Muğla siyaset haberleri
HABER

CHP'de kurultay öncesi son gelişmeler

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

Kurultay bu haftasonu 2 gün sürecek

Aday aday sayısı 3'e yükseldi

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 23.07.2020 / CHP'de kurultay öncesi son gelişmeler

CHP’nin bu haftasonu 25-26 Temmuz’da Ankara Bilkent Odeon’da yapılacak 37. Olağan Kurultay’ı için hazırlıklar sürüyor.

Kurultay’da 1356 delege partinin yeni yönetimini belirlemek için sandığa gidecek. 25 Temmuz 2020 Cumartesi günü genel başkan, 26 Temmuz 2020 Pazar günü ise Parti Meclisi (PM) üyelerinin seçimleri yapılacak.

CHP yönetimi 37. Olağan Kurultayı’nda Divan Başkanı olarak “topuklu efe” olarak nitelendirilen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu delegeye aday olarak sunacak. Çerçioğlu, 2018’de yapılan tartışmalı tüzük kurultayında Divan Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

CHP 37. Olağan Kurultayı

CHP 37. Olağan Kurultay’ı çağrı mektubu

Delege ve görevliler haricinde yasak

CHP'nin 37. Olağan Kurultayı’nda, kurultay alanına delege ve görevliler dışında kimse alınmayacak. Girişte turnike sistemi kurulacak, 1356 delege de kurultay alanına kendilerine verilen çipli kartlarla girebilecek. CHP Ankara Delegesi Veli Özdemir, sosyal medya hesabından kurultay alanına girişte kullanacağı çipli kartı paylaştı.

37. Olağan Kurultay’ı 2

CHP 37. Olağan Kurultay’ı

Kurultay öncesi en çok tartışılan konular arasında yer alan, "onur üyeleri" alana gelirlerse CHP Onur Kurulu üyeleri geri döndürülmeyecekler. Ancak Onur Üyeleri alan dışındaki ayrı bir bölüme yönlendirilecek.

68 delegeden imza

CHP Tüzüğü gereği, genel başkan adayı olmak isteyenlerin bin 356 olarak güncellenen kurultay delegesinin yüzde 5’inin yani 68’inin imzasını alması gerekiyor. Ancak aday olmak isteyen hiçbir isim, şu ana kadar gerekli 68 imzayı resmi olarak toplayamadı ya da açıklamadı.

Şu ana kadar genel başkan aday adaylığını eski milletvekili Aytuğ Atıcı ile parti üyesi Tolga Yarman açıkladı. “Gelecek İçin Biz” grubunun öncüsü, PM üyesi İlhan Cihaner’de adaylığını açıkladı. Daha önce genel başkan aday adayı olacağı söylenen Müslim Sarı ise, PM’ye aday olmakta karar kıldı. Muharrem İnce’nin aday olmayacağı ve kurultayda bir konuşma yapmayacağı da netleşti.

Salıcı'dan mesaj

CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, bu hafta sonu gerçekleştirilecek 37. Olağan Kurultayı’nın pandemi koşullarında yapıldığını anımsatarak, “Parti içi seçim sürecini demokratik yöntemlerle gerçekleştiren tek siyasi partiyiz. Konuyla ilgili farklı seslerin çıkması da demokratik geleneğin bir gereği” dedi.

Delegelerin listesi

Kurultay delegeleri il il sıralı liste için aşağıdaki bağlantıya TIKLAYIN;

https://www.gumuslukrehberi.com/mugla-secim-haberleri-200.html

TAGS;

CHP 37. Olağan Kurultayı

Aday adayı sayısı 3

Muğla politika haberleri