika haberleri