Muğla Haberleri
HABER

Aylık 7, 8 bin TL kazanabilirsiniz...

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Toprak analizi çiftçiyi de ürünü de kurtarıyor

#Evdekal

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 07 Nisan 2020 - Muğla Büyükşehir 13 yıllık sorunu analizle çözdü

Muğla Büyükşehir Belediyesi il genelinde korona virüs salgınıyla mücadelesini sürdürürken diğer yandan zor günler yaşayan üreten köylüye destek olmaya devam ediyor. ‘Tarlanıza Geliyoruz’ projesi kapsamında büyükşehir ekipleri çiftçilerin sorunlarına yerinde çözüm üretiyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri üreten köylünün ayağına giderek tarlasının toprak analizinden tohum ekimine, ilaçlamasından bakımına kadar her türlü desteği veriyor. Muğla’nın Menteşe ilçesi Fadıl kırsalında 13 yıldır tarlasından verim alamayan Ali Rıza Coşkun Muğla Büyükşehir Belediyesine başvurarak tarlası için destek istedi.

Büyükşehir ekipleri yardım isteyen çiftçinin tarlasına giderek toprak analizi yaptı. Ve buna göre çözüm üretti. Çözümün uygulanması sonrası zeytin ağaçlarının büyüdüğünü gören Ali Rıza Coşkun Muğla Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teşekkür etti.

Muğla Büyükşehir 13 yıllık sorunu analizle çözdü 2

Muğla Büyükşehir 13 yıllık sorunu analizle çözdü

Aylık 7, 8 bin TL gelir

Çiftçi Ali Rıza Coşkun şunları söyledi;

"Zeytin çiftliği kurmayı düşündüm. Zeytin çiftliğinden verim alamaz oldum. 13 yıl boyunca yaptığımız yatırımın karşılığını alamadık. Hasat zamanında hep boynumuz bükük kaldı. Toprak tahlilleri ve yaprak tahlilleri yaptırdık. Ancak bir çözüm bulamadım. Muğla Büyükşehir Belediyesine başvurduk. Büyükşehir Belediyesinin mühendisleri geldi. Toprak analizi yaptılar. İlaçlama teknikleri ile bilgiler verdiler. Bu sene verime dönük olumlu sonuçlar almaya başladık. Bu çalışmaların sonunda karşılığını alacağız. Bu sayede köylümüz hem toprağını terk etmeyecek. Bu sayede köyden şehre göç yerine şehirden köye göçler başlayacak. Herkes tarlasının başına gelecek. Asgari ücretle çalışmaktansa bu tarladan yılda 150 bin liralık verim almak demek aylık 7 bin 8 bin gelir elde etmek demek. Büyükşehrimizin katkılarıyla köylümüz ayakta kalmaya devam edecektir.

Muğla Büyükşehir 13 yıllık sorunu analizle çözdü 3

Muğla Büyükşehir 13 yıllık sorunu analizle çözdü

Muğla üretecek, üreticimiz kazanacak

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün çiftçiye destekle ilgili olarak şunları söyledi;

"Bugünlerde korona virüs salgınıyla mücadelemizi sürdürüyoruz. Bunun yanın sıra tarlanıza geliyoruz projemiz kapsamında zor durumda olan üreten köylümüze de her türlü desteği veriyoruz. Çiftçimizin tarlasına giderek toprak analizini yapıyor, tohum veriyor, ürünün ilaçlanmasından bakımına kadar her türlü desteği veriyoruz. Üreten köylünün tekrar milletin efendisi olması için, toprağını değil ürününü satması için, verimli topraklarımızın hakkını vermek için üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Muğla üretecek, üreticimiz kazanacak."

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Muğla Büyükşehir Belediyesi

Koronavirüs önlemleri

Muğla haberleri