Muğla siyaset haberleri
HABER

CHP Bodrum'dan barolar açıklaması

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

Avukatlara uygulanan müdahale kınandı

CHP Bodrum İlçe örgütü

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 23.06.2020 / CHP Bodrum'dan barolar açıklaması

CHP Bodrum ilçe örgütü basın açıklaması yaparak avukatlara ve baro temsilcilerine yapılan müdahaleleri kınadı. Açıklamada, "Direnen Baro Başkanlarımıza selamlarımızı iletiyor haklı mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz" denildi.

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, ilçe yönetim kurulu üyeleri ve parililerin katıldığı basın açıklaması CHP Bodrum İlçe Örgütü çarşı binası önünde gerçekleştirildi.

CHP Bodrum'dan barolar açıklaması

CHP Bodrum'dan barolar açıklaması

Açıklamanın tam metni aşağıda;

"BASINA VE KAMUOYUNA

22 Haziran günü 75 Baro Başkanının Ankara’ya girmeleri kolluk kuvvetleri tarafından haksız, hukuksuz ve orantısız müdahalesi ile engellenmiştir. Bazı Baro Başkanları Fiziksel müdahaleye uğramış ve kolluk tarafından darp edilmiştir. Kendilerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Bu müdahale, barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkına katı bir müdahale olup, kabul edilebilir değildir. Utanç vesikasıdır. Adaletin ve hak arama hürriyetinin temel güvencesi avukatlar, yargının kurucu unsurudur, bu saldırı hukuka, adalete ve yargıya yapılmış bir saldırıdır. Yapılanları kınıyoruz.

‘Ülke içinde pandemi ile had safhaya ulaşan işsizlik, yoksulluk ve ekonomik kriz gerçekliği bir yanda dururken; Avukatlık Kanunu’nda ve Barolar Birliğinin temel yapısında ve seçim sisteminde değişikliği ön görülen tasarı, ilk kez FETO projesi olarak ortaya çıkmış, bugün AKP hükümeti tarafından yeniden gündeme getirilmiştir.

İktidarın ana saikinin, demokrasinin ve hak arama özgürlüğünün güvencesi, doğanın sesi, yargının tek sivil ve ele geçirilememiş parçası olan baroları susturmak olduğunu biliyoruz.

CHP Bodrum'dan barolar açıklaması 3

CHP Bodrum'dan barolar açıklaması

Planlanan çoklu baro sistemi ile baroların siyasallaşması sağlanmaya çalışılmaktadır. Baroların bağımsız iradesini, baroları parçalayarak tahakküm altına alma çabasıdır. Baroların yapısında ve Avukatlık Kanunu’nda değişikliği öngörülen tasarıları da savunmanın susturulmasını, avukatların yok sayılmalarını, Adaletin teminatı baroların siyasallaştırılmasını kabul etmiyoruz.

Tekrardan yineliyoruz; Sistematik olarak pasifize edilmeye çalışılan Barolar, bugün geldiğimiz noktada büyük tehdit altındadır. Cumhuriyetin, demokrasinin, hukuk devletinin, laikliğin ve hak arama özgürlüğünün teminatı olan, evrensel hukuk ilkelerini kendine varlık sebebi yapan avukatların teslim olmasını beklemesinler.

Direnen Baro Başkanlarımıza selamlarımızı iletiyor haklı mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz.

CHP BODRUM İLÇE ÖRGÜTÜ
#savunmayürüyor
"

TAGS;

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan

CHP Bodrum İlçe örgütü

Muğla politika haberleri