Muğla Haberleri
HABER

Türkiye'de ilk kez Bodrum'un yeni otogarında olacak

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Elektrikli araba şarj istasyonu

Türkiye'de bir otogarda ilk

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 16 Temmuz 2020 - Türkiye'de ilk kez Bodrum'un yeni otogarında olacak

Bodrum'un yeni otogarının inşaatı devam ediyor. Bodrum şehir merkezinden taşınacak olan otogarda Türkiye'de bir otogarda ilk olan teknoloji de hizmete girecek.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Bodrum’a kazandıracağı yeni otogarda elektrikli araçlar için 6 şarj istasyonu kuruldu.

Bodrum’da yapımı devam eden ve yüzde 97’si tamamlanan otogar çatısındaki güneş panellerinin yanı sıra elektrikli araçlar için de şarj istasyonlarına sahip.

Elektrikli araba şarj istasyonu 1

Yeni Bodrum Otogarı inşaatı - Temmuz 2020

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 74 Milyonluk yatırımla Bodrum’a kazandıracağı yeni otogarda 6 şarj istasyonunun kurulumu tamamlandı. 6 aracın aynı anda şarj olabileceği şarj istasyonları 22 KW’lık güç çıkışına sahip. Elektrikle çalışan araçlar sahip oldukları bataryalara göre ortalama 3 saatte şarj olabilecek.

Bodrum Yılda 4 Milyon Turist Ağırlıyor

Dünya’nın ve Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinin başında gelen Bodrum yılda yaklaşık olarak 4 milyon yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum Yarımadasının şehir içi trafik sorununu azaltmak için Torba Kavşağında yeni otogar inşaatına 9 Mart 2019 tarihinde başlamıştı.

Elektrikli araba şarj istasyonu 2

Elektrikli araba şarj istasyonu, Bodrum Otogarı

Otogar Kendi Enerjisini Üretecek

Bodrum otogarı çatısında bulunan güneş panelleri sayesinde kendi enerjisini güneşten üretecek. İnşaat alanı 17 bin 117 metrekare olan otogarda şehirlerarası otobüs peron sayısı 21, minibüs peron sayısı 45, minibüs depo peron sayısı 10, açık otopark sayısı 157 araç, kapalı otoparkı 19 araç ve engelli otoparkı da 8 araç kapasiteli olarak tasarlandı.

Gürün; “Bodrumumuza çok yakışacak”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “Bodrum sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın sayılı turizm merkezlerinin başında geliyor. Yenilenen teknoloji ile elektrikli arabaların sayısının sürekli arttığı günümüzde Bodrum otogarımızda bu hizmeti vatandaşlarımıza sunacağız. Çatısındaki güneş panelleri sayesinde kendi enerjisini de üreten otogarımız Bodrum’a çok yakışacak.” dedi.

Elektrikli araba şarj istasyonu 3

Elektrikli araba şarj istasyonu, Bodrum Otogarı

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün

Bodrum otogarı

Muğla haberleri