Muğla siyaset haberleri
HABER

Bodrum'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

Açılışlar, konserler, fidan dikimleri, sergiler

Bodrum ve Gümüşlük'te 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 06.03.2020 / Bodrum'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Bodrum'da çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bodrum Belediyesi ve CHP örgütleri de bir dizi etkinlik düzenleyecek. Umurça ve Gümüşlük'te ağaç fidanı dikilecek, Bodrum merkezde sergi ve konserler düzenlenecek.

Bodrum Belediyesi'nden yapılan basın açıklamasına göre 8 Mart günü sabahtan gece yarısına kadar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için pek çok etkinlik gerçekleştirilecek.

Bodrum'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri 1

Bodrum'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri

Belediyenin açıklaması

Dünyanın pek çok ülkesinde çeşitli etkinliklerle kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Bodrum’da sabah saatlerinde başlayarak Bodrum Belediyesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının organizasyonlarıyla gün boyu devam edecek olan etkinliklere sahne olacak.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitlik

Bodrum'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri 2

Bodrum'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri

Şartı’nı (CEMR) imzalayacak. İmza töreni, Hakan Aykan Kültür Merkezi Trafo Kafe’de saat 14.00’te gerçekleştirilecek. 8 Mart 2020 Pazar günü dolayısıyla Bodrum Belediyesi’nin bir diğer etkinliği ise Belediye Meydanı’ndaki Kadın Ağacı önünde düzenlenecek. MSKÜ Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esra Sağlık’ın “Bilime ve Sanata Yön Veren Öncü Kadınlar” heykel sergisi, Belediye Meydanı’nda saat 15.00’te açılacak.

Bodrum'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri 3

Bodrum'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri

Kadın örgütlerinin etkinlikleri

Bodrum’da, etkinlikler gün boyu farklı mekan ve zamanlarda devam edecek. Bodrum Art Kültür ve Sanat Derneği’nin etkinliği Belediye Meydanı’nda saat 11.00’de başlayacak.

Deniz Kızları Platformu, Kale girişi önündeki STS Okul Gemisi’nde sunum ve söyleşilerden oluşan bir program erçekleştirecek. Etkinlik saat 12.00’da başlayacak.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, 8 Mart dolayısıyla Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi Trafo Kafe’de saat 18.00’de “Kadın” konulu karma sergi açacak. Bir diğer sergi de Nurol Kültür Merkezi fuaye alanında olacak. Selçuk Arslan’ın “Anadolu’da Kadın Emeği” fotoğraf sergisinin açılışı saat 14.00’da gerçekleştirilecek.

Bodrum'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri 4

Bodrum'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün son etkinliği Pınar Seli ve Kadınlar Korosu tarafından düzenlenecek. Koro, 8 Mart akşamı saat 20.00’da Mandalin Bar’da “Hükümlü Annelerin Çocuklarına Destek Konseri” verecek. Sosyal sorumluluk projesi olarak gerçekleştirilen konserin tüm geliri, hükümlü çocukları için harcanacak.

8 Mart'ta CHP örgütlerinin etkinlikleri

Bodrum Belediye Başkanlığı'nın yazılı basın açıklamasında yer alan etkinliklerin yanı sıra CHP örgütleri de çeşitli etkinliklere imza atacaklarını duyurdular.

CHP Bodrum Kadın Kolları

CHP Bodrum Kadın Kolu sosyal medya hesaplarından yayınladığı bir afiş ve duyuruyla, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde "Kadınlar Ormanı"nı hayata geçireceklerini açıkladı. 8 Mart 2020 günü saat 11:00’da, "Yitirilen Her Bir Can'a Bir Fidan" başlığıyla fidan dikimi yapılacak. Etkinlik alanı Umurça Parkı üstü.

Bodrum'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri 5

Bodrum'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri

Etkinlikle ilgili CHP Bodrum Kadın Kolları açıklaması şöyle;

"Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü, eşit yurttaşlık ve eşit temsiliyet taleplerimizi daha yüksek sesle dile getirebileceğimiz bir fırsat olarak değerlendirmek gerektiğine olan inançla hazırladığımız projemiz; KADINLAR ORMAN’ını 8 Mart günü hayata geçiriyoruz. Kadına yönelik şiddetin dur durak bilmediği, olağanlaştırılmaya çalışıldığı bir anlayışı reddediyoruz. Bu anlayışı teşhir etmek ve yaşam hakkımıza yönelik yapılan bu saldırılara dikkat çekmek için, “Yitirilen Her Bir Can’a Bir Fidan” diyerek Kadınlar Ormanı’nımızın ilk adımını, 8 Mart günü saat: 11:00’da basın açıklamamızla birlikte 150 adet zeytin fidanı dikerek atıyoruz."

CHP Bodrum Kadın Kolları ağaç fidanı dikme etkinliği saat ve yeri şöyle;

Yer: Umurça Parkı üstü / Bodrum

Saat: 11:00

CHP Gümüşlük örgütü

CHP Gümüşlük ve Koyunbaba mahalle temsilciliği de parti örgütünü 8 Mart Pazar günü ağaç fidanı dikme etkinliğine davet etti. CHP Gümüşlük Mahalle Temsilcisi Kemal Gökal, 200 adet ağaç fidanı dikilecek alanın "Gümüşlük Kadınlar Ormanı" olarak anılacağını söyledi.

CHP Gümüşlük

CHP Gümüşlük ve Koyunbaba mahalle temsilciliği bürosu / Fotoğraf: GHA

CHP Gümüşlük Mahalle Temsilcisi Kemal Gökal, 8 Mart 2020 Pazar günü CHP Gümüşlük ve Koyunbaba'da partililerle birlikte ağaç fidanı dikeceklerini açıkladı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen etkinlik hakkında Gökal, Gümüşlük Rehberi'ne şu bilgileri verdi;

Kemal Gökal, Gümüşlük, Bodrum

CHP Gümüşlük Mahalle Temsilcisi Kemal Gökal (Önde sağdan 2.) / Fotoğraf: Yalçın Çakır / GHA

"200 ağaç fidanı dikeceğiz. Eski Karakaya Köyü mevkiinde bulunan alanda olacak etkinlik. Zeytin ve çam ağacı fidanları olacak. Bölgenin adı da 'Gümüşlük kadınlar Ormanı' olacak. Her sene 8 Mart günü farklı bir etkinlik yapıyoruz. Bu sene de bu etkinliği gerçekleştiriyoruz ve Gümüşlük örgütümüzü davet ediyoruz. Herşey Gümüşlük için."

CHP Gümüşlük ağaç fidanı dikme etkinliği saat ve yeri şöyle;

Yer: Eski Karakaya Köyü mevkii / Gümüşlük

Saat: 10:00

TAGS;

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Bodrum Belediyesi

Muğla politika haberleri