Muğla siyaset haberleri
HABER

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

Dakika dakika CHP Kadın Kolları Kurultayı

2 aday yarıştı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 09.08.2020 / CHP Kadın Kolları 14. Olağan Kurultayı başladı. Seyricisiz yapılan kurultay'da 2 aday yarıştı ve yarışı Aylin Nazlıaka kazandı.

Açılan 12 sandığın sonucuna göre, CHP Kadın Kolları'nın yeni Genel Başkanı 309 oy alan Aylin Nazlıaka oldu. Rakibi Fatma Köse ise 204 oy aldı.

CHP Muğla İl Kadın Kolları delegeleri de sosyal medya hesaplarıından görsel paylaşarak yeni CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka'yı tebrik ettiler. Mesajları da şöyle;

CHP Muğla İl Kadın Kolları kurulltay delegeleri

CHP Muğla İl Kadın Kolları kurultay delegeleri

"CHP Kadın Kolları Genel Başkanlık Seçimi 14. Olağan Kurultayı’ mızda Genel Başkan seçilen Sayın Aylin Nazlıaka ve Yönetim Kuruluna yeni görevlerinde başarılar diler; şimdiye kadar yaptıkları çalışmalarından dolayı Fatma Köse ve Yönetim Kuruluna tesekkür ederiz.

#iktidariçinkadınlarhepönde
#gelecekkadınlarınellerinde
"

Neler yaşandı?

CHP Kadın Kolları 14. Olağan Kurultayı Ankara'da Bilken Odeon Açık Hava Gösteri Merkezi’nde başladı. “Bedeli ne olursa olsun bu topraklara, demokrasiyi, eşitliği, özgürlüğü biz kadınlar getireceğiz” sloganı altında toplanan kurultayda 3 aday yarışıyor. Fatma Köse, Aylin Nazlıaka ile Sibel Parmaksız'ın aday olduğu kurultayda Sibel Parmaksız

CHP Kadın Kolları 14. Olağan Kurultayı, Bilkent Odeon Açık Hava Gösteri Merkezi’nde başladı. CHP’li kadınlar, sandık başına giderek, yeni Kadın Kolları Genel Başkanını seçecekler. Kurultayda, CHP Kadın Kolları MYK asil ve yedek 40 üyesinin de seçimleri gerçekleştirilecek.

Saat 10.00’da başlayan kurultay, pandemi koşulları nedeniyle açık havada ve seyircisiz olarak yapılıyor. Koronavirüs önlemleri nedeniyle daha önce iki kez ertelenen kurultayın, dün gerçekleştirilen Parti Meclisi toplantısı nedeniyle bugün yapılmasına karar verilmişti.

Türkiye’nin çeşitli illerinden 650 kadın delegenin katıldığı kurultayda, şu ana kadar adaylığını açıklayan üç isim bulunuyor. Mevcut Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin karşısına, daha önce CHP’den ihraç edildikten sonra yargı yolu ile partiye geri dönen ve PM üyesi seçilen eski milletvekili Aylin Nazlıaka ile Sibel Parmaksız rakip olarak çıktı. Ancak Parmaksız yeterli imzayı toplayamadı.

CHP Kadın Kolları 14. Olağan Kurultayı

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığına yeniden aday olan mevcut Başkan Fatma Köse kurultayın ana gündemini son günlerin tartışma konusu olan İstanbul Sözleşmesi’nin oluşturacağını belirterek, kadının şiddetten korunması, şiddet uygulayanın cezalandırılmasına ilişkin bir manifesto da yayınlayacaklarını kaydetti.

Daha önce aday olacağını açıklayan Ayten Gülsever, Nazlıaka lehine yarıştan çekilme kararı alırken, Aylin Nazlıaka, “Kadınların ikincil cinsiyet gibi algılanmasını kabul etmiyorum” diyerek, Kadın Kolları Genel Başkanlığı’na adaylığını açıkladı.

Köse'den Kaftancıoğlu'na ağır sözler

Hangi adayın önce konuşacağına kura ile karar verilen kurultayda ilk olarak kürsüye mevcut başkan Fatma Köse çıktı. CHP Kadın Kolları başkanlığına aday olan Fatma Köse CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nu ağır sözlerle eleştirerek, delegeleri etkilemeye çalışmakla suçladı.

Köse, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adının kullanılarak il örgütlerinin etkilenmeye çalışıldığını da belirten Köse, "bu dedikodulara inanmayın" dedi.

Nazlıaka'dan kadın erkek kıyaslamaları

Kurultay'da diğer genel başkan adayı Aylin Nazlıaka sakin geçen konuşmasında kadınların siyasetteki yeri ve rolüne dikkat çekti. Nazlıaka, "sizlere baktığımda İstanbul Sözleşmesi'ne karşı savaş açan zihniiyeti tarihe gömecekleri görüyorum" dedi. Nazlıaka konuşmasının ağırlıklı bölümünde kadınlarla erkekleri kıyaslayarak, "erkeklere hak olanın kadınlara luüuf sayıldığı bu düzeni al aşağı edeceklereden yana olduğum için adayım" dedi.

Yeni Genel Başkan Nazlıaka

Açılan 12 sandığın sonucuna göre, CHP Kadın Kolları'nın yeni Genel Başkanı 309 oy alan Aylin Nazlıaka oldu. Rakibi Fatma Köse ise 204 oy aldı.

TAGS;

CHP Kadın Kolları 14. Olağan Kurultayı

Aylin Nazlıaka

Muğla politika haberleri