Muğla Haberleri
HABER

Muğla Valisi Orhan Tavlı hızlı başladı

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Muğla Valisi Orhan Tavlı Stratonikeia Antik Kentinde

Muğla Valisi Orhan Tavlı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 27 Haziran 2020 - Muğla Valisi Orhan Tavlı hızlı başladı

Muğla Valisi Orhan Tavlı, göreve başlayalı daha bir kaç gün olmasına rağmen önce brifinglerle sonra da sahaya çıkarak incelemelere başladı. Vali Tavlı, Stratonikeia Antik Kentini ziyaret etti.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Stratonikeia Antik Kentini Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ile birlikte gezerek ilk girişte bulunan karşılama merkezi, köy meydanı, gymnasium, batı cadde, kuzey şehir kapısı, Bouleuterion, tiyatro ile Hasan Şar ve Bılla konaklarını ziyaret ederek, kazı alanları ve restorasyon çalışmalarını inceledi.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Stratonikeia Antik Kenti 7

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Stratonikeia Antik Kenti

Antik kentteki gezi programında Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Yatağan İlçe Jandarma Komutanı Yavuz Selim İnan, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Eskihisar Mahalle Muhtarı Cafer Ateş ile kazı ekibi de hazır ulundu

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Stratonikeia Antik Kenti 1

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Stratonikeia Antik Kentinde

Selçuk Hamamı ve Şaban Ağa Cami’nde yapılan uygulamaları ve korunma örneklerini yerinde gören Vali Orhan Tavlı, özellikle Şaban Ağa Camindeki farklı dönemlerin cam altında sergileniyor olmasından ve gerçekleştirilen çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kuzey şehir kapısında devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde gören, antik döneme ait kanalizasyon sistemini inceleyen Vali Orhan Tavlı, kazı ve restorasyon çalışmaları yapan ekip üyelerine çalışmalarında başarılar diledi.

Köy meydanındaki bakırcı ustası, reçel ve hediyelik eşya satan kadınlar ile tarihi çınarların altında bir süre sohbet eden Vali Orhan Tavlı daha sonra kazı ekibinde bulunan arkeolog ve restoratörlerden taş hastanesi, restorasyon laboratuvarı ve çizim odasında çalışan yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Stratonikeia Antik Kenti 3

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Stratonikeia Antik Kentinde

Gezi sonrasında Stratonikeia ile ilgili son çıkan kitabını Vali Orhan Tavlı’ya hediye eden Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, “Stratonikeia Antik Kentinde yaklaşık 3500 yıllık kalıntılar bulunmaktadır. Burada her dönemin eserleri bir elin parmakları gibi korunmaktadır. Kentin tüm yapıları mermerden inşa edilmiştir. Antik dönem ile Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi yapıları aslına uygun olarak restore edilmiştir. Buradaki çalışmalar yılın on iki ayı ara vermeden devam etmektedir” dedi.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Stratonikeia Antik Kenti 4

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Stratonikeia Antik Kentinde

Halen Stratonikeia antik kentinde 2 GEKA projesi devam etmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Türk Tarih Kurumu, Pamukkale Üniversitesi, Muğla Valiliği ve Yatağan Kaymakamlığı tarafından buradaki çalışmalar işbirliği içerisinde yürütülmektedir.

UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer alan Stratonikeia’nın, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından Koruma Amaçlı İmar Planı tamamlanmış bulunmaktadır.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Stratonikeia Antik Kenti 5
Muğla Valisi Orhan Tavlı, Stratonikeia Antik Kenti

Vali Orhan Tavlı, bölgenin turizm açısından kalkınmasına katkı sağlayacak, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Stratonikeia antik kentinin tarihin her aşamasının ziyaretçiler tarafından görülebileceğini söyledi.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Stratonikeia Antik Kenti 6

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Stratonikeia Antik Kenti

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Muğla Valisi Orhan Tavlı

Stratonikeia Antik Kenti

Muğla haberleri