Muğla siyaset haberleri
HABER

CHP Kadın Kolları 14. Olağan Kurultayı

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

CHP Kadın Kolları kurultayı toplanıyor

CHP Kadın Kolları 14. Olağan Kurultayı 9 Ağustos'da

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 01.08.2020 / CHP Kadın Kolları 14. Olağan Kurultayı

CHP Kadın Kolları’nın pandemi dolayısıyla ertelenen 14. Olağan Kurultayı, 9 Ağustos’ta Bilkent Odeon’da yapılacak. İktidarın tartışmaya açtığı İstanbul Sözleşmesi’nin ana gündem olacağı kurultayda CHP’li kadınlar son dönemde artan kadın cinayetleri ve şiddete karşı da bildiri hazırlayacak.

Kurultayda öne çıkacak mesajların ne olacağı konusunda Cumhuriyet’e açıklamalar yapan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse şunları kaydetti:

İstanbul Sözleşmesi kadının hayatta kalma güvencesidir. Bir taraftan kadın bizim anamızdır, bacımızdır diye açıklama yapıyorlar ancak uygulamaya baktığınızda kadına yönelik şiddeti engelleyici yasaların uygulanmadığını hepimiz görüyoruz. Kadın Kolları Kurultayı’nın teması ‘Eşitlik Gelecek’ ve ‘İstanbul Sözleşmesi’ne Dokunma’ olacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Dostlarımızla iktidar olacağız” söylemi doğrultusunda dostlar içerisinde kadın örgütlerinin de yer alacağını vurgulayan Köse, şunları ifade etti:

Genel Başkanımızın kadının siyasette önünün açılmasını sağlayan mesajları oldu. Yüzde 50 kadın temsiliyeti için siyasi partilere çağrı yaptı. Biz de Siyasi Partiler Yasası’nda bir değişiklik yapılmasına yönelik bir hazırlık yaptık. Bunu ileriki günlerde TBMM’ye sunacağız. Kadının temsiliyetinin daha da artması için çalışacağız.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse

Fatma Köse kimdir?

Fatma Köse, Miyase ve Hüseyin Taştan çiftinin kızı olarak Malatya iline bağlı Arguvan ilçesinde doğdu. Köse İlk ve Orta öğrenimini Arguvan'da tamamladı, ardına Malatya Sağlık Meslek Lisesi'ni bitirdi.

1995 yılında Adıyaman Devlet Hastanesi’nde göreve başlayan Fatma Köse, çalışırken bir yandan da Anadolu Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.

Birçok Sivil Toplum Kuruluşunun kurucu üyeliğini üstlenen ve yönetim kurulunda yer alan Köse, Tüm Sağlıkçılar Derneği Adıyaman Şubesi kurucu üyeliği ve yönetim kurulu üyeliği, ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği Kurucu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Eğitilebilir Özürlü Çocuklar Derneği kurucu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Sağlık Emekçileri Sendikası Kurucu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı yapmıştır.

2012’de Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanlığı MYK üyeliğine seçilen Köse, kadın örgütlenmesinde 3,5 yıla aşkın sürede alan ve saha çalışmalarında aktif olarak görev aldıktan sonra, 14 Şubat 2015 yılında yapılan Kurultayda Kadın Kolları Genel Başkanı olarak seçilmiş ve günümüze kadar aktif bir şekilde Kadın Örgütlenmesine katkılarını sürdürmektedir.

Fatma Köse yönetimindeki Kadın Örgütü, yönetime geldiğinden bu yana, örgüte 10.491 kadın üye kazandırmış olup, 81 ilimizde de örgütlülüğü sağlamıştır. Göreve geldiğinde örgütlülüğü eksik olan 6 il’de iyileştirme başlatılmış ve 5 il’de Kadın Kolları il yönetimleri oluşturulmuş olup, kadın üyeler aktif hale getirilmiştir.

Dolayısıyla Fatma Köse yönetimindeki Kadın Örgütü, 81 il’de Kadın Kolları örgütlenmesine geniş çaplı katkı ve olanak sağlamaktadır.

[Özgeçmiş kaynak: CHP - https://chpkadin.chp.org.tr/Ozgecmis/YgRg1REqg8c=/fatma-kose.aspx]

TAGS;

CHP Kadın Kolları 14. Olağan Kurultayı

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse

Muğla politika haberleri