Muğla Haberleri
HABER

Muğla'ya yüksek kapasiteli yangın söndürme helikopteri

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Türkiye Doğal Hayat Koruma Vakfı tahsis etti

Yangınlara müdahale edecek

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 07 Ağustos 2021 - Muğla'ya yüksek kapasiteli yangın söndürme helikopteri

Muğla Büyükşehir Belediyesi yüksek kapasiteli yangın söndürme helikopterini Muğla'ya getirdi. Yangınlarla daha etkin mücadele için görüşmelerini sürdüren Muğla Büyükşehir Belediyesi, 4,5 ton su kapasitesine sahip yangın söndürme helikopterinin Muğla’ya gelmesini sağladı.

WWF-Türkiye Doğal Hayat Koruma Vakfı tarafından kiralanan ve Muğla Büyükşehir Belediyesine tahsis edilen helikopterin yarından itibaren yangınlara müdahale etmesi bekleniyor. Türkiye Doğal Hayat Koruma Vakfı Genel Müdürü Aslı Pasinli’nin çabalarıyla Avusturya’dan gelen yüksek kapasiteli helikopter, bugün 18.00’da Dalaman Havaalanına iniş yaptı.

Muğla'ya yüksek kapasiteli yangın söndürme helikopteri 2

Muğla'ya yüksek kapasiteli yangın söndürme helikopteri

Gürün; “Doğayı Korumak İşbirliği Çok Önemli”

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ve ilçelerinde tüm etkinlikler tek bir yerde  →  BURAYA TIKLAYIN

Havaalanında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla’da meydana gelen yangın felaketi nedeniyle yüreğinin yandığını belirterek, helikopterin gelmesi için oluşan sivil insiyatif nedeniyle çok mutlu olduğunu ve Muğla’nın doğasını korumak için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Gürün, “Öncelikle helikopterin buraya getirilmesi büyük emekleri olan vakıf yetkililerine teşekkür ediyorum. Bir süredir devam eden helikopteri getirme sürecinde gerekli izinleri veren ve prosedürleri tamamlayan Tarım ve Orman, Ulaştırma ve Altyapı, Kültür ve Turizm Bakanlıklarımıza teşekkür ediyorum. Akaryakıt giderini tamamen üstlenen Shell petrole de teşekkür ederim. Bu sivil insiyatif ve vakıflarla bir araya gelerek bu işi başarabildik” dedi.

Muğla'ya yüksek kapasiteli yangın söndürme helikopteri 3

Muğla'ya yüksek kapasiteli yangın söndürme helikopteri

Yanan Sadece Ağaç Değil, Koca Bir Hayat ve Canlılar

Muğla’da ki yangın nedeniyle doğanın ve ekosistemin zarar gördüğünü belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, bundan sonraki süreçte aynı felaketi yaşamamak için işbirliğinin çok öenmli olduğunu vurguladı.

Gürün, “Muğla’da ki yangın sadece Muğla’da yanan ve Muğlalıları ilgilendiren yangın değil. Muğla tüm Türkiye’nin hatta Avrupa’nın çok önemli bir turizm merkezi. Doğasıyla da çok önemli bir il ve %68’i orman olan bir kent. Bundan sonra da değişen iklim şartları nedeniyle yeni yangınlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu nedenle doğamızı korumak için herkesle işbirliği yapıp fikirlerimizi ortaya koymamız gerekiyor. Yanan sadece ağaç değil, burada yaşayan bir vahşi hayat var, canlılar var ve ekosistem var. Yüreğimiz yanıyor. Ormanlarımızın bir daha yanmaması için ne yapmamız gerekiyorsa onu yapıp bu felaketi yaşamak istemiyoruz” dedi.

MUĞLA SICAK HABER, SON DAKİKA HABERLERİ

Muğla ve ilçelerinde yaşanan tüm sıcak gelişmeler, son dakika haberleri için  →  BURAYA TIKLAYIN

TAGS;

MBB

Yangın söndürme helikopteri

Muğla haberleri